Radio w Syrence

tapicerka, fotele, uszczelki, podsufitka itp.
abc

Radio w Syrence

Post autor: abc »

Do Syrenki nadają się radia z plusem na masie:

a) Safari (1) SMT-301. Jest to pierwsze Safari, uniwersalne (z tyłu ma płytkę, którą odpowiednio wkładając otrzymamy plus lub minus na masie) - zatem idealne. Nie zawiera układów scalonych (!) same tranzystory i diody.

b) Safari 2A SMP–2013. Trzeci model Safari, to konkretnie z plusem na masie, zawiera układy scalone. UWAGA! Istnieje także radio Safari 2A SMP-2012, które wygląda TAK SAMO. Należy na nie uważać, ponieważ ma minus na masie, zatem do Syrenki się nie nada. O tym jakie to radio informuje naklejka u góry. Można też odróżnić w ten sposób (naklejka mogła się zedrzeć), że to z plusem na masie (do Syrenki) nie ma na boku gniazda na magnetofon, a to do Fiata ma - zatem my potrzebujemy wersji bez gniazda.

c) inne radia z plusem na masie

d) Radia z minusem na masie na ogół bardzo ciężko przerobić na plus na masie, gdyż wiąże się to z wymianą układów scalonych, które z reguły bardzo ciężko zakupić (rozmawiałem na ten temat z fachowcem), zatem nie należy takich kupować.

e) Skale Safari (1), Safari 2 i Safari 2B mają taki sam rozstaw otworów, także można je wymieniać między sobą jak się chce.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
FSMsyrena105
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 473
Rejestracja: 2014-09-10, 20:20
Lokalizacja: wielkopolska

Post autor: FSMsyrena105 »

Ze starszych odbiorników uniwersalnych (regulacja biegunowości masy) do syrenek moźna zastosować Mini trzyzakresowe oraz Mini2. Proste, tranzystorowe bez scalaków.
Awatar użytkownika
Supermen
-#Junior
-#Junior
Posty: 173
Rejestracja: 2007-11-15, 08:15
Lokalizacja: Chojnice

Post autor: Supermen »

Czy radio Safari 2 SMT-307 ma zmienną polaryzację? Można je zamontować z plusem na masie?
abc

Post autor: abc »

Tylko na - na masie. Ale możesz też zawsze zmienić biegunowość, to będziesz mógł je zastosować, albo nawet jakieś inne lepsze np. Wiraż 5 z magnetofonem albo jakieś zachodnie z epoki.
Awatar użytkownika
Kozak90
Moderator
Moderator
Posty: 3229
Rejestracja: 2011-04-25, 12:59
Lokalizacja: Pieńsk

Post autor: Kozak90 »

Safari 2A robili z plusem i z minusem na masie. A Safari 2 musisz albo wyizolować (jak alternator) gdy nie zmieniasz biegunowości w Sarnie.
Awatar użytkownika
Supermen
-#Junior
-#Junior
Posty: 173
Rejestracja: 2007-11-15, 08:15
Lokalizacja: Chojnice

Post autor: Supermen »

Tu podają http://elektron.pol.lublin.pl/users/djl ... g/polskie/, że jest zmienna polaryzacja. Widocznie mają błąd. Wielka szkoda.

Sugerowałem się też wtyczkami za radiem. Jest masa na obudowie i pasuje tam zarówno wtyczka z + jak i -

Nie chce zmieniać polaryzacji auta. Wole poszukać Safari 1 albo 2A.
Awatar użytkownika
Magister
-#Stara Gwardia
-#Stara Gwardia
Posty: 4491
Rejestracja: 2007-04-26, 20:00
Lokalizacja: Chełmno
Kontakt:

Post autor: Magister »

Supermen, tak te radia również mają zmienną polaryzację (nie wszystkie) a jeśli masz radio z tymi wtyczkami to możesz zmienić polaryzację. Dla pewności daj fotkę tyłu radia.
Awatar użytkownika
Supermen
-#Junior
-#Junior
Posty: 173
Rejestracja: 2007-11-15, 08:15
Lokalizacja: Chojnice

Post autor: Supermen »

Obrazek

Zdjęcie myślę w miarę czytelne. Czerwony przewód oznaczony jest jako + i wygląda tak jakby był masą na obudowie. Ten zielony (czy też morski) z tyłu, ma tą samą wtyczkę tylko oznaczoną jako -
Wydawało mi się, że dzięki temu jest możliwość zmiany polaryzacji. Pozostałe kable to 2 czarne pewnie głośnikowe, gruby antenowy i taki zgniły zielony pewnie napięcie, który w połowie posiada złączkę z bezpiecznikiem topikowym.

Bardzo przydałaby mi się instrukcja od radyjka :piwo:

Albo podpowiedź jak to podłączyć :grinser
Awatar użytkownika
Magister
-#Stara Gwardia
-#Stara Gwardia
Posty: 4491
Rejestracja: 2007-04-26, 20:00
Lokalizacja: Chełmno
Kontakt:

Post autor: Magister »

Masz radio ze zmienną polaryzacją. Czyli w te lub we w te :D
Awatar użytkownika
Supermen
-#Junior
-#Junior
Posty: 173
Rejestracja: 2007-11-15, 08:15
Lokalizacja: Chojnice

Post autor: Supermen »

Magister pisze:Masz radio ze zmienną polaryzacją. Czyli w te lub we w te :D
No to bardzo dobra wiadomość :ok3

A wiesz jak to podłączyć?
Awatar użytkownika
Marek.K.
-#Stara Gwardia
-#Stara Gwardia
Posty: 3989
Rejestracja: 2010-12-19, 17:41
Lokalizacja: Winda

Post autor: Marek.K. »

jeśli plus na masie to plusowski na masę :D
Gaz gaz gaz , wciskam do dechy gaz ,
Gaz gaz gaz , słychać syreny wrzask .


"Ja jestem chłop z Mazur,
I tak wołajcie na mnie - chłop z Mazur."
http://www.youtube.com/watch?v=OGXvxtiMOew :D
Awatar użytkownika
Magister
-#Stara Gwardia
-#Stara Gwardia
Posty: 4491
Rejestracja: 2007-04-26, 20:00
Lokalizacja: Chełmno
Kontakt:

Post autor: Magister »

Na zdjęciu radio podłączone jest plusem na masie czyli jak w Syrenie. Czyli te dwa czarne to głośnik, obudowa radia to plus a ten zgniły zielony to zasilanie radia czyli minus.

Jeśli zielony damy na masę radia a ten czerwony połączymy z żółtym to mamy wtedy minus na masie jak np do malucha a zgniły zielony to zasilanie plusem.
Awatar użytkownika
Supermen
-#Junior
-#Junior
Posty: 173
Rejestracja: 2007-11-15, 08:15
Lokalizacja: Chojnice

Post autor: Supermen »

Magister pisze:Na zdjęciu radio podłączone jest plusem na masie czyli jak w Syrenie. Czyli te dwa czarne to głośnik, obudowa radia to plus a ten zgniły zielony to zasilanie radia czyli minus.

Jeśli zielony damy na masę radia a ten czerwony połączymy z żółtym to mamy wtedy minus na masie jak np do malucha a zgniły zielony to zasilanie plusem.
Ten zgniły zielony z bezpiecznikiem topikowym podłączam pod zapłon czy pod któryś bezpiecznik w skrzynce bezpieczników?
Awatar użytkownika
Magister
-#Stara Gwardia
-#Stara Gwardia
Posty: 4491
Rejestracja: 2007-04-26, 20:00
Lokalizacja: Chełmno
Kontakt:

Post autor: Magister »

ten zielony (zgniły z bezpiecznikiem) możesz podłączyć bezpośrednio pod akumulator (minus) lub pod skrzynkę bezpieczników lub pod stacyjkę jak Ci tam pasuje. W oryginale jest pod skrzynkę z bezpiecznikami.
Awatar użytkownika
Supermen
-#Junior
-#Junior
Posty: 173
Rejestracja: 2007-11-15, 08:15
Lokalizacja: Chojnice

Post autor: Supermen »

Magister pisze:ten zielony (zgniły z bezpiecznikiem) możesz podłączyć bezpośrednio pod akumulator (minus) lub pod skrzynkę bezpieczników lub pod stacyjkę jak Ci tam pasuje. W oryginale jest pod skrzynkę z bezpiecznikami.
Nie no ma być tak jak w ori :D Coś mi świta, że w dużym glince jest chyba opisane pod który bezpiecznik.
ODPOWIEDZ