Modele PRL -Ruch, Siedlce, Estetyka

czyli nasze pojazdy w miniaturze
Awatar użytkownika
KIEROWCA
-#Stara Gwardia
-#Stara Gwardia
Posty: 4555
Rejestracja: 2005-02-24, 23:43
Lokalizacja: PRL
Kontakt:

Modele PRL -Ruch, Siedlce, Estetyka

Post autor: KIEROWCA »

Witam!

Ciekaw jestem, czy ktoś posiada w swoich zbiorach obecnie już kultowe modele Ruchu i Estetyki? Poniżej zamieszczam link do strony która w sposób wyczerpujący opisuje historię ich powstania:

http://www.seriaminiatur.cba.pl/index.html

Modeliki były w skali 1:72 a więc zbliżonej do współczesnych resoraków, w całości wykonane z tworzywa sztucznego. Jakość wykonania i odwzorowanie detali -kiepskie, wręcz tandetne aczkolwiek były to właściwie jedyne zabawki polskich samochodów w tym Syreny do czasu Welly i KAP.
Autka były kiedyś dostępne w prawie każdym kiosku i sklepie zabawkowym [nie w Pepco i nie w chińczyku!] :) i w przeciwieństwie do Matchboxów z Pewexu kosztowały grosze. Miałem kilka Maluchów z serii Estetyka, na wypasie z fotelami we wnętrzu niestety zginęły w mrokach dziejów. Opakowanie po takim Fiaciku potrafi wśród kolekcjonerów kosztować 50 zł ===a kiedyś synek daj pudełko mamusia wyrzuci. Ale człowiek był wtedy młody i głupi :devil3

W połowie lat 90 polskie autka przepadły na dobre a ich miejsce zajęły Majorette, Bburago, Siku i tanie chińskie resoraki ze znalu grubości papieru. Podwozie do połowy wysokości drzwi, cieniutka karoseria i obowiązkowo ciemne szyby maskujące brak wyposażenia wnętrza. Niestety trend ten utrzymuje się do dziś tylko tamte generyczne resoraki nigdy nie będą wzbudzały takich emocji.

Pzdr
::::Poradnik kompleksowej wiedzy syrenkowej ==UZUPEŁNIENIE GLINKI::::
===> http://chomikuj.pl/mariuszw2145/SYRENA <=== :dresiarz
::::Najljepsze jest nalanie do pełna w progi łoju baraniego na gorąco::::
Mr. Viper
-#Nowy nabytek forum
-#Nowy nabytek forum
Posty: 40
Rejestracja: 2016-04-21, 22:13
Lokalizacja: nie ważne

Post autor: Mr. Viper »

1/72 to skala najpowszechniejsza w modelarstwie. Prawdę mówiąc nigdy nie spotkałem się z takimi wyrobami, pierwszy raz widzę na oczy te miniatury. Ale miałem kiedyś w ręku poloneza dosyć dużego, z czerwoną karoserią, czarnym spodem oraz białym wnętrzem, jednak to jest nowość dla mnie teraz twój wpis.
Awatar użytkownika
SyrHarMer
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 2516
Rejestracja: 2015-12-29, 18:13
Lokalizacja: Wolsztyn

Post autor: SyrHarMer »

Człowiek uczy się całe życie i ...........niedouczony umiera ! :fire
Roman roman.bloszyk@gmail.com 799 860 545

KATALOGI CZĘŚCI ZAMIENNYCH
Syrena 100, 101, 102 na płycie CD
Wydanie I 1959r i wydanie II 1962r

KOSZULKI Z NADRUKIEM
Dla Syreniarzy - wszystkie modele i roczniki
i dziewęć pozostałych aut z PRL
Mr. Viper
-#Nowy nabytek forum
-#Nowy nabytek forum
Posty: 40
Rejestracja: 2016-04-21, 22:13
Lokalizacja: nie ważne

Post autor: Mr. Viper »

tak, to święta prawda.
Awatar użytkownika
eMO 1966
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 598
Rejestracja: 2006-07-12, 13:02
Lokalizacja: Ostrów Wlkp
Kontakt:

Post autor: eMO 1966 »

"Skala najpowszechniejsza w modelarstwie"... - ryzykowne stwerdzenie ;)

W Europie i Azji - najpowszechniejsza w modelarstwie lotniczym, OK, 1:72, nieco przed 1:48.
Z kolei już w modelach broni pancernej 1:35 i 1:72 są podobnie rozpowszechnione, można co najwyzej mówić o chwilowej więĸszej "modzie" na którąś z nich ;)

W modelach samochodów do sklejania - prawie wszędzie dominuje 1:24 / 1:25.

W modelarstwie kartonowym z kolei króluje skala 1:33 dla lotnictwa i 1:25 dla kół i gąsienic ;)

W modelach kolekcjonerskich, "gablotkowych" dwie najpopularniejsze skale to 1:43 i 1:18 oraz 1:50 prawie wyłącznie dla ciężarówek...

Resoraki to zwykle skala pomiędzy 1:40 a 1:60

W modelarstwie kolejowym zas najpowszechniejsza jest H0, czyli 1:87...

Ale już w USA najpopularnijesze skale dla modlei samochodów "gotowców" to 1:18, 1:32 / 1:34 (zwłaszcza ciężarówki) i 1:64...

W Wielkiej Brytanii wśród "samochodzików" prym wioda równo 1:43 jak i 1:76...

Poza tym 1:8, 1:12, 1:16, 1:48, 1:120 - dla samochodów... a całkowicie pominąłem modelarstwo szkutnicze... ;)

I można by tak jeszce bardzo długo wymieniać - ale z grubsza to wygląda jak wyżej. :devil3

Pozdrawiam! :piwo:
"Nie skarż się na nic, czemu nie musisz się poddawać"
------------------------------------------
http://forum.polskiedostawczaki.pl/
Awatar użytkownika
KIEROWCA
-#Stara Gwardia
-#Stara Gwardia
Posty: 4555
Rejestracja: 2005-02-24, 23:43
Lokalizacja: PRL
Kontakt:

Post autor: KIEROWCA »

eMO 1966 -dzięki za rozwianie wątpliwości a.d. skali! :ok3 [podziałki].

Czytając tamtą stronkę dochodzę do wniosku, że jest w tym jednak ziarno prawdy ===nikt nie potrafi tak komplikować sobie życia jak Polacy :/
Pomijam takie aspekty jak polityka, służba zdrowia, biurokracja no ale w tym konkretnym przypadku mamy do czynienia z produkcją zabawek.
Ruskie mieli wspaniałe Łady 1:43 z otwieranymi drzwiami i klapami [!]
http://miniauto-43.blog.onet.pl/tag/lada/
Czesi miniaturki Skody na porównywalnym poziomie, państwa imperialistyczne -Corgi, Matchbox, Siku, Bburago.
My mieliśmy samochodziki delikatnie rzecz ujmując niezbyt zaawansowane pod względem technologicznym, wyglądające jakby pan Gienio odlewał je sobie po godzinach w piwnicy.
Perypetie z nimi związane to mniej więcej jak w jednym z zakładów w którym miałem [nie]przyjemność pracować. Sajgon -edycja Poland.
Zrobiliśmy za dużo pudełek do Warszawy no ale kurde do Warszawy zużyła się forma a no to zapakujmy Syrenę do pudełka Warszawy tylko nakleimy etykietkę i będzie ok.
Pod koniec nawet wyprodukowanie przejrzystych szyb i foteli we wnętrzu stało się trudnością nie do przeskoczenia :devil3 Ktoś wpadł na pomysła, że w sumie to hej ==przecież możemy robić samochodziki dwuczęściowe ==podwozie i skorupa, szyby walniemy białą farbą, na pewno nikt nie zauważy :) Zamiast pudełka foliowy woreczek z etykietką. Następnym krokiem byłoby pewnie wprowadzenie nieruchomych kół jako jeden odlew z podwoziem ale sklepy zalała chińszczyzna i fabryka w Siedlcach upadła T_T

Niestety podobna logika przekładała się u nas także na produkcję ich odpowiedników w skali 1:1...
::::Poradnik kompleksowej wiedzy syrenkowej ==UZUPEŁNIENIE GLINKI::::
===> http://chomikuj.pl/mariuszw2145/SYRENA <=== :dresiarz
::::Najljepsze jest nalanie do pełna w progi łoju baraniego na gorąco::::
Mr. Viper
-#Nowy nabytek forum
-#Nowy nabytek forum
Posty: 40
Rejestracja: 2016-04-21, 22:13
Lokalizacja: nie ważne

Post autor: Mr. Viper »

eMO- przecież ja to wiem.
ODPOWIEDZ