Aparatura Safari + głośniki

patenty, przeróbki, ulepszenia
Awatar użytkownika
Gieroy
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 1852
Rejestracja: 2005-12-24, 21:53
Lokalizacja: W-wa

Aparatura Safari + głośniki

Post autor: Gieroy »

Czy można do safari podłączyć dwa głośniki po 8Ω każdy? W instrukcji jest, że ma być głośnik 4Ω 5W. Elektrycznie, dwa opory 8Ω połączone równolegle dają opór 4Ω czyli tyle ile trzeba. Ale czy w przypadku głośnikow tak można robić? Czy doznania muzyczne będą tak samo dobre jak na fabrycznym sprzęcie :grinser albo jeszcze lepsze? Jeśli tak, to stwarza to możliwość zmontowania super aparatury - jeden niskotonowy a drugi wysoko.
"Samochody Syrena nie są na pewno pojazdami na wskroś nowoczesnymi" mgr inż. Z. Glinka
Awatar użytkownika
anabol
-#Administrator
-#Administrator
Posty: 3145
Rejestracja: 2008-11-17, 12:10
Lokalizacja: Białobrzegi n Pilicą
Kontakt:

Post autor: anabol »

możesz smiało założyć 8 omowe w druga strone niebardzo bo możesz saplić głosniki ja tak miałem kiedyś podłączone i daje rade :ok3
O czystość forumowych szeregów dbają specjalnie przeszkoleni funkcjonariusze spraw wewnętrznych - moderatorzy.

>wujek Sławek<
Awatar użytkownika
arturromarr
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 1633
Rejestracja: 2006-07-03, 14:19
Lokalizacja: Łódź

Post autor: arturromarr »

Pewnie, że możesz, impledancja wynikowa będzie zależała jednak w pewnym sensie od rodzaju głośników i charakteru ich pracy.
Jeśli podłączysz równolegle dwa zwykłe głośniki szerokopasmowe bez żadnych elementów pośrednich to otrzymasz 4 łomy.
Jednak jeśli planujesz dać nisko-średno tonowy i dołożyć typowy wysoko tonowy to musisz zastosować coś co mamy w kolumnach czyli zwrotnicę. W najprostszym przypadku jest to dany szeregowo z wysoko tonowym kondensator (w tańszych głośniczkach wbudowany) a w nisko cewka. Bez zwrotnicy wysoko tonowy głośnik się spali (dlatego w tańszych odrazu dają kondensator), a nisko tonowy "zje" część wysokich dzwięków wogóle ich nie odtwarzając.
Zwrotnica powoduje, że niskie częstotliwości odtwarza jeden głośnik, a wysokie przejmuje drugi co powoduje, że sumaryczna impledancja dalej pozostaje 8 łomów.
Impledancja w zasadzie mówi nam do jakich zestawów jest głośnik przystosowany i tak w kolumnie nawet z pięcioma głośnikami o impledancji 8 łomów, każdy z nich będzie miał 8 łomów. Czyli zwyczajnie łącząc głośniki ich impledancja sie dzieli, ale chcąc prawidłowo podłączyć (bezpiecznie dla nich i żeby każdy grał w częstotliwościach które potrafi) musimu dać choćby najprostszą zwrotnicę (filtr), która rozdzieli sygnały i w efekcie utrzyma początkową impledancję.
W przypadku starych odbiorników nie wiem czy jest sens stosować: nisko, średnio, czy wysoko tonowe głośniki, bo pasmo przenoszenia samego radia jest środkowym paśmie i efekt będzie niewiele lepszy. Co najwyżej ma sens danie dwóch takich samych głośniczków dla symetrycznego ich zamocowania w aucie i jeżeli radio ma obciążalność 4 łomy to będzie wszystko dobrze, cjociaż mogą nieznacznie podskoczyć zniekształcenia harmoniczne, ale w tej klasie jakie to ma znaczenie. :)

Mam nadzieję, że dobrze wyjaśniłem.
Awatar użytkownika
Magister
-#Stara Gwardia
-#Stara Gwardia
Posty: 4491
Rejestracja: 2007-04-26, 20:00
Lokalizacja: Chełmno
Kontakt:

Post autor: Magister »

Panowie to radio ma pewnie grać tylko aby grało a nie walić basami na odległość. Głośniki można podłączyć bez żadnego problemu :ok3 tylko równolegle.
Awatar użytkownika
Żuczek
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 1411
Rejestracja: 2009-10-31, 15:53
Lokalizacja: KRK/DUB/WWA/MUN

Post autor: Żuczek »

tak mozna podłączyc. - aczkolwiek spadnie nieco charakterystyka i db kazdego głosnika w porownaiu jakby gral jesli bylby jeden.
syrena 1.0pyr pyr
polonez 2.0Turbo
Tarpan 2.9 v6 4x4
wigry 2
http://www.muzeumratownictwa.pl/
Awatar użytkownika
Magister
-#Stara Gwardia
-#Stara Gwardia
Posty: 4491
Rejestracja: 2007-04-26, 20:00
Lokalizacja: Chełmno
Kontakt:

Post autor: Magister »

Ale spokojnie można słuchać beż przeszkód :ok3
Awatar użytkownika
Żuczek
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 1411
Rejestracja: 2009-10-31, 15:53
Lokalizacja: KRK/DUB/WWA/MUN

Post autor: Żuczek »

nie mówie nie..;) zreszta w syrence radio niejest najwazniejsze . to niejest auto w ktorym po zgaszeniu radia cisza piszczy w uszach..;)
syrena 1.0pyr pyr
polonez 2.0Turbo
Tarpan 2.9 v6 4x4
wigry 2
http://www.muzeumratownictwa.pl/
Awatar użytkownika
Kapitan Zbik
młody syreniarz
młody syreniarz
Posty: 248
Rejestracja: 2005-01-21, 16:17
Lokalizacja: Głubczyce/Trzebnica
Kontakt:

Post autor: Kapitan Zbik »

przy okazji czytania tego tematu przypomniało mi się że w końcu trzeba się zająć moim Safari :helm

Co prawda wrzuciłem temat na odpowiednim fachowym forum tutaj:

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1582993.html

ale może i tu się ktoś znajdzie kto by się podjął stosownego zadania
Awatar użytkownika
Magister
-#Stara Gwardia
-#Stara Gwardia
Posty: 4491
Rejestracja: 2007-04-26, 20:00
Lokalizacja: Chełmno
Kontakt:

Post autor: Magister »

Chętnie pomogę :ok3 Wystarczy przestroić poczyścić i będzie git. :ok3
Awatar użytkownika
Marek.K.
-#Stara Gwardia
-#Stara Gwardia
Posty: 3989
Rejestracja: 2010-12-19, 17:41
Lokalizacja: Winda

Post autor: Marek.K. »

Temat o Safari wieć odświeże kotleta. Udało mi się na złomie dorwać radyjko Safari 2 i jest pytanie w jaki psoób który kabel do czego podczepić, dwa razem złaczone to wiem ze głośnik, i antenę też mogę rozróźnić (ps. czy sa mozę dostępne nowe końcówki do kabla antenowego gniazdo i wtyczkę? )
ale pozostałe nie wiem do czego są, mzoę ktoś pomoże ?
http://desmond.imageshack.us/Himg31/sca ... es=landing
Gaz gaz gaz , wciskam do dechy gaz ,
Gaz gaz gaz , słychać syreny wrzask .


"Ja jestem chłop z Mazur,
I tak wołajcie na mnie - chłop z Mazur."
http://www.youtube.com/watch?v=OGXvxtiMOew :D
Awatar użytkownika
Magister
-#Stara Gwardia
-#Stara Gwardia
Posty: 4491
Rejestracja: 2007-04-26, 20:00
Lokalizacja: Chełmno
Kontakt:

Post autor: Magister »

Marek.K., Radio jest z możliwością plusa lub minusa na masę. Na złączkach na czarnym i czerwonym przewodzie muszą być oznaczenia "+" i "-" . Jeśli masz w Syrenie plus na masie to w radiu podłączasz kabel plusowy do obudowy a ten pozostały łączysz z tym białym.
Awatar użytkownika
Marek.K.
-#Stara Gwardia
-#Stara Gwardia
Posty: 3989
Rejestracja: 2010-12-19, 17:41
Lokalizacja: Winda

Post autor: Marek.K. »

marcin459, dzięki :)
Gaz gaz gaz , wciskam do dechy gaz ,
Gaz gaz gaz , słychać syreny wrzask .


"Ja jestem chłop z Mazur,
I tak wołajcie na mnie - chłop z Mazur."
http://www.youtube.com/watch?v=OGXvxtiMOew :D
Awatar użytkownika
Magister
-#Stara Gwardia
-#Stara Gwardia
Posty: 4491
Rejestracja: 2007-04-26, 20:00
Lokalizacja: Chełmno
Kontakt:

Post autor: Magister »

Czyli np na czerwonym masz plus a na czarnym minus i W Syrenie plus na masie to

czerwony łączysz do obudowy a czarny łączysz z tym białym w Syrenie podłączasz ten czarny z okrągłą końcówką do minusa a obudowę radia do plusa czyli masy samochodu. Paniał ? :faja
Awatar użytkownika
Marek.K.
-#Stara Gwardia
-#Stara Gwardia
Posty: 3989
Rejestracja: 2010-12-19, 17:41
Lokalizacja: Winda

Post autor: Marek.K. »

marcin459, juz testowałem w domu na akumie, tylko szum na ultrakrótkich, na reszcie cisza, Trzeba bedzie oddać dla znajomego aby wejrzął do srodka ;)

a i ono mi sie nie mieści w w desce rozdzielczej, jest po prostu za duże ;/
Gaz gaz gaz , wciskam do dechy gaz ,
Gaz gaz gaz , słychać syreny wrzask .


"Ja jestem chłop z Mazur,
I tak wołajcie na mnie - chłop z Mazur."
http://www.youtube.com/watch?v=OGXvxtiMOew :D
Awatar użytkownika
Magister
-#Stara Gwardia
-#Stara Gwardia
Posty: 4491
Rejestracja: 2007-04-26, 20:00
Lokalizacja: Chełmno
Kontakt:

Post autor: Magister »

Jak się nie mieści jak musi się mieścić. Odkręcasz cały przód i radio wkładasz od środka przykręcasz do deski rozdzielczej i zakładasz przód radia.
ODPOWIEDZ