Wykonujemy formę odlewniczą

czyli nasze pojazdy w miniaturze
Awatar użytkownika
CZESIO1958
-#Stara Gwardia
-#Stara Gwardia
Posty: 4286
Rejestracja: 2009-06-07, 19:20
Lokalizacja: Mysłowice

Post autor: CZESIO1958 »

No jestem pełen uznania
Niby nic a Takie coś robi :ok3
motomania na luzie
Awatar użytkownika
KIEROWCA
-#Stara Gwardia
-#Stara Gwardia
Posty: 4555
Rejestracja: 2005-02-24, 23:43
Lokalizacja: PRL
Kontakt:

Post autor: KIEROWCA »

Dzięki za słowa uznania :piwo:
Na fotkach jednokolorowych modeli wielkości ok. 1,5 x 5 cm z wiadomych przyczyn tego nie widać ale szczególnie Fiat wyszedł niemal perfekcyjnie względem oryginału. Naprawdę jestem pod wrażeniem w jak wierny sposób silikon potrafi oddać najmniejsze szczegóły.
Pod światło są widoczne m.in. prążki atrapy, mały znaczek licencja Fiat, 125p i napisy na podwoziu.
Wykonanie formy wymaga jednak sporo prac przygotowawczych i cierpliwości przy obklejaniu tak małych elementów plasteliną.

W swojej "pracowni" używam:

===Silikonu Formierskiego MM922, twardość 22 Shore A
===Katalizatora MM 5 NT
Proporcje 100:5 wagowo.
www.progmar.sklep.pl
Na allegro jest to user progmar 1.

Wcześniej eksperymentowałem z Sidosilem BK 101 od usera WhiteBet ale jakoś do mnie nie przemawia. W formach powstawały pęcherze powietrza, poza tym załączony katalizator jest przezroczysty i nigdy nie wiemy czy uzyskaliśmy jednorodną mieszaninę.

Także na podstawie własnych odczuć empirycznych wszystkim modelarzom z czystym sercem mogę polecić zestaw żywica Ren Cast FC 52 i silikon MM922.

P.S. Chciałem wykonać też formę Jelcza Ogórka ===niestety dach jest sklejony na stałe z dolną częścią nadwozia i nie mam możliwości odlania go w sposób żeby był pusty w środku :???:
Czy znacie jakieś sposoby na "otwieranie" modelików Ruchu i Estetyki? [Fiat i Syrena poddały się przy podważaniu śrubokręcikiem zegarmistrzowskim, niestety Jelcz wygląda jakby miejscami miał nadtopiony plastik]. Pozostaje chyba tylko delikatne "przepiłowanie" go na pół skalpelem. Operacja na otwartym Jelczu :npowiem

Pzdr
::::Poradnik kompleksowej wiedzy syrenkowej ==UZUPEŁNIENIE GLINKI::::
===> http://chomikuj.pl/mariuszw2145/SYRENA <=== :dresiarz
::::Najljepsze jest nalanie do pełna w progi łoju baraniego na gorąco::::
Qbek
-#Nowy nabytek forum
-#Nowy nabytek forum
Posty: 97
Rejestracja: 2015-06-14, 01:54
Lokalizacja: Nowa Ruda

Post autor: Qbek »

Fajna robota! Wyglada naprawdę super. Jest szansa na jakieś zamówienie kilku sztuk. W maju organizuje w Nowej Rudzie otwarcie sezonu Kłodzkiego Ruchu Klasyków i były by to fajne nagrody dla stałych bywalców.
Awatar użytkownika
KIEROWCA
-#Stara Gwardia
-#Stara Gwardia
Posty: 4555
Rejestracja: 2005-02-24, 23:43
Lokalizacja: PRL
Kontakt:

Post autor: KIEROWCA »

Qbek pisze:Fajna robota! Wyglada naprawdę super. Jest szansa na jakieś zamówienie kilku sztuk. W maju organizuje w Nowej Rudzie otwarcie sezonu Kłodzkiego Ruchu Klasyków i były by to fajne nagrody dla stałych bywalców.
Wyprodukować się da, niemniej z góry uprzedzam, że moje skromne warunki pozwalają na stworzenie co najwyżej kilku sztuk Fiata i Syrenki z zachowaniem powtarzalności odlewów.
Forma silikonowa ma to do siebie, że przy kolejnych odlewach niestety traci swoje parametry, wyrabiają się kontury okien i inne tego typu małe elementy.
Odlewnictwem zajmuję się raczej amatorsko hobbystycznie a koszty samych materiałów też niestety nie są małe ===50 zł + koszt wysyłki za kg żywicy, 48 zł + koszt wysyłki za pół kilo silikonu...

Jeśli zajdzie taka potrzeba to oczywiście postaram się pomóc i mogę przygotować kilka egzemplarzy w cenie powiedzmy 8 zł/szt z łańcuszkiem i kółkiem na klucze, kompletne breloki. Szmelcu z niedolanymi zderzakami czy kołami nie wysyłam chociaż na podwoziu mogą się zdarzyć pęcherzyki powietrza.

Oczywiście nie roszczę sobie żadnych praw co do modelików a nawet cieszyłbym się jakby ktoś kontynuował moje dzieło.

Pozdrawiam
::::Poradnik kompleksowej wiedzy syrenkowej ==UZUPEŁNIENIE GLINKI::::
===> http://chomikuj.pl/mariuszw2145/SYRENA <=== :dresiarz
::::Najljepsze jest nalanie do pełna w progi łoju baraniego na gorąco::::
Awatar użytkownika
syreniarz1992
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 2631
Rejestracja: 2005-01-24, 16:21
Lokalizacja: Kraków

Post autor: syreniarz1992 »

I tutaj może Ci przyjść w sukurs tak znienawidzona przez Ciebie "niewidzialna ręka rynku" :lol:
Jeśli pojawi się popyt możesz sobie kupić żywicy i silikonu i dalej, sprzedawaj :)
Pompę próżniową, jeśli już się uparłeś, że nie chcesz jej kupować, możesz zrobić z kilku dużych słojów, rurki igielitowej i kleju na gorąco z wykorzystaniem wody i podstawowych praw fizyki- i problem pęcherzyków sam się rozwiąże.

pozdrawiam
Awatar użytkownika
batagur
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 1229
Rejestracja: 2005-11-08, 19:53
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: batagur »

Sposób jest dużo prostszy niż pompa próżniowa, żeby uniknąć tworzenia się pęcherzy formę stawia się na wytrzęsarce, można zaataptować cokolwiek co porządnie wibruje. Zalewasz od najwyższego miejsca i pozwalasz aby tworzywo samo zapłynęło w zakamarki, jak już forma jest pełna zostawiasz jeszcze na moment i zdejmujesz do zaschnięcia. Powinno być lepiej! :ok3
Awatar użytkownika
KIEROWCA
-#Stara Gwardia
-#Stara Gwardia
Posty: 4555
Rejestracja: 2005-02-24, 23:43
Lokalizacja: PRL
Kontakt:

Post autor: KIEROWCA »

Robiłem z maszynką fryzjerską pozostawioną na formie przez ok. 1 gołotę [53s] :)
Znacznej poprawy nie zaobserwowałem. O ile w samej bryle modelu [we formie skierowany dachem do dołu] nigdy nie było znacznych niedoróbek czy niedolanych elementów to na podwoziu i kołach zawsze powstają jakieś mniejsze lub większe otwory z maszynką czy też bez niej.
::::Poradnik kompleksowej wiedzy syrenkowej ==UZUPEŁNIENIE GLINKI::::
===> http://chomikuj.pl/mariuszw2145/SYRENA <=== :dresiarz
::::Najljepsze jest nalanie do pełna w progi łoju baraniego na gorąco::::
Awatar użytkownika
michalalex
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 1651
Rejestracja: 2012-03-21, 20:43
Lokalizacja: Okolice Krakowa

Post autor: michalalex »

Pompa próżniowa w tym wypadku nic nie da. Zmniejsza ciśnienie, a w takich warunkach sylikon zaczyna wrzeć i się pienić, więc jest jeszcze gorzej. Stół wibracyjny jest o wiele lepszym rozwiązaniem. Maszynka się sprawdza, z tym że trzeba ją trzymać w ręce.
Syrena 104, Syrena Bosto
Awatar użytkownika
KIEROWCA
-#Stara Gwardia
-#Stara Gwardia
Posty: 4555
Rejestracja: 2005-02-24, 23:43
Lokalizacja: PRL
Kontakt:

Post autor: KIEROWCA »

Złomowisko modelików z wadami odlewniczymi na maszynie w robocie mające służyć zaprezentowaniu moich zdolności i reklamować moje produkty:

Syrenka i Fiatosław:

Obrazek
Tylnia belka Skarpety oczywiście posłużyła do wykonania przyczepki :)
Obrazek
Obrazek

Krajobraz po bitwie ===Jelcz zjechał z ostatniej szychty i oczekuje na kasację:

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Najlepsze roboty:
===Piekarnia Grzybki
===Apteka Ziko
===Putka
Jeden kolor, zlecenia po 300-400.000 także przez całą zmianę tyko zmieniać rolki. Ludzie śpią na workach albo przy biurku, plotkują, słuchają MP3 a ja strugam modeliki.
::::Poradnik kompleksowej wiedzy syrenkowej ==UZUPEŁNIENIE GLINKI::::
===> http://chomikuj.pl/mariuszw2145/SYRENA <=== :dresiarz
::::Najljepsze jest nalanie do pełna w progi łoju baraniego na gorąco::::
Awatar użytkownika
sereniarz(atom1)
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 2467
Rejestracja: 2005-07-28, 23:41
Lokalizacja: z Podlasia
Kontakt:

Post autor: sereniarz(atom1) »

a palenie szkodzi zdrowiu :-)
30 VI 1983 po 30 latach produkcji zaprzestano wytwarzania Syreny ;-(
http://img47.imageshack.us/img47/1990/m ... zy1jb5.jpg
ODPOWIEDZ