Hanieby okres dla Syren - lata 90-siąte

Materiały i informacje historyczne. Zmiany w czasie produkcji, identyfikacja części, detali,roczników, pytania o oryginalność.

Awatar użytkownika
KIEROWCA
-#Stara Gwardia
-#Stara Gwardia
Posty: 4555
Rejestracja: 2005-02-24, 23:43
Lokalizacja: PRL
Kontakt:

Post autor: KIEROWCA »

jacekk83 pisze:Też ofiara lat 90-tych albo okolic. Dziś przypadkiem ją znalazłem, az 3 razy obchodzilem ;)
Wraczystko totalne, z podłogi zostały tylko gumowe dywaniki smętnie zwisające z ramy, drzwi poznikały, dach pogięty, szyba stłuczona, koła odjechały w siną dal tak jak lampy i np. licznik. Z foteli zostały tylko rurki. Chłodnicy, pradnicy, pompy wody i reszty osprzetu brak. Sorki za jakość fotki, robiona trzonkiem łopatki... :faja
Fajnie, że są jeszcze takie miejsca nie oczyszczone przez złomiarzy gdzie stoją porzucone Syrenki. Najlepiej jeśli wóz był w jakimś trudno dostępnym terenie, gdzie nie można podjechać lawetą ani wynosić ciężkiego żelastwa ===np. wywieziony do lasu i zepchnięty z urwiska. Poza tym wszelkiego rodzaju opuszczone zabudowania, kiedyś mieszkali ludzie, którym się umarło, rodzinka walczy o spadek a posiadłość z powybijanymi oknami rozkradana przez menelstwo. Tam w garażach i składzikach można odnaleźć także pojazdy.

Niestety ====coraz trudniej o rozwalony samochód jakiejkolwiek marki. Złom w cenie, przepisy o ciągłości OC i ludziom nie opłaca się porzucać ===a szkoda. Teraz wszystko ląduje na złomie, nawet to co teoretycznie jeszcze mogłoby jeździć, ale nie znalazł się kupiec za 800 a skończyło OC i przegląd.
Osobiście tęsknię za tamtymi czasami lat 90 kiedy na placach pod blokami albo na garażowiskach stały wyskakane wraki w różnym stadium rozkładu. Wtedy były to często także wozy pokroju Wartburga 312, Skody 1000MB, Warszawy.
Do drugiej kategorii zaliczały się złomy przerobione na tzw. składziki :) Często na cegiełkach, bez świateł, wycieraczek ale w środku wszystko co nie mieściło się w piwnicy. Łubianki, dywany, wózki dziecinne itp. Było tego naprawdę sporo.
Na samej tylko ulicy Poznańskiej w Kętrzynie OBOK SIEBIE: niebieska 104 składzik, niebieska 105 bez foteli i drzwi, kremowa 105 z silnikiem na tylnim siedzeniu, siwa Bosto składzik, Duży Fiat combi [pusta karoseria na kołach]. Na innym podwórku przy drodze dojazdowej Żuk skrzyniak bez silnika i drzwi kierowcy a przy chlewikach zwłoki białej R20 zarośniętej pokrzywami, pomarańczowa 105 i groszkowa R20 z nadstawką.

PIĘKNE CZASY :piwo:
::::Poradnik kompleksowej wiedzy syrenkowej ==UZUPEŁNIENIE GLINKI::::
===> http://chomikuj.pl/mariuszw2145/SYRENA <=== :dresiarz
::::Najljepsze jest nalanie do pełna w progi łoju baraniego na gorąco::::
Awatar użytkownika
2TP
-#Junior
-#Junior
Posty: 146
Rejestracja: 2010-12-13, 22:05
Lokalizacja: 52°07'N; 17°07'E

Post autor: 2TP »

Jeszcze całkiem niedawno praktycznie w każdej wiosce można było spotkać mniej lub bardziej wrośnięte Syreny i inne auta z epoki. Zwykle stały gdzieś za zabudowaniami gospodarczymi. Pamiętam, jak w 2002 spędzałem wakacje w powiecie Wolsztyńskim i podczas przejażdżki rowerem przez 2 czy 3 wioski widziałem co najmniej kilka Syren, w tym także "kurołapki" (wtedy nie potrafiłem rozróżnić, jakie dokładnie modele). Ciekawe, czy któraś z nich jeszcze istnieje... a może dostała drugie życie?
Jeszcze około 2005 w jednej z miejscowości w pobliżu Kórnika na posesji gniła garbata Warszawa i wielki, dwudrzwiowy Oldsmobile Dynamic (model z 1946). W 2011 w tej samej miejscowości natrafiłem też na gnijącą Skodę Octavię, Fiata 125p "przejściówkę", Poloneza i Trabanta 601.
Awatar użytkownika
KIEROWCA
-#Stara Gwardia
-#Stara Gwardia
Posty: 4555
Rejestracja: 2005-02-24, 23:43
Lokalizacja: PRL
Kontakt:

Post autor: KIEROWCA »

Szczerze w to wątpię. Już dawno zaopiekowali się nimi jeśli nie złomiarze to handlarze.

A wiele było też takich widocznych z drogi, dosłownie pod płotem. Po prostu złom kosztował grosze, lawet na skupach nie było a nikomu nie chciało się holować zepsutego samochodu przez 10-15 km i tak zostawały.
::::Poradnik kompleksowej wiedzy syrenkowej ==UZUPEŁNIENIE GLINKI::::
===> http://chomikuj.pl/mariuszw2145/SYRENA <=== :dresiarz
::::Najljepsze jest nalanie do pełna w progi łoju baraniego na gorąco::::
Maciekb
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 643
Rejestracja: 2012-04-19, 17:36
Lokalizacja: Zagnańsk

Post autor: Maciekb »

Pod Kielcami w końcu 2015r. ktoś kupił Syrenę 104 od prawdopodobnie pierwszego własciciela. Namiar na nią mój znajomy dostał na bazarach w Kielcach, od znajomego handlarza, niestety ktoś najprawdopodobniej podsłuchał ich rozmowę i wyprzedził mojego znajomego. Kiedy pojechaliśmy tam pytać to już syreny nie było, poszła z tydzień wcześniej.
Polski Fiat 125p '72
ZAZ Zaporożec 968 '77
FSO Syrena 104 '69
FSM Syrena 105 '73
FSC Star 3W200-803 '80
Wartburg 1.3 '90
Renault Safrane 3.0 RXE '94
Fiat Seicento 900 SX '99
Awatar użytkownika
KIEROWCA
-#Stara Gwardia
-#Stara Gwardia
Posty: 4555
Rejestracja: 2005-02-24, 23:43
Lokalizacja: PRL
Kontakt:

Post autor: KIEROWCA »

Ja wiem, że jeszcze w 2004/05 jadąc do Warszawy w powiecie/gminie Nożewo stały se normalnie przy drodze m.in. Syrena, obrośnięty mchem Jelcz ogórek i jakieś pocięte Łady...

Coś jakby dzikie wysypisko, pełno śmieci, spalonych beczek itp.
::::Poradnik kompleksowej wiedzy syrenkowej ==UZUPEŁNIENIE GLINKI::::
===> http://chomikuj.pl/mariuszw2145/SYRENA <=== :dresiarz
::::Najljepsze jest nalanie do pełna w progi łoju baraniego na gorąco::::
Widelec
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 591
Rejestracja: 2015-10-16, 22:24
Lokalizacja: Mazowsze

Post autor: Widelec »

Udało mi się odpalić mój stary komputer i odzyskać trochę zdjęć. Prezentuję Wam Syrenę od której wszystko się zaczęło..., czyli tej, którą opisałem w moim powitaniu: http://syrena.gminanekla.pl/forum/viewt ... &start=165
Zdjęcie pasuje tutaj jak ulał, bo Jej najgorsze lata to lata '90, kiedy to w rodzinie wujka pojawił się Polonez Caro. Do dzisiaj sobie pluję w brodę, że nie zdołałem Jej uratować, ale z drugiej strony raczej i tak raczej skończyłaby jako dawca :cry: :cry: :cry:
Powiem Wam jeszcze, że w ostatnim okresie mój wujek używał Jej jako miejsce obserwacyjne. Ma duże gospodarstwo i wchodził na Nią wieczorem, patrzył gdzie są krowy i szedł po nie.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
KIEROWCA
-#Stara Gwardia
-#Stara Gwardia
Posty: 4555
Rejestracja: 2005-02-24, 23:43
Lokalizacja: PRL
Kontakt:

Post autor: KIEROWCA »

Dlaczego ona leży na dachu? :o
Fotka z 2009 roku? Pewnie jak znam życie przyjechali złomiarze z ofertą nie do odrzucenia?
::::Poradnik kompleksowej wiedzy syrenkowej ==UZUPEŁNIENIE GLINKI::::
===> http://chomikuj.pl/mariuszw2145/SYRENA <=== :dresiarz
::::Najljepsze jest nalanie do pełna w progi łoju baraniego na gorąco::::
Widelec
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 591
Rejestracja: 2015-10-16, 22:24
Lokalizacja: Mazowsze

Post autor: Widelec »

Nie wiem, dlaczego leżała na dachu. A wujowi mówiłem, że wezmę tą Syrenę i sam się zgodził. Zdążyłem wykręcić silnik, skrzynię, drzwi, szyby i trochę drobnych części. Potem trochę nie miałem czasu, potem w każdy weekend lało, i zrobiła się zima, a na wiosnę wujek ją sam wywiózł na złom :fire Potem się głupio tłumaczył, że mu w czymś tam przeszkadzała, czy coś takiego. Tyle lat leżała i nikomu nie wadziła, a tu raptem...
Jak się dowiedziałem, to prosto wyciąłem na złom i tam mi powiedzieli, że 2 dni wcześniej wywieźli ją do huty :evil: :evil: :evil:
Awatar użytkownika
motonita
Moderator
Moderator
Posty: 7472
Rejestracja: 2006-12-26, 08:53
Lokalizacja: Stalowa Wola
Kontakt:

Post autor: motonita »

moze wujek ma papiery?
Twoj symbol WSK twój bak słodko zaokrąglony...

Dewiacji posiadania nie da się wyleczyć

mój mail:
motonita@syrena.biz
Widelec
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 591
Rejestracja: 2015-10-16, 22:24
Lokalizacja: Mazowsze

Post autor: Widelec »

Motonita Twoja niezłomność w uzupełnianiu bazy danych jest naprawdę godna podziwu. Zapytam o papiery mojego kuzyna, tylko że widuję się z nim pewnie raz na miesiąc, więc nie obiecuję szybkiej odpowiedzi. Wuja nie będę o to pytał, mam nadzieję, że zrozumiesz.
Awatar użytkownika
motonita
Moderator
Moderator
Posty: 7472
Rejestracja: 2006-12-26, 08:53
Lokalizacja: Stalowa Wola
Kontakt:

Post autor: motonita »

no wiesz :) kazda syrenka do spisu :)
Twoj symbol WSK twój bak słodko zaokrąglony...

Dewiacji posiadania nie da się wyleczyć

mój mail:
motonita@syrena.biz
Awatar użytkownika
drobson
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 1049
Rejestracja: 2009-03-16, 22:07
Lokalizacja: Kraśnik

Post autor: drobson »

przemocha pisze:
drobson pisze:Temat o mikrobusie wznowiony... czekamy. :faja
Premiera Mikrobusu w środę :)
No czekamy czekamy z niecierpliwoscią. :faja
104-1969 r- oryginal
shl m11- 1961r- oryginal
MZ etz 250 - 1983r - oryginał
Klania sie PRL
Awatar użytkownika
Tomasz
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 2334
Rejestracja: 2006-11-21, 11:38
Lokalizacja: Bełdów

Post autor: Tomasz »

Widelec pisze:wchodził na Nią wieczorem, patrzył gdzie są krowy i szedł po nie
Coś wyczuwam kolejny motyw dla "Syrena to nie samochód"
Widelec
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 591
Rejestracja: 2015-10-16, 22:24
Lokalizacja: Mazowsze

Post autor: Widelec »

Wiem, że każda Syrena do spisu, ale od tamtej sytuacji raczej nie rozmawiam z tym człowiekiem.
Awatar użytkownika
Reksio
Posty: 16
Rejestracja: 2016-08-15, 12:46
Lokalizacja: Polska

Post autor: Reksio »

Ja też boleję nad tym że Syren jest coraz mniej.
W mojej okolicy to rarytas i prawie w ogóle ich nie ma. Więc cięzko mi nawet zobaczyć na żywo ten samochód, a co dopiero myśleć o jej kupnie.
A w jakim rejonie Polski jest najwięcej Syren?
ODPOWIEDZ