TABLICE ROZDZIELCZE co i jak???

Materiały i informacje historyczne. Zmiany w czasie produkcji, identyfikacja części, detali,roczników, pytania o oryginalność.

Awatar użytkownika
michalalex
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 1651
Rejestracja: 2012-03-21, 20:43
Lokalizacja: Okolice Krakowa

Post autor: michalalex »

Maciekb pisze:zastanawia mnie jednak coś innego , mianowicie zespół do spraw odwrócenia drzwi w Syrenie powstał wedle artykułu dopiero w 1971
Pewnie chodzi o modernizację dla modelu 105. Te drzwi Syreny 104 z 1961 roku były takie jak Syreny 100, nawet szybki trójkątne były zakończone półkoliście... Wszystkie mechalnizmy wewnętrzne były takie same jak w 100, podobnie jak wysokie podszybie. Jedyną różnicą był kierunek otwierania. http://imageshack.us/photo/my-images/14/sam2323m.jpg/
Chyba jest oczywiste, że w Syrenie 105 nie zastosowano tego projektu, więc musiał powstać nowy zespół do odwrócenia drzwi, w których zastosowano mechanizmy Fiata.
Syrena 104, Syrena Bosto
Awatar użytkownika
KIEROWCA
-#Stara Gwardia
-#Stara Gwardia
Posty: 4555
Rejestracja: 2005-02-24, 23:43
Lokalizacja: PRL
Kontakt:

Post autor: KIEROWCA »

::::Kilka [mam nadzieję] ciekawych fotek:

*Syrena 105 z "Katalogu Wyrobów Przemysłu Motoryzacyjnego" rocznik '73 ===zwróćcie uwagę na umiejscowienie klamek i wysokie podszybia jak w prototypie 104. :devil3

Obrazek

*Następnie foto lewarka który wg. instrukcji fabrycznej POWINIEN znajdować się na wyposażeniu -1-0-4-

Obrazek

No i popielniczki:

*1968:
Prawdopodobnie w wykonaniu lakier młotkowy + biała rączka.

Obrazek

*1976:
Plastikowa;

Obrazek

Pozdrawiam :piwo:
::::Poradnik kompleksowej wiedzy syrenkowej ==UZUPEŁNIENIE GLINKI::::
===> http://chomikuj.pl/mariuszw2145/SYRENA <=== :dresiarz
::::Najljepsze jest nalanie do pełna w progi łoju baraniego na gorąco::::
Arturek
-#Junior
-#Junior
Posty: 186
Rejestracja: 2011-10-25, 17:27
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Arturek »

KIEROWCA pisze: [...]

Następnie foto lewarka który wg. instrukcji fabrycznej POWINIEN znajdować się na wyposażeniu -1-0-4-

Obrazek

[...]
Witam

Przepraszam, że trochę zbaczam z tematu wątku

W temacie lewarka dodam
a) na wyposażeniu fabrycznym były dwie łyżki do opon
- jedna z tych łyżek pełniła funkcję dźwigni do lewarka
b) zdjęcia lewarka (i nie tylko lewarka), do obejrzenia na "chomiku"

http://chomikuj.pl/a_krakow/Syrena/narzedzia_akcesoria

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W Syrenie wyprodukowanej w 1969, taki lewarek był na wyposażeniu fabrycznym ale szybko się zepsuł i został zastąpiony "korbkowym"

pozdrawiam
Arturek
Ostatnio zmieniony 2015-03-10, 16:59 przez Arturek, łącznie zmieniany 4 razy.
była Syrena 104, 105L oraz PF125p
Awatar użytkownika
michalalex
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 1651
Rejestracja: 2012-03-21, 20:43
Lokalizacja: Okolice Krakowa

Post autor: michalalex »

Chciałbym coś napisać na temat przełączników świateł. Przełączniki były produkowane przez OSW Kraków. Były dwa rodzaje. Krótki i przedłużony. Ten przedłużony jest prawidłowy do Syreny. Przez lata przełączniki niewiele się zmieniały. Jednak można odróżnić przełączniki starszego typu. Mam przełącznik z 1965 roku. Wygląda on tak samo jak zwykły, ale ten wyciągany trzpień jest wykonany z kolorowego metalu, najprawdopodobniej z brązu. Przy zgaszonych światłach nie widać zupełnie tego trzpienia. Gałka bezpośrednio dotyka chromowanego pierścienia. Jeżeli założymy do takiego przełącznika gałkę nowego typu, która jest trochę wyższa, nie da się go całkiem zamknąć. Gałki starego typu, do takich przełączników były niższe, szersze i z zaokrąglonymi brzegami. Na zdjęciach gałki są mojej produkcji.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Syrena 104, Syrena Bosto
Awatar użytkownika
KIEROWCA
-#Stara Gwardia
-#Stara Gwardia
Posty: 4555
Rejestracja: 2005-02-24, 23:43
Lokalizacja: PRL
Kontakt:

Post autor: KIEROWCA »

michalalex pisze:Chciałbym coś napisać na temat przełączników świateł. Przełączniki były produkowane przez OSW Kraków. Były dwa rodzaje. Krótki i przedłużony.
===Zgadza się. :ok3 Szczerze mówiąc to czekałem aż ktoś w końcu o tym napisze. :D

::::Samych przełączników były conajmniej 3 rodzaje:

Ja mam opisany przez Ciebie przełącznik "długi" ukazujący się jak przypuszczam do '74 roku włącznie i przełącznik krótki po modernizacji na złącza konektorowe. W moim przypadku jest to egzemplarz z '78.
Obrazek
Obrazek

-----------------------------------***----------------------------------
::::Ciekawostkę stanowi natomiast przełącznik przyniesiony mi ostatnio do wglądu przez kolegę. ====Jest to nowy typ z plastikową "nakrętką od stacyjki" wyprodukowany w '87 roku jako część zamienna ALE jak widać na załączonym obrazku ma złącza śróbowe.
Obrazek

Pozdrawiam :piwo:
::::Poradnik kompleksowej wiedzy syrenkowej ==UZUPEŁNIENIE GLINKI::::
===> http://chomikuj.pl/mariuszw2145/SYRENA <=== :dresiarz
::::Najljepsze jest nalanie do pełna w progi łoju baraniego na gorąco::::
Awatar użytkownika
michalalex
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 1651
Rejestracja: 2012-03-21, 20:43
Lokalizacja: Okolice Krakowa

Post autor: michalalex »

To nie tak, mam długie z 1978 roku. Moim zdaniem długie to nie był starszy typ, tylko przełącznik dedykowany do Syreny, krótki był pewnie do Żuka i Nysy. Krótki niby pasuje do Syreny, ale kable trzeba upychać, długi jest wygodniejszy. A skoro długi był prezentowany w Glince to na pewno taki miał być w Syrenie. Mam długie na śrubki i na konektorki, tak samo jak krótkie na śrubki i konektorki.
Syrena 104, Syrena Bosto
Maciekb
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 643
Rejestracja: 2012-04-19, 17:36
Lokalizacja: Zagnańsk

Post autor: Maciekb »

michalalex co to było to OSW Kraków ? istnieje ten zakład jeszcze ?
Polski Fiat 125p '72
ZAZ Zaporożec 968 '77
FSO Syrena 104 '69
FSM Syrena 105 '73
FSC Star 3W200-803 '80
Wartburg 1.3 '90
Renault Safrane 3.0 RXE '94
Fiat Seicento 900 SX '99
Awatar użytkownika
michalalex
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 1651
Rejestracja: 2012-03-21, 20:43
Lokalizacja: Okolice Krakowa

Post autor: michalalex »

Szczerze mówiąc znam nazwę tylko z wyłączników. Na tym z 1965 roku też jest ta nazwa. Najlepiej zapytać Mariusza z Bielska, on ma to w sklepie. Mógłby się wypowiedzieć czy na jego wyłącznikach jeszcze jest nazwa, czy coś innego. Chyba, że ma z epoki.
Syrena 104, Syrena Bosto
Awatar użytkownika
anabol
-#Administrator
-#Administrator
Posty: 3145
Rejestracja: 2008-11-17, 12:10
Lokalizacja: Białobrzegi n Pilicą
Kontakt:

Post autor: anabol »

ja mam dwa różne lewarki które docelowo kiedyś znajdowały się w syrenach 104 jeden ma glówkę kwadratową drugi okrągłą
O czystość forumowych szeregów dbają specjalnie przeszkoleni funkcjonariusze spraw wewnętrznych - moderatorzy.

>wujek Sławek<
Awatar użytkownika
KIEROWCA
-#Stara Gwardia
-#Stara Gwardia
Posty: 4555
Rejestracja: 2005-02-24, 23:43
Lokalizacja: PRL
Kontakt:

Post autor: KIEROWCA »

michalalex pisze:Przełączniki były produkowane przez OSW Kraków
Kolega zwrócił w tym miejscu uwagę na jeden bardzo istotny szczegół ===mianowicie większość elementów plastikowych i elektrycznych do Syrenki była produkowana przez różne firmy przez co różniły się nieznacznie wykonaniem. Nie było jednej "słusznej" wersji.

W celu lepszego zobrazowania zagadnienia wklejam zdjęcia odblasków, które były wytwarzane m.in. przez:

===Zakład Tworzyw Sztucznych Dębe Wielkie
===Solidarność Grudziądz
===Wrześnię
===Zjednoczone Zespoły Gospodarcze ZZG Veritas
===Kwidzyn???

Obrazek Obrazek Obrazek

::::To samo dotyczy gałek na deskę rozdzielczą, migaczy i tylnych świateł. W każdym wykonaniu części różniły się przede wszystkim sygnaturami, składem jak i odcieniem użytego plastiku. Niektóre np. bardzo szybko się utleniały tworząc matową chropowatą fakturę. Zdarzały się kierunkowskazy płowiejące na słońcu podobnie jak odblaski w odcieniu wpadającym w różowy.
Oczywiście do w.w. zakładów należy doliczyć jeszcze wszelkiego rodzaju wydumki "prywaciarskie" sprzedawane na giełdach a było tego całkiem sporo.

P.S. W tym momencie wypadałoby podać jakieś info kiedy dokładnie wprowadzono prostokątne odblaski. Pierwsze stopiątki WSM miały jeszcze pas kurołapowy pozbawiony odblasków, ze znaczkiem umieszczonym "wysoko" pod pokrywą bagażnika. W pewnym momencie [na pewno przed '77 rokiem] przeniesiono znaczek bliżej zderzaka w celu zrobienia miejsca dla prostokątnych odblasków. Głęboka wnęka na rejestrację pozostała. Można śmiało pokusić się o stwierdzenie, że był to najładniejszy i najbardziej dopracowany tył ze wszystkich modeli Syreny.

Tyle na dzisiaj.

EDIT: 05.04.2014
::::Ostatnimi czasy dosyć popularny na Forum staje się także temat lusterek dlatego zdecydowałem się poświęcić kilka słów temu zagadnieniu. Tak na marginesie to nie do końca istnieje coś takiego jak ORYGINALNE lusterko do Syreny, w każdym bądź razie nie jest to termin jednoznaczny. Wg. Glinki w takie lusterka wyposażane były tylko modele 105L, Bosto i R-20.
W 105Lux występowało czarne prostokątne natomiast w wersjach dostawczych były to typowe lusterka od Żuka po dziś dzień dostępne w Agromie. Przed wprowadzeniem do produkcji modelu 105L w kwietniu '74 lusterka w wykonaniu fabrycznym nie występowały, zresztą wymóg ich stosowania pojawił się w Kodeksie Drogowym dopiero w '86 roku.

Jeśli chodzi o słynne "Galmoty" [Nr. katalogowy: N02-8201020] to rzeczywiście rysunek wraz z opisem tego typu lusterka występuje u Glinki w wydaniu z '74 roku w dziale o usprawnieniach.
Z punktu widzenia oryginalności był to po prostu wyrób akcesoryjny dedykowany do użytku w Syrenie.
Warto wspomnieć, że mocowanie fabrycznych lusterek do 105L jak i Galmotów nie powodowało uszkodzenia nadwozia i można je było zamontować do ramki szyby bez wiercenia otworów na wkręty.
Obrazek
W Maluchach, Dużych Fiatach i Polonezach istniały w tym celu uprzednio zaślepione otwory w płatach drzwi.

Poniżej wklejam kilka fotek fabrycznego lusterka syrenkowego i na poparcie mojej tezy Syrena z przebiegiem 25.000 km znajdująca się od 33 lat w rękach pierwszego i jedynego właściciela.

Obrazek Obrazek Obrazek

P.S. Identyczne "syrenkowe" mocowanie występuje m.in. u kol. Michała Alexa:
http://syrena.gminanekla.pl/forum/viewt ... ht=#172135
i w 105L Mateusza.

Pozdrawiam
::::Poradnik kompleksowej wiedzy syrenkowej ==UZUPEŁNIENIE GLINKI::::
===> http://chomikuj.pl/mariuszw2145/SYRENA <=== :dresiarz
::::Najljepsze jest nalanie do pełna w progi łoju baraniego na gorąco::::
Maciekb
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 643
Rejestracja: 2012-04-19, 17:36
Lokalizacja: Zagnańsk

Post autor: Maciekb »

No to ciekawostka krakowski OWS ma się dobrze i produkuje te przełączniki cały czas

http://www.ows.pl/?page=styczniki_przelaczniki-swiatel
Polski Fiat 125p '72
ZAZ Zaporożec 968 '77
FSO Syrena 104 '69
FSM Syrena 105 '73
FSC Star 3W200-803 '80
Wartburg 1.3 '90
Renault Safrane 3.0 RXE '94
Fiat Seicento 900 SX '99
Awatar użytkownika
pietrekder
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 1106
Rejestracja: 2013-06-01, 18:21
Lokalizacja: Chrzanów

Post autor: pietrekder »

Właśnie chyba takie ma Mariusz, bo ja u niego kupowałem. Niestety ale gałka do ciągnięcia jak widać jest słabo wykonana, z postrzępionymi krawędziami. Ja musiałem sobie ja przekręcić ze starego wyłącznika, tam były ładne, gładkie.
Szkoda że nie produkują wyłączników podłogowych, bo nowy by mi się przydał :-)
Awatar użytkownika
michalalex
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 1651
Rejestracja: 2012-03-21, 20:43
Lokalizacja: Okolice Krakowa

Post autor: michalalex »

Podłogowe są w dużych ilościach na alle i w przystępnych cenach.
Jeżeli chodzi o gałki do tych przełączników to jakby ktoś potrzebował - nie tylko niepostrzępioną ciemną, ale także białą lub kość słoniową w dobrej jakości to wiecie gdzie się zgłosić.
Syrena 104, Syrena Bosto
Awatar użytkownika
Marek.K.
-#Stara Gwardia
-#Stara Gwardia
Posty: 3989
Rejestracja: 2010-12-19, 17:41
Lokalizacja: Winda

Post autor: Marek.K. »

pietrekder, marsz do pks i tam dadza z h9 :D
Gaz gaz gaz , wciskam do dechy gaz ,
Gaz gaz gaz , słychać syreny wrzask .


"Ja jestem chłop z Mazur,
I tak wołajcie na mnie - chłop z Mazur."
http://www.youtube.com/watch?v=OGXvxtiMOew :D
Awatar użytkownika
michalalex
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 1651
Rejestracja: 2012-03-21, 20:43
Lokalizacja: Okolice Krakowa

Post autor: michalalex »

Marek.K., a powiedz mi gdzie tu pod Krakowem jest jakiś PKS, a do tego H9? Te czasy już niestety minęły...
Syrena 104, Syrena Bosto
ODPOWIEDZ