Holowanie auta bez przeglądu ale z OC

Porady prawne. Rejestracja, żółte blachy, przeglądy.
Awatar użytkownika
korabol
-#Junior
-#Junior
Posty: 191
Rejestracja: 2009-07-15, 16:44
Lokalizacja: LTM / UK

Holowanie auta bez przeglądu ale z OC

Post autor: korabol »

Może wiecie czy można holować auta jeżeli ma OC a nie ma podbitego przeglądu?
Czy w grę wchodzi tylko laweta?
Awatar użytkownika
krzemien323
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 431
Rejestracja: 2009-01-27, 20:51
Lokalizacja: Ostrowiec Św.

Post autor: krzemien323 »

zabrany zostaje dowód rejestracyjny
Obrazy samochodów na zamówienie.
Awatar użytkownika
syreniarz1992
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 2631
Rejestracja: 2005-01-24, 16:21
Lokalizacja: Kraków

Post autor: syreniarz1992 »

przerabiałem temat i w internecie (wiem, jaka jest wiarygodność tego źródła) znalazłem, że jeśli jest holowany na sztywnym holu - nie musi mieć. Jak nie masz pewności, to nie pokazujesz dowodu -50zł za brak dowodu, ale nie ma biegania za przeglądami :P
Awatar użytkownika
mac_kaw
-#Junior
-#Junior
Posty: 178
Rejestracja: 2008-04-01, 16:57
Lokalizacja: Wolne Miasto Gdańsk
Kontakt:

Post autor: mac_kaw »

Ale OC byc musi. Pozatym, osobówek na sztywno holowac nie wolno. Potwierdzone przez drogówkę (oba stwierdzenia)
Gdańskie Ikarusy na zawsze żywe w sercach pasjonatów !

1981-2009 [*]
Awatar użytkownika
Paderewsku
młody syreniarz
młody syreniarz
Posty: 221
Rejestracja: 2007-03-04, 21:08
Lokalizacja: Łosice/Głowno

Post autor: Paderewsku »

bez przeglądu to tak jak bez OC, firma ubezpieczeniowa nie bierze odpowiedzialności za szkody spowodowane przez auto bez badań technicznych. z oc jest oczywiście lepiej, wiekszy komfort- psychiczny, jak się fura ze sznurka zerwie, i przejedzie dziadkowi po nodze, a dziadek straci noge to do końca zycia będziesz mu płacił za tą noge, a OC mozna na gwoździu powiesić niech wisi. wypozyczenie lawety 80zł polecam takie rozwiązanie
Awatar użytkownika
Kapitan Zbik
młody syreniarz
młody syreniarz
Posty: 248
Rejestracja: 2005-01-21, 16:17
Lokalizacja: Głubczyce/Trzebnica
Kontakt:

Post autor: Kapitan Zbik »

bez OC bym do holowanego auta nie wsiadł, jest kara jakoś 3tys zł za brak OC.
co do przeglądu to być może faktycznie powinien być, ale to trochę dziwne, bo przecież aut sprawnych nikt o zdrowych zmysłach nie holuje. OK, wiem że może być auto sprawne ale silnik nie chce zapalić, tylko że wtedy we współczesnych furach nie działa wspomaganie hamulców i kierownicy, a prawo wymaga o ile pamiętam z przepisów żeby do holowania było sprawne oświetlenie i właśnie hamulce, może auto zostawiać 4 ślady, nie mieć szyb w oknach, może być bez silnika ale muszą być światła i hamulce. Tylko czy wtedy nawet mając ważny przegląd ubezpieczyciel wypłaci kasę (przecież bez silnika i z czterema śladami auto jest bezsprzecznie niesprawne)? Z ciekawości jak będę miał chwilę to poczytam trochę przepisy :)
Awatar użytkownika
adameo2
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 1127
Rejestracja: 2008-06-09, 17:24
Lokalizacja: Ciechanów

Post autor: adameo2 »

tak jak piszą inni holować nie problem, tylko faktycznie będzie problem z odszkodowaniem w przypadku stluczki... nawet jak walniesz w holujaceCie auto to poszkodowanemu moze byc ciezko uzyskac odszkodowanie, ale....
ludzie przeciez jezdza latami bez przegladu i jakos to jest... do czasu oczywiście
Mercedes 200 W110 - 1965r.
KSIECIU
-#Junior
-#Junior
Posty: 160
Rejestracja: 2009-08-22, 18:53
Lokalizacja: Kanzas

Post autor: KSIECIU »

Witam!!!
Koledzy nie doceniają bazy CEPiK!!!
W tej bazie drogówka lub zwykły patrol może ustalic czy pojazd ma ważny przegląd techniczny i aktualne OC, tak wiec bajka z brakiem dowodu rejestracyjnego z OC odpada bo mogą to szybko zweryfikowac na drodze. Tak więc można się :zdziwko i wyłapać niezły kwit .Brak OC= zatrzymany dowód rejestracyjny + Fundusz Gwarancyjny.Wysokość kary za brak OC uzależniona jest od rodzaju pojazdu tj: samochód osobowy, ciężarówka, motorower itd. O wypadku gdzie są ofiary i jego konsekwencjach cywilnych- odszkodowanie- pojazdem bez OC strach pisac....
Księciu
Awatar użytkownika
Yanosik
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 1707
Rejestracja: 2008-07-06, 13:03
Lokalizacja: Piła

Post autor: Yanosik »

Holować auto bez przeglądu, jeśli jest widocznie sprawne (silnik oczywiscie uniemożliwia jazdę) wg mnie można (powtarzam - wg. mine). Musi mieć m.in. sprawne 2 układy hamulcowe - jeśli nie działa wspomaganie (bo nie pracuje silnik) to układ nadal jest sprawny!
W przypadku kontroli oczywiscie tracisz dowód rejestracyjny, a jak policja stwierdzi, ze np masz niesprawny układ kierowniczy, hamulcowy itp to może wezwać lawetę. Czyli tak jakbys jechał o własnych siłach.
Z tym niewypłaceniem odszkodowania w razie spowodowania kolizji/wypadku nie jestem pewny. Niby dlaczego miałoby tak być? Czemu można wykupić OC na auto bez przeglądu? W HDI na auto bez przeglądu, ale jest spora zwyżka składki (chyba 50% - 100%).

Jesli będziesz ofiarą czyjegoś przewinienia, to otrzymasz odszkodowanie z OC sprawcy bez problemu.
I get up at seven, yeah,
and I go to work at nine.
I got no time for livin'.
Yes, I'm workin' all the time.
Awatar użytkownika
syreniarz1992
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 2631
Rejestracja: 2005-01-24, 16:21
Lokalizacja: Kraków

Post autor: syreniarz1992 »

KSIECIU pisze:Witam!!!
Koledzy nie doceniają bazy CEPiK!!!
W tej bazie drogówka lub zwykły patrol może ustalic czy pojazd ma ważny przegląd techniczny i aktualne OC, tak wiec bajka z brakiem dowodu rejestracyjnego z OC odpada bo mogą to szybko zweryfikowac na drodze. Tak więc można się :zdziwko i wyłapać niezły kwit .Brak OC= zatrzymany dowód rejestracyjny + Fundusz Gwarancyjny.Wysokość kary za brak OC uzależniona jest od rodzaju pojazdu tj: samochód osobowy, ciężarówka, motorower itd. O wypadku gdzie są ofiary i jego konsekwencjach cywilnych- odszkodowanie- pojazdem bez OC strach pisac....
Kolega niech czyta ze zrozumieniem. Chodzi o brak przeglądu, a nie oc. Sprawdzone empirycznie, że żadnej bazy nie posiadają, przynajmniej ogólnie dostępnej. Możesz jechać z dowodem zabranym przez Policje i powiesz, że zapomniałeś :) Z ubezpieczycielami nie radzę zaczynać- paranoicznie mocne lobby. W ramach ciekawostki, to w cywilizowanych krajach, jak Ci ktoś wjedzie w auto bez przeglądu, BA! jak Ty spowodujesz wypadek to ubezpieczyciel wypłaca kase i tylko dostajesz mandat za niedopełnienie formalności, jeśli auto było sprawne.


MacKaw - to powiedz mi, co to za ufo jest, np: http://allegro.pl/hol-sztywny-1800-kg-i1329763299.html (i wiele innych w tej kategorii wagowej)

Podstawa prawna? Nawet w aktualnych podręcznikach do prawa jazdy są wymienione sztywne hole, jako dopuszczalny sposób ciągania wozu :)
Awatar użytkownika
sereniarz(atom1)
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 2467
Rejestracja: 2005-07-28, 23:41
Lokalizacja: z Podlasia
Kontakt:

Post autor: sereniarz(atom1) »

nie wiem jak z przegladem ale OC musi byc jak sie holuje, i niech nie pisza bredni ci co nie maja pojecia, bo w mysl prawa i jak bedzie trzeba to znajde ten przepis bo sam za to zaplacilem, jezeli auto wyposazone jest we wspomaganie ukl hamulcowego (np z serwa) a silnik nie moze pracowac (uszkodzony itp) to takie auto mozna HOLOWAC TYLKO I WYLACZNIE NA HOLU SZTYWNYM, nie dotyczy to malucha syreny itp bo one nie maja takiego ukladu...

tyle ode mnie :)
30 VI 1983 po 30 latach produkcji zaprzestano wytwarzania Syreny ;-(
http://img47.imageshack.us/img47/1990/m ... zy1jb5.jpg
Awatar użytkownika
Żuczek
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 1411
Rejestracja: 2009-10-31, 15:53
Lokalizacja: KRK/DUB/WWA/MUN

Post autor: Żuczek »

auto holowane musi miec takiesame papiery jak zwykle poruszajace si epo drodze - koniec kropka. takiesame kary i mandaty oraz prawa
syrena 1.0pyr pyr
polonez 2.0Turbo
Tarpan 2.9 v6 4x4
wigry 2
http://www.muzeumratownictwa.pl/
KSIECIU
-#Junior
-#Junior
Posty: 160
Rejestracja: 2009-08-22, 18:53
Lokalizacja: Kanzas

Post autor: KSIECIU »

Kol. Syreniarz 1992
Szanowny Kolega myli się twierdząc iż nie można ustalic czy pojazd posiada aktualne badania techniczne, opłacone OC lub zatrzymany dow. rej. Nie można tego jedynie ustalic jeżeli fakt taki nie został wprowadzony do bazy.
W kwestii holowania bardziej skupiłem się na braku OC z uwagi na brak konkretnej odpowiedzi mojego kolegi dot. holowania pojazdu z OC ale bez przeglądu.Gdy otrzymam taką odpowiedź umieszczę ją tu. Pozdrawiam.
Księciu
Awatar użytkownika
Poczwar
-#Nowy nabytek forum
-#Nowy nabytek forum
Posty: 58
Rejestracja: 2010-10-01, 15:57
Lokalizacja: Grudziądz/Gdańsk
Kontakt:

Post autor: Poczwar »

sereniarz(atom1) pisze:jezeli auto wyposazone jest we wspomaganie ukl hamulcowego (np z serwa) a silnik nie moze pracowac (uszkodzony itp) to takie auto mozna HOLOWAC TYLKO I WYLACZNIE NA HOLU SZTYWNYM, nie dotyczy to malucha syreny itp bo one nie maja takiego ukladu...
Niech każdy kto nie wie o co chodzi zjedzie sobie z górki przy zgaszonym silniku (oczywiście z przekręconym kluczykiem i w miejscu bezpiecznym dla siebie i innych) samochodem ze wspomaganiem kierownicy, hamulców, i spróbuje się zatrzymać, albo skręcić, jest to na prawdę trudne i wymaga dużej siły.
Kiedyś chciałem sobie paliwo oszczędzić w korku i z górki zjechać na zgaszonym silniku. Jak zobaczyłem, że muszę się zapierać w fotelu, żeby stanąć zrezygnowałem, a prędkości duże nie były.
Dlatego też te przepisy o holu sztywnym. W dzisiejszych czasach, gdzie systemy wspomagające są wszechobecne, kierowca bez doświadczenia w jeździe samochodem bez tych "ułatwień" sobie nie poradzi za dobrze...
Awatar użytkownika
Żuczek
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 1411
Rejestracja: 2009-10-31, 15:53
Lokalizacja: KRK/DUB/WWA/MUN

Post autor: Żuczek »

zgadza sie - aczkolwiek przejechalem autem (hondą) na holu ok 300km na raz i dalo sie..:)

ale tez mam wrazeenie ze przepisy stwierdzaja ze niemozna jesli silnik nie dziala. a pozatym to tak jak napisalem auto holowane mmusi miec wazne dokumenty - wszystkie
syrena 1.0pyr pyr
polonez 2.0Turbo
Tarpan 2.9 v6 4x4
wigry 2
http://www.muzeumratownictwa.pl/
ODPOWIEDZ