www.syrena.nekla.pl FORUM SYRENIARZY
Forum miłośników pozytywnie zakręconych

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
samochód bez pasów bezpieczeństwa a przewożenie dziecka
Autor Wiadomość
dzido111 
dzido111

Wysłany: 2010-01-26, 21:07   samochód bez pasów bezpieczeństwa a przewożenie dziecka

Witam szanowne grono,

Mam pytanie czy orientujecie się jak według prawa mogę przewozić swoje dziecko w samochodzie który nie został wyposażony w pasy bezpieczeństwa??

Mianowice jak pojazd nie jest wyposażony w pasy to nie mam jak zainstalować fotelika dla dziecka co za tym idzie czy i jak mogę przewozić swojego syna w swojej syrence 104.

Wiecie przyszło mi to do głowy ze względu na to że mam syna na razie jest malutki i ma 5 miesięcy i nie zamierzam wozić go poczciwą skarpetą ale .... jak będzie miał z 2-3 latka to chciałbym mu pokazać jak cudowna polska konstrukcja jeździ :) tylko nie wiem czy będę mógł go wozić :???:

pozdrawiam serdecznie i liczę na pomoc

motonita 
Moderator
PANIE KIEROWNIKU

Wysłany: 2010-01-26, 21:08   

znajomemu policja powiedziała ze w takim wypadku trzeba doposazyc samochod w jeden pas do fotelika (siedziska)

OLDTIMERY.COM Portal Miłośników Pojazdów Zabytkowych

dzido111 
dzido111

Wysłany: 2010-01-26, 21:09   

tylko jak mam to zrobić z tyłu jak nie ma tam miejsc na pasy ?????

Garbusiarz 
(o\ ! /o)

Wysłany: 2010-01-26, 22:02   

Teoretycznie wszyscy pasażerowie powinni mieć zapięte pasy, ale jeśli samochód nie jest w nie wyposażony to wiadomo, że ich nie zapną. Odnośnie fotelika dla dziecka, jeśli nie ma pasów to nie ma jak go zamocować, więc chyba można przewozić bez fotelika :???:
Radzę spytać się np. tutaj --> http://www.autoporadnik.pl/

Pozdrawiam

adameo2 

Wysłany: 2010-01-26, 22:18   

Z tego co sie orientuję to pasy zaczęto wymagać w autach w 1971 roku. Jeżeli auto było wyprodukowane przed tym czasem to nie musialo ich posiadać

Ale głowy nie dam sobie uciąć :)

Jack 

Wysłany: 2010-01-26, 22:21   

wywal siedzenie pasazera i daj fotelik :P ,,, ja bym olal sprawe i powozil dzieciaka na kolanach dookola podworka ,,, bezepieczenstwo w 104 to dla konstruktorow abstrakcja ,, fotele bez zaczepow dzialaja jak mini wyrzutnia ,,, jak dostaniesz w dupsko to zlamie ci kregoslup w odc piersiowym i bedziesz mogl zamienic syrene na trampola hycomata :) aha a kiera polamie zebra i bedziesz mial niestabilnosc klatki piersiowej,, jak bedziesz mial fuksa to zebra przebija pluca lub serce i nie bedziesz sie dalej meczyl :P

a tak wogole brak elastycznosci i stref zgniotu powoduje ze twoje organy wewnetrzne nabieraja takich przyspieszeń w momencie wypadku ze z watroby i mozgu robi sie miazga bo 1 rozbija sie o zebra a druga o czaszke :P mozg przy zderzeniu zachowuje sie spokojnie jak woda w wiadrze po zasadzeniu kopa :P

Mateusz 

Wysłany: 2010-01-26, 22:36   

adameo2 napisał/a:
Z tego co sie orientuję to pasy zaczęto wymagać w autach w 1971 roku. Jeżeli auto było wyprodukowane przed tym czasem to nie musialo ich posiadać

Ale głowy nie dam sobie uciąć :)

Nie ma to znaczenia. Jeśli auto fabrycznie nie zostało wyposażone w pasy, to nie ma obowiązku posiadania ich.
Jednak myślę, że w przypadku, kiedy przewozisz dziecko warto nieco odejść od oryginału (może nawet bez trwałej ingerencji) na rzecz bezpieczeństwa pociechy.

Jack 

Wysłany: 2010-01-26, 23:06   

a co za problem zamontaowac w z tylu np pas biodrowy ,, robisz dziury z tylu blacha przed resorem , sruby wzmocnione i dajesz podkladke z plaskownika zeby to sie nie wyrwalo

artur.konkol 
młody syreniarz
syrena cabrio

Wysłany: 2010-01-27, 18:45   

kiesys bylo tak ze jezeli nie mogles zamontowac fotelika z powodo konstrukcji pojazdu to nie mogles przewozic pociechy ponizej 7 lat bez opieki osoby powyzej [chyba] 10 lat moze 13 .teraz to nie wiem najlepiej zadzwon do dyzuenego sekcji ruchu drogowego w twijej komendzie policji . swoja droga ciekaw jesten czy nadal obowiazuje przepis ze na motorze male diiedko przewozi siw przed kierujacym

motonita 
Moderator
PANIE KIEROWNIKU

Wysłany: 2010-01-27, 23:01   

nie

małych dzieci niemozna rzewozic na motorze oile niejest to WB

od podajze 7 mat mozna dzieciaki wozic ale niechce sklamac

OLDTIMERY.COM Portal Miłośników Pojazdów Zabytkowych

J. 

Wysłany: 2010-01-27, 23:07   

co do pasów bezpieczeństwa.
montowali je już przed 1971 roku, ale przepis o obowiązku pasów wszedł w życie w 1971 więc jeśli auto jest produkcji i pierwszej rejestracji przed 1971 można śmigać bez pasów. jeśli auto jest sprzed 1971 a date pierwszej rejestracji ma po 71 musi mieć pasy...

a jak sie ma to do dziecka to nie wiem.

strugu 

Wysłany: 2010-01-28, 14:05   

Kodeks drogowy jest jednoznaczny:

Art. 39. 1. Kierujący pojazdem samochodowym oraz osoba przewożona takim pojazdem wyposażonym w pasy bezpieczeństwa są obowiązani korzystać z tych pasów podczas jazdy, z zastrzeżeniem ust. 3.
.
.
.
3. W pojeździe samochodowym wyposażonym w pasy bezpieczeństwa dziecko w wieku do 12 lat, nieprzekraczające 150 cm wzrostu, przewozi się w foteliku ochronnym lub innym urządzeniu do przewożenia dzieci, odpowiadającym wadze i wzrostowi dziecka oraz właściwym warunkom technicznym.
4. Przepis ust. 3 nie dotyczy przewozu dziecka taksówką osobową, pojazdem pogotowia ratunkowego lub Policji.

tomek 

Wysłany: 2010-01-28, 14:29   

1.Jeżeli masz pasy bezpieczeństwa na przednich siedzeniach to możesz przewozić dziecko w foteliku na przednim siedzeniu pasażera - oczywiście fotelik musi być przypięty pasem.
2. Z tyłu jeśli nie ma pasów przewozisz dziecko swobodnie siedzące na "wersalce" - absolutnie nie w foteliku ( ponieważ fotelik musi być przypięty a nie tylko sobie leżeć na siedzeniu )
I jeszcze jedna sprawa o której nie wszyscy wiedzą - dziecko można przewozić na przednim siedzeniu jedynie w fotelku, na samej podstawce -nie.

strugu 

Wysłany: 2010-01-28, 14:30   

tomek napisał/a:
I jeszcze jedna sprawa o której nie wszyscy wiedzą - dziecko można przewozić na przednim siedzeniu jedynie w fotelku, na samej podstawce -nie.

podstawa prawna?

dzido111 
dzido111

Wysłany: 2010-01-28, 22:27   

Czyli mogę z tyłu wozić bąbla bez fotelika moja skarpeta nie ma żadnego pasa ani z przodu ani z tyłu :)

Ale dla pewności zadałem wczoraj :helm :helm :helm zapytanie :helm :helm :helm drogą elektroniczną :helm :helm :helm zapytanie komendzie ruchu drogowego na waliców :helm :helm :helm zobaczymy co odpowiedzą i czy w ogóle uzyskam jakąkolwiek odpowiedź :helm :helm :helm

Odpowiedz do tematu