Modyfikacje napędu i zawieszenia-Maciek Liszka

patenty, przeróbki, ulepszenia
Mikrusiarz
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 1049
Rejestracja: 2008-05-19, 22:00
Lokalizacja: RP

Post autor: Mikrusiarz »

SUPER.DAWID pisze:Czemu naganne spawanie czopów. Sam mam komplet spawanych czopów i gdyby tylko był polakierowany proszkowo na zielono to mógł bym powiedzieć, że fabryka a nie ręczna robota. Poza tym jest tu na forum co najmniej kilku użytkowników, którzy używają spawanych czopów i nie narzekają.
Pisałem już o tym. Stali ulepszanej cieplnie lub hartowanej się nie spawa. Zbyt duża ilość węgla itd. Prosimy się o nieszczęście. To, że ktoś coś tak robi to nie argument. Znam paru odważnych którym jednak te czopy spawane puściły. Po cienkim lodzie nie powinno się chodzić choć niektórym to się udało.

Warto powielać ale mądre i bezpieczne pomysły jak np. Młodego94
Awatar użytkownika
syreniarz1992
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 2631
Rejestracja: 2005-01-24, 16:21
Lokalizacja: Kraków

Post autor: syreniarz1992 »

a te nasze syrenkowe czopy to na pewno były ulepszane cieplnie czy tylko tak po łebkach to było robione? patrząc jak łatwo uszkodzić miejsce pod klin mam wątpliwości.
Mikrusiarz
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 1049
Rejestracja: 2008-05-19, 22:00
Lokalizacja: RP

Post autor: Mikrusiarz »

syreniarz1992 pisze:a te nasze syrenkowe czopy to na pewno były ulepszane cieplnie czy tylko tak po łebkach to było robione? patrząc jak łatwo uszkodzić miejsce pod klin mam wątpliwości.
Nie powinno to budzić wątpliwości.
Czop jest wykonany ze stali 15HN chromowo-molibdenowa cyjanowana powierzchniowo (od strony przegubu) . Po tym procesie twardość od strony przegubu wynosi minimum 55 HRC a rdzenia 28-40 HRC. Czopy wykonywało rzemiosło i tutaj mogło być różnie.

Nadmienię, że w szczególnych przypadkach i odpowiednim procesie (grzanie, schładzanie, TIG, palnik acetylenowo-tlenowy ) stal taką można spawać jednak i tu po takim procesie miejscowe rozhartowanie zawsze pozostawia ryzyko naprężeń.
gazela
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 388
Rejestracja: 2006-02-12, 12:19
Lokalizacja: Wawa

Post autor: gazela »

Na jakim etapie jest projekt??
ODPOWIEDZ