monterr07

Przedstaw siebie i swoje pojazdy. Mój login - moim tytułem tematu
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
monterr07
-#Nowy nabytek forum
-#Nowy nabytek forum
Posty: 93
Rejestracja: 2012-01-21, 18:28
Lokalizacja: Sulejów
Kontakt:

Post autor: monterr07 »

PODSUMOWANIE ROKU 2012

Trzeba przyznać, że w tym roku Tarpan zmienił się najbardziej. Przynajmniej za "mojej kadencji" to znaczy od czasu kiedy się nim zajmuję, czyli od 2007 roku. Kawał czasu :) Na początku moje zainteresowanie przejawiało się częstym przebywaniem w kabinie Tarpana, większa chęć mycia go, czytanie o historii Tarpanów. Jednak od zawsze razem z bratem chcieliśmy zobaczyć jak Tarpan wyglądał z burtą, ponieważ odkąd go pamiętaliśmy, zawsze miał na pace drzwi. Dopiero w tym roku nam się to udało :) Trzeba przyznać, że długo planowaliśmy tą przeróbkę, już w tamtym roku prosiliśmy wujka żeby się tym zająć, jednak nam się nie udało. Wujek twierdził, że jest z tym za dużo roboty (miał rację) . Postanowiliśmy odpuścić i zająć się tym sami, na wiosnę.

Dla naszego Tarpana sezon zaczął się 17 marca, kiedy wyciągnęliśmy go z garażu przy użyciu Opla. Rok wcześniej, zanim trafił do garażu "coś" się popsuło i nie byliśmy w stanie określić czym było to "coś". Teraz wiemy. Wszystkiemu winne były słabo zaciśnięte zaciski na stykach w alternatorze i rozruszniku, co powodowało zwarcie. Z wujkiem zrobiliśmy to, to znaczy pozaciskaliśmy zaciski i odpalał bez zarzutu. No prawie, ponieważ jeszcze powinniśmy zainwestować w nowy akumulator i pewnie w przyszłym roku go kupię :D Jednak na naprawę Tarpan musiał czekać do lipca, a do tego czasu przechodził przeróbkę paki, czy montaż jakiś innych części. I tak oprócz burty, czy nowej plandeki, którą kupiłem w lutym dzięki koledze Popielatemu (Pozdrawiam!) udało mi się zamontować litery na masce, założyć niklowane wycieraczki, czy pomalować ładnie znaczek POLMO-FSR (nakładaniem farby na wypukłości tj. ramkę i literki zajęła się moja mama, która ma pewniejszą rękę :) )

Tak jeszcze wyglądał na początku tego roku...
Obrazek
Obrazek
Obrazek

... i tak się zmieniał
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

W przyszłym roku planuję kupić nowy akumulator, pomalować felgi, atrapę oraz zderzak (który również spróbuję wyprostować) Zastanawiam się także nad przełożeniem przednich reflektorów na H4.
Chciałbym też zająć się Pannonią, więc prawdopodobnie jak zaczniemy jeździć Tarpanem, to przetransportuję motocykl do bardziej suchego garażu niż stodoła, umyję go i schowam pod kocyk, a silnik przywiozę do domu i poszukam kogoś, kto mi pomoże składać te skomplikowane "puzzle" :helm ewentualnie drugiego silnika zacznę szukać.

Pozdrawiam :) Szczęśliwego nowego roku życzę.
POLMO-FSR Tarpan 239D 5.12.1990
Pannonia T2 TL250D 1966
Awatar użytkownika
Lesiu
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 2616
Rejestracja: 2010-01-10, 15:23
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: Lesiu »

No całkiem ładnie wyszła Ci tak paka. Dobrze że pozbyłeś się tych drzwi bo trochę straszyły.
Powodzenia w Nowym Roku przy dalszych pracach. Tak trzymać.
Awatar użytkownika
Paweł M-11
-#Junior
-#Junior
Posty: 140
Rejestracja: 2012-11-13, 19:28
Lokalizacja: Włocławek

Post autor: Paweł M-11 »

A mi się podobał z tymi drewnianymi drzwiami 8)
Awatar użytkownika
monterr07
-#Nowy nabytek forum
-#Nowy nabytek forum
Posty: 93
Rejestracja: 2012-01-21, 18:28
Lokalizacja: Sulejów
Kontakt:

Post autor: monterr07 »

A no, źle nie było ale teraz też jest dobrze :)
POLMO-FSR Tarpan 239D 5.12.1990
Pannonia T2 TL250D 1966
Awatar użytkownika
CZESIO1958
-#Stara Gwardia
-#Stara Gwardia
Posty: 4295
Rejestracja: 2009-06-07, 19:20
Lokalizacja: Mysłowice

Post autor: CZESIO1958 »

Jest lepiej :D
A lepsze jest wrogiem dobrego :ok3
motomania na luzie
Awatar użytkownika
KIEROWCA
-#Stara Gwardia
-#Stara Gwardia
Posty: 4555
Rejestracja: 2005-02-24, 23:43
Lokalizacja: PRL
Kontakt:

Post autor: KIEROWCA »

monterr07 pisze:A no, źle nie było ale teraz też jest dobrze :)
Умно говорит!!! Ты имеешь мальчишке от меня водку!!! :piwo
::::Poradnik kompleksowej wiedzy syrenkowej ==UZUPEŁNIENIE GLINKI::::
===> http://chomikuj.pl/mariuszw2145/SYRENA <=== :dresiarz
::::Najljepsze jest nalanie do pełna w progi łoju baraniego na gorąco::::
Awatar użytkownika
PawelOlesno
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 964
Rejestracja: 2009-06-07, 15:25
Lokalizacja: Olesno Śląskie

Post autor: PawelOlesno »

Dobrze jest, ale drzwi trochę brakuje :P
''Nie matura, lecz chęć szczera, zrobi z Ciebie oficera''
Awatar użytkownika
Marek.K.
-#Stara Gwardia
-#Stara Gwardia
Posty: 3989
Rejestracja: 2010-12-19, 17:41
Lokalizacja: Winda

Post autor: Marek.K. »

KIEROWCA, ja toże, ja toze :D
Gaz gaz gaz , wciskam do dechy gaz ,
Gaz gaz gaz , słychać syreny wrzask .


"Ja jestem chłop z Mazur,
I tak wołajcie na mnie - chłop z Mazur."
http://www.youtube.com/watch?v=OGXvxtiMOew :D
Awatar użytkownika
monterr07
-#Nowy nabytek forum
-#Nowy nabytek forum
Posty: 93
Rejestracja: 2012-01-21, 18:28
Lokalizacja: Sulejów
Kontakt:

Post autor: monterr07 »

Witam. :)

W sobotę próbowałem odpalić Tarpana - niestety bezskutecznie, akumulator padł całkowicie. Oznacza to, że czeka mnie wydatek, no ale jak mus to mus :) Pogoda też pokrzyżowała mi plany, gdyż w następną sobotę, tj. 16go, chciałem jechać na działkę po motocykl, a samochód muszę wyciągnąć wcześniej, bo muszę zawieść koło do wulkanizatora - całą zimę stoi na kapciu. Tak się złożyło, że do środy mam wolne, więc miałbym czas by zająć się autem, ale niestety nie zanosi się na słoneczną pogodę, a nie chcę wyciągać Tarpana żeby leżał pod śniegiem.

Dzisiaj odwiedziłem go, bo potrzebowałem narzędzia z samochodu no i zostałem na chwilkę przy Tarpanie. Skusiło mnie, aby odkręcić atrapę. Trzymała się na dwóch śrubach, na dole trzy wkręty, które jedynie pełnią funkcję "blokady", bo żadne gwinty tam nie trzymają. Atrapa ma kilka wżerów i zadrapań, więc pomyślałem że kupię puszkę farby i pomaluję ją - zresztą chciałem jeszcze to samo zrobić ze zderzakiem, ale najpierw wypadałoby go wyprostować :)
Być może zakupię lakier o barwie RAL 3002 żeby porobić zaprawki na lakierze.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Pozdrawiam.
POLMO-FSR Tarpan 239D 5.12.1990
Pannonia T2 TL250D 1966
Awatar użytkownika
Marek.K.
-#Stara Gwardia
-#Stara Gwardia
Posty: 3989
Rejestracja: 2010-12-19, 17:41
Lokalizacja: Winda

Post autor: Marek.K. »

jak nie pali, a kręci przelej go wodą koło 80stopni nie ma bata aby nie zapalił nawet na słabym akumulatorze, ciagnik tak palił przy -20 i nie było mowy aby nie załapał
Gaz gaz gaz , wciskam do dechy gaz ,
Gaz gaz gaz , słychać syreny wrzask .


"Ja jestem chłop z Mazur,
I tak wołajcie na mnie - chłop z Mazur."
http://www.youtube.com/watch?v=OGXvxtiMOew :D
Awatar użytkownika
Magister
-#Stara Gwardia
-#Stara Gwardia
Posty: 4491
Rejestracja: 2007-04-26, 20:00
Lokalizacja: Chełmno
Kontakt:

Post autor: Magister »

Psiknij mu plakiem we wlot filtra powietrza zaraz zaskoczy.
Awatar użytkownika
monterr07
-#Nowy nabytek forum
-#Nowy nabytek forum
Posty: 93
Rejestracja: 2012-01-21, 18:28
Lokalizacja: Sulejów
Kontakt:

Post autor: monterr07 »

Marek.K., sposób znam, wodę gorącą lałem, może nie aż 80 stopni ;) Możliwe, że za chłodną wlałem i dlatego nie poskutkowało. Metodę mi "sprzedał" wujek, który był mechanikiem w Transbudzie, nie raz tak odpalaliśmy Tarpana po zimie :) Wodę i tak musiałem wlać, bo chłodnica pusta była, ciekło nam trochę więc wujek uznał że nie ma sensu lać płynu, dzisiaj też poszedłem i spuściłem wodę, bo jak mrozy przyjdą, żebym nie miał niespodzianki ;)

Przed odpaleniem jeszcze użyłem ręcznej pompki paliwa, od października nie był odpalany, więc paliwo opadło a uznałem, że zanim by zaciągnęło ropę to akumulatora by już nie było :) Za słaby jest, we wrześniu bodajże pojechaliśmy Tarpanem na działkę, samochód stał przed domem może ze dwie, trzy godziny i potem musieliśmy go na pych odpalać.
POLMO-FSR Tarpan 239D 5.12.1990
Pannonia T2 TL250D 1966
Awatar użytkownika
Marek.K.
-#Stara Gwardia
-#Stara Gwardia
Posty: 3989
Rejestracja: 2010-12-19, 17:41
Lokalizacja: Winda

Post autor: Marek.K. »

monterr07, ale ciesz się że ten diesel nie potrzebuje elektryki do pracy ;]
pamiętam, jak kiedyś w żniwa cały tydzien był na rozładowanych akumach, bo alternator nie ładował, odpalało się na zaciag i cały dzień chodził a dawniej to i polonez odpalał perkinsa ;]
Gaz gaz gaz , wciskam do dechy gaz ,
Gaz gaz gaz , słychać syreny wrzask .


"Ja jestem chłop z Mazur,
I tak wołajcie na mnie - chłop z Mazur."
http://www.youtube.com/watch?v=OGXvxtiMOew :D
Awatar użytkownika
monterr07
-#Nowy nabytek forum
-#Nowy nabytek forum
Posty: 93
Rejestracja: 2012-01-21, 18:28
Lokalizacja: Sulejów
Kontakt:

Post autor: monterr07 »

Mimo niskiej temperatury, dziś znów odwiedziłem Tarpana :) Dzisiaj pobawiłem się z obudową kierownicy - element, który odkąd pamiętam był przymocowany krzywo, tj. nie dopasowany do wycięcia pod "kokpitem" a na dodatek cała kolumna latała w górę i w dół ;) Można powiedzieć, że miałem regulowaną kolumnę, bez możliwości zablokowania jej w danej pozycji :jupi: Regulację obudowy uniemożliwiało mi to, że jakbym tego nie ustawił - albo bym nie przełączał klawiszy, albo nie dałoby się przekręcić kluczyka. Tak więc, dzisiaj odkręciłem i obudowę a także stacyjkę, ustawiłem ją no i wszystko jest w porządku :) Prawie wszystko, bo przykręcając stacyjkę urwał mi się gwint jednej z śrub. Mam nadzieję, że nie będzie konieczne odkręcanie stacyjki :evil:

Było tak - na zdjęciu widać, że obudowa jest troszeczkę przechylona ;)
Obrazek
Zdjęcia z dzisiaj:

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Przy okazji zapytam, czy nie miałby ktoś takich węży do sprzedania ? :) Chodzi mi o te grube, jeden idzie od filtra do silnika, a drugi do nagrzewnicy.
Obrazek


Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony 2013-03-09, 14:27 przez monterr07, łącznie zmieniany 1 raz.
POLMO-FSR Tarpan 239D 5.12.1990
Pannonia T2 TL250D 1966
Awatar użytkownika
Magister
-#Stara Gwardia
-#Stara Gwardia
Posty: 4491
Rejestracja: 2007-04-26, 20:00
Lokalizacja: Chełmno
Kontakt:

Post autor: Magister »

Przy okazji zapytam, czy nie miałby ktoś takich węży do sprzedania ? :) Chodzi mi o te grube, jeden idzie od filtra do silnika, a drugi do nagrzewnicy.
Najprędzej kupisz rury aluminiowe

http://allegro.pl/rura-aluminiowa-flex- ... 67030.html
ODPOWIEDZ