Naklejka kontrolna na szybę

Porady prawne. Rejestracja, żółte blachy, przeglądy.
Roki
Posty: 8
Rejestracja: 2020-06-24, 16:43
Lokalizacja: Juchowo

Naklejka kontrolna na szybę

Post autor: Roki »

Cześć wszystkim :D Miło mi do Was dołączyć.
Mam jedną prośbę o poradę, ponieważ na forum nie znalazłem takiego tematu, postanowiłem założyć własny ;)
Otóż: Mam Syrenę (kupowana do remontu pół roku temu), mam dowód, mam białe tablice rejestracyjne ale nie mam własnie owej naklejki kontrolnej na szybę. Jeśli ją wyremontuję, i będę chciał wyjechać na badanie techniczne, to go nie przejdzie. Da się jakoś ominąć ten problem? Wydział komunikacji w którym ona jest zarejestrowana jest spory kawałek drogi ode mnie.
Awatar użytkownika
Kozichwost
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 1477
Rejestracja: 2006-04-11, 19:24
Lokalizacja: Polska

Post autor: Kozichwost »

10 lat jeżdżę bez naklejki. mam ją w dokumentach. Badanie techn. Zawsze mam aktualne
Awatar użytkownika
Dawdzio
-#Nowy nabytek forum
-#Nowy nabytek forum
Posty: 95
Rejestracja: 2017-08-19, 22:21
Lokalizacja: Chojnów

Post autor: Dawdzio »

Legalnie - tablice tymczasowe.
Praktycznie - przechodziłem i bez naklejki, i z inną niż tablice.
radekk
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 775
Rejestracja: 2005-01-21, 23:01
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: radekk »

Nie ma problemu z wykonaniem naklejki. W Wydziale Komunikacji zrobić to mogą od ręki.
Umowę zakupu, bo rozumiem, że jeszcze nie jest przerejestrowana Syrena, musisz mieć ze sobą.
Awatar użytkownika
sir
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 837
Rejestracja: 2007-08-16, 19:19
Lokalizacja: Dębica

Post autor: sir »

Po prostu poczekać trochę... Nalepki kontrolne 'niedługo' mają nie być już wymagane, tak jak i zmiana tablic ;)

https://www.prawodrogowe.pl/informacje/ ... dla-kierow
km nawinięte na licznik | 2023: 22km (stan na 09.04.2023) | 2022: 7806km | 2021: 8580km | 2020: 4797km | 2019: 9730km | 2018: 10870km | 2017: 10505km | 2016: 14286km | 2015: 14793km | 2014: 13531km | 2013: 14200km | 2012: 7500km | 2007-2011: 13910km
Syrena 105L 82' 'niebieska'
Syrena 105L 76' 'jasiowa'
Syrena 105B 82' 'sztycowa'
½ Niewiadów n126e 84' -- poszła do Wołomina ;)
Niewiadów n250c 80'
½ Niewiadów n126 73'
szpulek
-#Nowy nabytek forum
-#Nowy nabytek forum
Posty: 56
Rejestracja: 2019-07-20, 23:08
Lokalizacja: Szałsza k/Gliwic

Post autor: szpulek »

Ciekawe, wg mnie bedzie sporo naduzyc z tym brakiem umowy przy rejestracji po kupnie :) Polak potrafi. Szkoda tylko, ze nie rozszerzyli opcji na wyrejestrowanie samochodow jak nie maja jeszcze 30 lat i nie sa wpisane do ewidencji, aby nie placic OC...
Moje samochody: CarBlog.pl
Roki
Posty: 8
Rejestracja: 2020-06-24, 16:43
Lokalizacja: Juchowo

Post autor: Roki »

Dziękuję za porady, w sumie nie pomyślałem o czasowej rejestracji :P

A jak to jest w przypadku, gdy zmieniam licznik i ma on nakulane znacznie mniej kilometrów niż poprzedni? Nowy ma 18000 poprzedni miał ponad 60000.
Wymieniałem bo miał zbitą szybkę i urwaną wskazówkę, ktoś się nim "zaopiekował" kiedyś i tak wyszło :F
DizzyX
młody syreniarz
młody syreniarz
Posty: 288
Rejestracja: 2011-09-17, 16:10
Lokalizacja: Końskie

Post autor: DizzyX »

Miałem taką sytuację i generalnie jeśli nie masz naklejki, to zgodnie z prawem auto nie powinno przejść przeglądu. Bez naklejki Policjanci mogą też zatrzymać DR.

Jeśli Syrena jest zarejestrowana na Ciebie (tzn. Ty widniejesz w DR), to przy dobrych wiatrach i przy pewnej dozie wyrozumiałości kierownika WK uda się sprawę załatwić pocztą.

Natomiast jeśli kupiłeś auto, ale nie jest na Ciebie przerejestrowane, to z informacji, które otrzymałem w WK - nie ma możliwości wydania takiej naklejki Tobie, może ją otrzymać tylko właściciel, na którego auto jest zarejestrowane (taki ponoć paradoks jest).

I tutaj dwie opcje - jedziesz na przegląd i palisz głupa, choć np. u nas sprawdzają te naklejki.
Druga - wyrabiasz białe tablice, jedziesz na przegląd i wracasz do WK wyrobić normalne tablice na siebie.

Co do licznika - wymieniasz to zgłaszasz ten fakt w stacji kontroli pojazdów w terminie 14 dni, bo musi być to odnotowane w CEPie (bo przebieg sprawdza i wpisuje do CEPu też Policja przy kontroli teraz - ponoć). W praktyce diagnosta nie będzie sprawdzał, czy dotrzymałeś tego terminu, zwłaszcza jeśli remontujesz pojazd i raczej do przeglądu nie będziesz nim nigdzie jeździł ;)
radekk
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 775
Rejestracja: 2005-01-21, 23:01
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: radekk »

Niestety, ale opowiadasz bzdury.
Jedynym dowodem własności jest umowa kupna. I kropka.
To z nią załatwiasz sprawę.
Urzędnik nie ma prawa odmówić Ci wydania nowej naklejki.
Wystarczy znać prawo.

Gdyby ktoś dopytywał: kupiłem swego czasu auto z wybitą przednią szybą i przeszedłem tę procedurę. Owszem urzędniczyna w okienku wysuwała te same argumenty, ale nie potrafiła tego podeprzeć jakimkolwiek zapisem. Po 15 minutach miałem naklejkę na stare tablice. Była tylko po to by samochodem pojechać do stacji diagnostycznej i uzyskać potwierdzenie dopuszczenia do ruchu. Następnego dnia zmieniłem numery na "swoje".
Awatar użytkownika
motonita
Moderator
Moderator
Posty: 7472
Rejestracja: 2006-12-26, 08:53
Lokalizacja: Stalowa Wola
Kontakt:

Post autor: motonita »

szpulek pisze:Ciekawe, wg mnie bedzie sporo naduzyc z tym brakiem umowy przy rejestracji po kupnie :) Polak potrafi. Szkoda tylko, ze nie rozszerzyli opcji na wyrejestrowanie samochodow jak nie maja jeszcze 30 lat i nie sa wpisane do ewidencji, aby nie placic OC...
nie wyrejestrowanie tylko nie opłacanie, i jest taka opcja, nazywa sie opinia rzeczoznawcy na pojazd kolekcjonerski :)
Twoj symbol WSK twój bak słodko zaokrąglony...

Dewiacji posiadania nie da się wyleczyć

mój mail:
motonita@syrena.biz
Grzes1986
Posty: 9
Rejestracja: 2020-08-04, 19:55
Lokalizacja: Grójec

Post autor: Grzes1986 »

Witam wszystkich.
Mam taki problem z moją nie dawno zakupioną syrenką 105l mianoicie jest pojazd skreślony z ewidenci ma obcięty róg i zdane tablice. Pani w WK powiedziała że jak to jestem w jej posiadaniu jak pojad jest skreślony (zezłomowany) tylko tego nie ma w papierach zapisane że został zezłomowany i czy mogę to jakoś naprostować żeby ją zarejestrować. Pojazd skreślony z ewidenci styczeń 1996r.
Grzegorz M
Roki
Posty: 8
Rejestracja: 2020-06-24, 16:43
Lokalizacja: Juchowo

Post autor: Roki »

Grzes1986 pisze:Witam wszystkich.
Mam taki problem z moją nie dawno zakupioną syrenką 105l mianoicie jest pojazd skreślony z ewidenci ma obcięty róg i zdane tablice. Pani w WK powiedziała że jak to jestem w jej posiadaniu jak pojad jest skreślony (zezłomowany) tylko tego nie ma w papierach zapisane że został zezłomowany i czy mogę to jakoś naprostować żeby ją zarejestrować. Pojazd skreślony z ewidenci styczeń 1996r.
Tylko na żółte blachy
Grzes1986
Posty: 9
Rejestracja: 2020-08-04, 19:55
Lokalizacja: Grójec

Post autor: Grzes1986 »

A samochód nie musi być w iluś % orginaly. A jak nie pozwoli mi zarejestrować na żółte bo już jest ich za dużo to może dało by rade na zwykłe tak bym chciał
Grzegorz M
Awatar użytkownika
motonita
Moderator
Moderator
Posty: 7472
Rejestracja: 2006-12-26, 08:53
Lokalizacja: Stalowa Wola
Kontakt:

Post autor: motonita »

% masz w połlitrówce :)

albo zółte albo białe, i Pani sie nie zna jak ci tak powiedziała :)
Twoj symbol WSK twój bak słodko zaokrąglony...

Dewiacji posiadania nie da się wyleczyć

mój mail:
motonita@syrena.biz
Grzes1986
Posty: 9
Rejestracja: 2020-08-04, 19:55
Lokalizacja: Grójec

Post autor: Grzes1986 »

Dziękuje za informacje kolego Motonita
Grzegorz M
ODPOWIEDZ