Naprawa Radia Safari 2

tapicerka, fotele, uszczelki, podsufitka itp.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
kemi
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 586
Rejestracja: 2005-12-15, 20:35
Lokalizacja: Gdynia

Naprawa Radia Safari 2

Post autor: kemi »

Witam serdecznie!

Mam pytanie odnośnie naprawy radyjka w mojej Syrenie, jakiś czas temu przestało działać, pierwszy objaw - po włączeniu grało chwilkę, po czym przestawało być cokolwiek słychać, obecnie po przekręceniu gałki czyli włączeniu radia w ogóle nie nic nie słychać... Co może być powodem? Padła końcówka mocy? czy coś innego?
Mam też pytanie: czy ktoś z forumowiczów podjął by się (odpłatnie oczywiście) naprawy tego radia? a może ktoś ma jakiś sprawdzony zakład gdzie będę mogła je naprawić (najlepiej na pomorzu, ale nie koniecznie)?
w ostateczności może znajdzie ktoś schemat elektryczny do tego radyjka?

Pozdrawiam miksolowo i czekam na pomocne rady :)
Syrenki kochaj, kochaj, kochaj, kochaj, kochaj i piesc... w Syrenach kochaj, kochaj, kochaj, kochaj forme i tresc :D
tomekb
-#Junior
-#Junior
Posty: 137
Rejestracja: 2008-03-01, 09:20
Lokalizacja: śląsk

Post autor: tomekb »

zaczaj sie na allegro - ja kupilem już dwa sprawne radia safari 2A jedno a 10 zł drugie za 20 zł
wciąż zaskakuje mnie spontaniczna wszechobecna i bezinteresowna chęć partaczenia wszystkiego
Awatar użytkownika
taeda
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 1249
Rejestracja: 2005-12-17, 12:12
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: taeda »

jest taka strona www.oldradio.pl , może napisz do prowadzącego tę stronę, on czasem ma pomysły na takie sprawy.
Jest do wersji 5, ale to trochę nie to......http://instrukcje.elektroda.net/index.php?d_start=5350

A powodem mogą być kondensatory do wymiany w tym radiu.....te elektrolity oczywiście.
Awatar użytkownika
PONY007
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 1275
Rejestracja: 2008-04-06, 12:20
Lokalizacja: Kalisz

Post autor: PONY007 »

Witam! Kiedys dostałem piekne radyjko safari 6 r-801, zupełnie nie działało ale postanowiłem je zrobic ze wzgledu na doskonały stan obudowy, tak jak myślałem zostało ono podłączone niebiegunowo co doprowadzilo do jego uszkodzenia, wystarczyło wymienic układ scalony( tam sa dwa, chodzi mi o ten bliżej kabli głosnika) i chodzi jak nóweczka:) naturalnie do swojej syrenci wstawiłem "dedykowane" sadyjko sarafi 2a, ale podejrzewam, że wnętrze bardzo sie nie rózni, mam zdjęcia otwartego sarafi 6, safari 2a niestety nie otwieralem, PAMIETAJ jesli obudowa(panel) w Twoim radyjku jest ładna, to ratuj! :piwo: Obrazek
Obrazek

[ Dodano: 2008-04-06, 13:01 ]
jesli linki w moim poprzednim poscie nie działaja to podaje nowe:)
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/a7f ... 6f310.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/3f7 ... d0527.html


pozdrawiam miłosników polskiej motoryzacji:)
Robota musi być wykonana dobrze, a nie źle!
http://odrdzewiacz.fora.pl/
Forum ODRDZEWIACZ pojazdy zabytkowe- rzemiosło, fotoporadniki, techniki renowacji,odnawianie krok po kroku, remonty, technologie www.facebook.com/ForumOdrdzewiacz
Awatar użytkownika
kemi
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 586
Rejestracja: 2005-12-15, 20:35
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: kemi »

tomekb, jest delikatna różnica miedzy Safari 2 a Safari 2a... choćby w częstości pojawiania się na aukcjach o_O
taeda, napisałam do tego speca ale niestety to nie jego działka :(
PONY007, radyjko ładne więc mi go szkoda zmarnować... dalej czekam na jakieś porady... :???:
Syrenki kochaj, kochaj, kochaj, kochaj, kochaj i piesc... w Syrenach kochaj, kochaj, kochaj, kochaj forme i tresc :D
Awatar użytkownika
Hennos
-#Junior
-#Junior
Posty: 116
Rejestracja: 2006-05-15, 19:07
Lokalizacja: Płońsk
Kontakt:

Post autor: Hennos »

Odbierz Prywatną Wiadomość :)
Pzdr, Hennos
Awatar użytkownika
PONY007
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 1275
Rejestracja: 2008-04-06, 12:20
Lokalizacja: Kalisz

Post autor: PONY007 »

KEMI, tak w ogole to gratuluje podejscia:) i Syrenki:p Sarari 2 i Safari 2a roznia sie biegunowością, tyle. Radia te nie sa skomplikowane, przeważnie pojawia się jakiś zimny lut, zużyty potencjometr lub zasniedziałe przewody, być może ze starości zozszczelnił sie tez kondensator, myślę ze trzeba otworzyć obudowe i zbadac, a właśnie- działa podświetlenie? jakiś znak życia? ja je moge zrobić, pod warunkiem że za friko:) bo od syreniarza to kasy nie biore, pozdrawiam.
Robota musi być wykonana dobrze, a nie źle!
http://odrdzewiacz.fora.pl/
Forum ODRDZEWIACZ pojazdy zabytkowe- rzemiosło, fotoporadniki, techniki renowacji,odnawianie krok po kroku, remonty, technologie www.facebook.com/ForumOdrdzewiacz
Awatar użytkownika
kemi
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 586
Rejestracja: 2005-12-15, 20:35
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: kemi »

Hennos, dziękuję od razu skorzystałam z porady, czekam na odzew :lol:

radio się podświetla, cały czas daje znaki życia tylko niestety nic nie słychać... PONY007, gdybyś był bliżej to byłoby o wiele wygodniej, ale zapamiętam Twoją propozycję, jakby co to się zgłoszę :ok3

Pozdrawiam
Syrenki kochaj, kochaj, kochaj, kochaj, kochaj i piesc... w Syrenach kochaj, kochaj, kochaj, kochaj forme i tresc :D
Awatar użytkownika
Haker
-#Nowy nabytek forum
-#Nowy nabytek forum
Posty: 96
Rejestracja: 2007-11-11, 21:20
Lokalizacja: Z Polski

Post autor: Haker »

kemi pisze:radio się podświetla, cały czas daje znaki życia tylko niestety nic nie słychać...
Sprawdź Kabel od radia do głośnika...A może tylko przy głośniku kabelek się odczepił i trzeba go przylutować.Albo głośnik jest przyczyną.
FSO POLONEZ GLI
PYJTERSON
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 501
Rejestracja: 2008-03-19, 16:34
Lokalizacja: Georgenberg

Post autor: PYJTERSON »

Witaj
Zaopatrz się w miernik (multimetr cena około 15zł) lub pożycz

Sprawdzaj po kolei.
1 rozłącz połączenie radio głośnik.
2 w tym miejscu do przewodów co idą od radia, podłącz inny sprawny głośnik.(jeśli gra to usterka jest poza radiem.

Jeśli nie, to trzeba zdjąć pokrywę i sprawdzić czy w ogóle pracuje końcówka mocy.
Jeśli dotkniesz palcami przewody koło potencjometra (te ekranowane) i usłyszysz w głośniku takie buczenie to znaczy że końcówka mocy jest OK. ( NIEMA OBAWY O PORAŻENIE PRĄDEM , W CAŁYM RADIU NIEMA WIĘCEJ JAK 12V) przy potencjometrze są TRZY PRZEWODY jeden połączony jest z masą , a pozostałe dwa są ekranowane. To właśnie tymi przewodami płynie sygnał do końcówki mocy, poprzez element regulacyjny jakim jest potencjometr.( WAŻNE potencjometr ustawiamy pośrodku)

CAŁY UKŁAD RADIOWY TO:
1 część antenowa ( antena + kabel) sprawdzamy miernikiem czy niema zwarcia i czy jest połączenie do radia
2 część wysokiej częstotliwości ( te elementy w radiu są ekranowane)i bardzo rzadko ta część ulega awarii
3 część odpowiadająca za strojenie ( ustawianie fali) tu najczęściej urywa się sznurek który napędza kondensator lub potencjometr strojeniowy , oraz wskaźnik na skali.
4 część regulacyjna siły głosu (potencjometr) dość często ulega awarii, początkowe objawy to trudno ustawić siłę głosu ( przeważnie charczy, raz głośniej , a raz ciszej)potem przestaje być słychać w głośniku dźwięk lub słychać go na maxa. W TYM RADIU NA JEDNEJ OSI POTENCJOMETRU ZNAJDUJE SIĘ GŁÓWNY WYŁĄCZNIK RADIA

5 część wzmacniająca (końcówka mocy) często ulega awarii, gdy dojdzie do zwarcia przewodów głośnikowych lub jak jest podłączony niewłaściwy głośnik (przeważnie o niższej impedancji)
6 część wykonawcza głośnik ( przeważnie ulega uszkodzeniom mechanicznym lub zostaje spalony , przez niewłaściwe dopasowanie parametrów

Sprawdzając między tymi częściami ( modułami ) jesteśmy w stanie bardzo szybko zlokalizować , gdzie leży przyczyna awarii. pozdrawiam
jeżdżę Syreną od urodzenia non stop....
To takie małe perpetuom mobile dolnej zwrotnicy, życie po życiu na wieki Syrena :)
http://images77.fotosik.pl/645/9e851aeb87c4a225med.jpg
ODPOWIEDZ