Holowanie auta bez przeglądu ale z OC

Porady prawne. Rejestracja, żółte blachy, przeglądy.
Awatar użytkownika
Yanosik
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 1707
Rejestracja: 2008-07-06, 13:03
Lokalizacja: Piła

Post autor: Yanosik »

sereniarz(atom1) pisze: jezeli auto wyposazone jest we wspomaganie ukl hamulcowego (np z serwa) a silnik nie moze pracowac (uszkodzony itp) to takie auto mozna HOLOWAC TYLKO I WYLACZNIE NA HOLU SZTYWNYM,
Nie zgodzę się. Miałem kodeks drogowy z interpretacją i w interpretacji jasno było napisane, że pojazd taki można holować na holu giętkim a układ traktuje się jako sprawny. Poszukam tego kodeksu, ale nie obiecuję, ze znajdę. Kodeks nie był zbyt nowy ;)
Żuczek pisze:a pozatym to tak jak napisalem auto holowane mmusi miec wazne dokumenty - wszystkie
Tak, masz rację i poza tym musi być tak samo sprawne, jednocześnie nie może być w stanie poruszać się o własnych siłach. Ale hamulce, światła, opony, układ kier, zawieszenie itp musi mieć ok
I get up at seven, yeah,
and I go to work at nine.
I got no time for livin'.
Yes, I'm workin' all the time.
KSIECIU
-#Junior
-#Junior
Posty: 160
Rejestracja: 2009-08-22, 18:53
Lokalizacja: Kanzas

Post autor: KSIECIU »

W uzupełnieniu wczesniejszego postu w rozmowie z kolegą pracującym w drogówce ustaliłem iż nie można holować pojazdu nie mającego ważnych badań technicznych a posiadającego ubezpieczenie OC.Jak stwierdził w takim wypadku tylko lawetą można przemieścić taki pojazd. Pozostaje jeszcze kwestia interpretacji przepisów w innych rejonach kraju...
Księciu
Awatar użytkownika
sereniarz(atom1)
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 2467
Rejestracja: 2005-07-28, 23:41
Lokalizacja: z Podlasia
Kontakt:

Post autor: sereniarz(atom1) »

Yanosik, szukaj szukaj ja tez szukalem bo chcialem sie odwolac, przepis nie jest precyzyjny ale interpretacja jak zwykle jest rozna:

http://www.prawo-przepisy-ruchu.automoc ... wanie.html
2. Zabrania się holowania:

1) pojazdu o niesprawnym układzie kierowniczym lub o niesprawnych hamulcach, chyba że sposób holowania wyklucza potrzebę ich użycia,

2) pojazdu za pomocą połączenia giętkiego, jeżeli w pojeździe tym działanie układu hamulcowego uzależnione jest od pracy silnika, a silnik jest unieruchomiony,


czyli 2 ewidentnie dotyczy praktycznie 98% aut, syrena maluch i nie wiem jeszcze jakich nie dotoczy
30 VI 1983 po 30 latach produkcji zaprzestano wytwarzania Syreny ;-(
http://img47.imageshack.us/img47/1990/m ... zy1jb5.jpg
Awatar użytkownika
Żuczek
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 1411
Rejestracja: 2009-10-31, 15:53
Lokalizacja: KRK/DUB/WWA/MUN

Post autor: Żuczek »

Panowie - a jak to jest jeśli cche sobie dopchac auto do domu.- moge?
syrena 1.0pyr pyr
polonez 2.0Turbo
Tarpan 2.9 v6 4x4
wigry 2
http://www.muzeumratownictwa.pl/
AMPIR
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 399
Rejestracja: 2006-10-31, 23:21
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

A nie lepiej Panowie na prezent świateczny dla swojej SYRENY

Post autor: AMPIR »

....kasę jaką można stracić (przez zwykłe "kombinowanie jak koń pod górę") p r z e z n a c z y ć! Przecież za to można kupić Pięknej Racheli, Zuzi czy innej naszej ukochanej nowe ogumienie sprawić, błotniki wymienić...
Przed dwoma, trzema dekadami, jeszcze "za komuny" nie takie numery się wywijało, towarzysz milicjant (co się też syrenka poruszał) do najwyżej opieprzył czy wziął na flaszkę. Dziś są zadania, projekty, procedury i po prostu młodemu krawężnikowi strach pracę stracić.
A poza tym, choć wiem iż przy wielu młodszych kolegach - Pan Zasada - to "mały pikuś" - ale cyz naprawdę w a r t o ryzykować? Życie, zdrowie czy kasę? Znalezienie kumpla z czymś większym i wypożyczenie lawety - to naprawdę nie jest wydatek kilkudziesięciu złotych za dobę....
Pozdrawiam
AMPiR

PS. Do przewożenia moich mikrusów idealnie nadawał się stary blaszak mercedesa 207-ka...
Awatar użytkownika
Yanosik
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 1707
Rejestracja: 2008-07-06, 13:03
Lokalizacja: Piła

Post autor: Yanosik »

sereniarz(atom1) pisze:2) pojazdu za pomocą połączenia giętkiego, jeżeli w pojeździe tym działanie układu hamulcowego uzależnione jest od pracy silnika, a silnik jest unieruchomiony,
W tym moim kodeksie bylo napisane, że chodzi o pojazdy o hamulcach np pneumatycznych (ciężarówki) gdzie bez pracy silnika (i sprężarki) wogóle nie ma hamulców. A tego dużego fiata można holować, bo hamulce są sprawne, tylko bez wspomagania.
p.s. kodeks szukałem i nie znalazlem...
I get up at seven, yeah,
and I go to work at nine.
I got no time for livin'.
Yes, I'm workin' all the time.
Awatar użytkownika
Lizard
-#Junior
-#Junior
Posty: 142
Rejestracja: 2007-02-10, 12:29
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Lizard »

sereniarz(atom1) pisze:
2) pojazdu za pomocą połączenia giętkiego, jeżeli w pojeździe tym działanie układu hamulcowego uzależnione jest od pracy silnika, a silnik jest unieruchomiony,
Wspomaganie układu lub jego brak nie determinuje samego działania. W tym zapisie chodzi o hamulce pneumatyczne.
PF 126p '85
Awatar użytkownika
Żuczek
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 1411
Rejestracja: 2009-10-31, 15:53
Lokalizacja: KRK/DUB/WWA/MUN

Post autor: Żuczek »

ja slyszalem - podkreslam SLYSZALEM ze jednak brak wpomagania = niesprawny uklad

panowie a jak to jest z tym pchaniem?
syrena 1.0pyr pyr
polonez 2.0Turbo
Tarpan 2.9 v6 4x4
wigry 2
http://www.muzeumratownictwa.pl/
Awatar użytkownika
sereniarz(atom1)
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 2467
Rejestracja: 2005-07-28, 23:41
Lokalizacja: z Podlasia
Kontakt:

Post autor: sereniarz(atom1) »

Yanosik, Lizard, ja tez tak to zrozumialem, bo ciezarkowki bez zapalonego silnika w ogole nie hamuja, a tu jednak hamuje, niestety zomowiec inaczej widzial ten przepis i nic nie dalo sei zrobicm jak to zwykle bywa przepis nie jest precyzyjny


a moze i jest skoro Yanosik, go widziales... moze juz to poprawili, ja za to zaplacilem
30 VI 1983 po 30 latach produkcji zaprzestano wytwarzania Syreny ;-(
http://img47.imageshack.us/img47/1990/m ... zy1jb5.jpg
Awatar użytkownika
Żuczek
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 1411
Rejestracja: 2009-10-31, 15:53
Lokalizacja: KRK/DUB/WWA/MUN

Post autor: Żuczek »

a ja sie wciaz zastanawiam czy moge pchac niesprawne auto - i czy pchajacy moze byc po wpływem?
syrena 1.0pyr pyr
polonez 2.0Turbo
Tarpan 2.9 v6 4x4
wigry 2
http://www.muzeumratownictwa.pl/
ODPOWIEDZ