Uchwyty kołpaków PRL "słoneczek" SR Otwock

Czyli konkretne porady, fotorelacje, jak wykonać daną czynność (wymiana krzyżaka, żarówki itp)
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
KIEROWCA
-#Stara Gwardia
-#Stara Gwardia
Posty: 4555
Rejestracja: 2005-02-24, 23:43
Lokalizacja: PRL
Kontakt:

Uchwyty kołpaków PRL "słoneczek" SR Otwock

Post autor: KIEROWCA »

Witam!

::::W tym topicu chciałbym poruszyć zagadnienie uchwytów pod słynne kołpaki "słoneczka" prod. Spółdzielni Rzemieślniczej Otwock.

Obrazek
Obrazek

Jak wiadomo towar jest deficytowy i raczej nie występuje w przyrodzie :fire Na Allegro owszem dostępne są PRL-owskie kołpaki z mocowaniem centralnym, jednak prawie zawsze bez uchwytów. Są one jednak na tyle zaawansowane technologicznie, ażeby z powodzeniem mógł się tym zająć każdy garażowy amator ===nie technik. Dla mnie po miesiącach szeroko zakrojonych poszukiwań udało się zdobyć tego typu uchwyty pod fiatowski rozstaw szpilek a znajomy inżynier podjął się ich zwymiarowania:

Obrazek
Obrazek
Obrazek

:::Drugi sposób [znacznie prostszy] polega na przewierceniu fiatowskich, tudzież Żukowskich plastikowych dekielków na szpilki koła.
Następnie wkręcamy w powstałe otwory śruby M-10 wystające na zewnątrz. Możliwie jak najkrótsze, żeby pan diagnosta nie stwierdził, że wystają poza obrys nadwozia :)
Kołpak mocujemy kolejno na podkładkę, podkładkę sprężynującą i nakrętkę kołpakową [jak sama nazwa wskazuje] :faja Śruby oczywiście zabezpieczamy smarem grafitowym albo nakładamy go do wnętrza nakrętek, żeby później odkręcić. Każdy z podanych sposobów ma swoje wady i zalety. Pierwszy jest na pewno bardziej fachowy i zgodny z technologią przewidzianą przez producenta. Sposób drugi wymaga właściwie tylko wykonania czterech otworów i znalezienia odpowiednich śrub.
Zamontowałem u siebie tego typu kołpaki i jestem usatysfakcjonowany, zachęcam do tego innych. Na pewno są lepsze zarówno pod względem estetycznym jak i użytkowym od kołpaków z tworzywa sztucznego z pierścieniem rozpierającym [dostępnych w handlu detalicznym], które użytkownicy mają w zwyczaju montować na opaski zaciskowe :???:

P.S. Nie orientuje się nikt, czy tego typu kołpaki "słoneczka" były kopią jakiegoś konkretnego wzoru felgi aluminiowej stosowanej w samochodach amerykańskich lub zachodnich?

To by chyba było na tyle.

Pozdrawiam
::::Poradnik kompleksowej wiedzy syrenkowej ==UZUPEŁNIENIE GLINKI::::
===> http://chomikuj.pl/mariuszw2145/SYRENA <=== :dresiarz
::::Najljepsze jest nalanie do pełna w progi łoju baraniego na gorąco::::
Awatar użytkownika
CZESIO1958
-#Stara Gwardia
-#Stara Gwardia
Posty: 4286
Rejestracja: 2009-06-07, 19:20
Lokalizacja: Mysłowice

Post autor: CZESIO1958 »

Nie wiem czy to była kopia ale ładne były.
I doceniam Twój nakład pracy :ok3
Wg. tego rysunku spokojnie bym dorobił te uchwyty gdybym ich potrzebował :devil3
motomania na luzie
Awatar użytkownika
motonita
Moderator
Moderator
Posty: 7472
Rejestracja: 2006-12-26, 08:53
Lokalizacja: Stalowa Wola
Kontakt:

Post autor: motonita »

i naprawdę to mi się podoba, uważam takie Tutoriale za naprawdę bardzo wartościowe :)

KIEROWCA, oby tak dalej :)
Twoj symbol WSK twój bak słodko zaokrąglony...

Dewiacji posiadania nie da się wyleczyć

mój mail:
motonita@syrena.biz
FSMsyrena105
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 473
Rejestracja: 2014-09-10, 20:20
Lokalizacja: wielkopolska

Post autor: FSMsyrena105 »

A do syrenki jak jest szpilek pięć to tak symetryczniesię nie da. Wtedy uchwyt jest potrójny czy jak?
Awatar użytkownika
motonita
Moderator
Moderator
Posty: 7472
Rejestracja: 2006-12-26, 08:53
Lokalizacja: Stalowa Wola
Kontakt:

Post autor: motonita »

albo potrojny albo z jednej strony masz "na dwie szpilki"
Twoj symbol WSK twój bak słodko zaokrąglony...

Dewiacji posiadania nie da się wyleczyć

mój mail:
motonita@syrena.biz
ODPOWIEDZ