DizzyX, czyli moje wozidła: Skoda Favorit / Alfa GTV / rowery

Przedstaw siebie i swoje pojazdy. Mój login - moim tytułem tematu
DizzyX
młody syreniarz
młody syreniarz
Posty: 288
Rejestracja: 2011-09-17, 16:10
Lokalizacja: Końskie

DizzyX, czyli moje wozidła: Skoda Favorit / Alfa GTV / rowery

Post autor: DizzyX »

Witam serdecznie :)
Moja historia motoryzacyjna nie jest bardzo długa i zawiła. Przypadkowym zrządzeniem losu na terenie miasta, w którym mieszkam (Końskie), powstał "klub" - grupka zapaleńców lubiących generalnie "starą technikę", a jednocześnie lubiących bawić się w rekonstrukcje historyczne. To tu miałem okazję pojeździć (za kierownicą :) ) prawdziwymi "zabawkami" - Jeep Willys MB, Dodge WC-52 czy Oplem Kadettem KJ38...
Osobiście też posiadałem swój pojazd do zabawy, ale zdecydowanie nowszy. Praca pozwoliła mi - po zakupie 'na co dzień' Renault Scenic - pozostawić do jazdy na zloty i imprezy starą Corsę A z 1991 roku. Samochód okazał się jednak "za nowy" - praktycznie brak możliwości zarejestrowania jako zabytek, dość wysokie składki OC i stosunkowo mała liczba imprez na które mogłem jechać sprawiły, że Corsa przestała mnie bawić. Sprzedałem ją i... miałem już nie powracać do tematu starego samochodu, zwłaszcza że mój tata zakupił w tym samym czasie GAZ M69.
Sytuacja jednak nie dała mi spokoju - jestem człowiekiem, który "musi grzebać", a grzebanie przy Gazie taty nie sprawiało mi radości (bo wszystko musi być 'jak on chce' ;) ). Zacząłem więc luźno myśleć o kupnie czegoś, ale do remontu. W końcu mam dostęp do jako-takiego zaplecza technicznego, klucz i śrubokręt też w ręku utrzymać potrafię, ba - nawet potrafię coś przykręcić ;) :helm
Dziwnym trafem "warsztatowy znajomy" podpowiedział mi, że jego kolega sprzedać chce Syrenkę, albo puści ją na złom. Spodziewałem się zwykłej 105, góra 105L. A moim oczom ukazała się... Syrena R20. Może wielkim rarytasem ona nie jest, ale cóż... na pewno jest już dość rzadkim pojazdem. Długo gryzłem się z myślami, kilkukrotnie oglądałem ją, oceniałem ze znajomym (stary mechanik ;) ) czy damy radę we dwóch podołać remontowi... Ostatecznie doszliśmy do wniosku, że szanse na powodzenie są bardzo duże, mimo "średniego" stanu pojazdu. Zwłaszcza, że kupiłem ją za cenę złomu.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Oto ona, tak, możecie się już załamywać :) Plusem w niej jest rama po remoncie i nowy silnik (ok 2k km przebiegu). Buda... cóż, błotniki muszę pójść nowe, progi też. Podłoga do wyspawania. Reszta do ogarnięcia. Paka była wyremontowana, do lekkich zaprawek jest. No i nowe dechy do wstawienia, bo teraz położony jest płat blachy.
Aha, auto z papierami. DR nie ma, zaginął, ale auto sprawdziłem w Wydziale Komunikacji... da się na białe blachy zarejestrować bez żadnego problemu. A do auta dostałem jeszcze jakieś części (nowe przednie reflektory, druga skrzynia biegów). Jest też plandeka, ale w nienajlepszym stanie (będzie na wzór, by uszyć nową?)...
Ostatnio zmieniony 2023-06-04, 22:31 przez DizzyX, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
PawelOlesno
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 964
Rejestracja: 2009-06-07, 15:25
Lokalizacja: Olesno Śląskie

Post autor: PawelOlesno »

Witaj :) Biksa fajna, dasz radę zrobi remont :)
''Nie matura, lecz chęć szczera, zrobi z Ciebie oficera''
Awatar użytkownika
CZESIO1958
-#Stara Gwardia
-#Stara Gwardia
Posty: 4286
Rejestracja: 2009-06-07, 19:20
Lokalizacja: Mysłowice

Post autor: CZESIO1958 »

Spoko :helm
Dasz rade , a my Ci kibicujemy :ok3
motomania na luzie
Awatar użytkownika
zbynio
-#Junior
-#Junior
Posty: 112
Rejestracja: 2009-09-20, 23:48
Lokalizacja: RYBNIK

Post autor: zbynio »

Witam i życzę powodzenia w remoncie :lol:

Mnie jazda erką sprawia dużo frajdy i nie sprawdziły się prognozy osób które mówiły mi że R20 to samochód niepraktyczny bo dwu osobowy, bo paka mała jak na razie to najbardziej uniwersalny z moich gratów na zloty nadaje się idealnie bo inne erki nie przyjeżdżają (a szkoda) chyba że akurat Jasio wybierze się na ten sam zlot co ja :piwo: w tym roku na wakacje wybrałem się syreną pojeździliśmy trochę po europie wyszło 2400 km :lol: jak mam ochotę to erką jeżdżę do pracy ( spojrzenia i pytania kolegów bezcenne) a i przewieźć jakieś mebelki i inne rzeczy mi się zdarza, w tym tygodniu przewiozłem prawie 6 ton płyt chodnikowych (po ile na raz pakowałem wolę się nie przyznawać :P ale sarna szła jak wściekła pomimo znacznego obciążenia)
Syrena 105L 1981
Syrena R20 1977
Syrena 104 1971
2xWartburg 312/1 1966
Wartburg 312/1 1965
Wartburg 311/9 1962
Osa M50 1960
SHL M06T 1960
Awatar użytkownika
ostmar
-#Junior
-#Junior
Posty: 164
Rejestracja: 2009-03-05, 18:25
Lokalizacja: Zawiercie

Post autor: ostmar »

Ja się bardzo ciesze że R-ka ci Zbyniu dobrze służy. Pozdrawiam do zobaczenia
Warszawa M20 1957
Warszawa 223 1971
Syrena 105 1974
Syrena 105L 1981
Awatar użytkownika
zzr2320
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 565
Rejestracja: 2010-04-23, 08:33
Lokalizacja: Gurny Ślonsk

Post autor: zzr2320 »

zbynio pisze:(...)a i przewieźć jakieś mebelki i inne rzeczy mi się zdarza, w tym tygodniu przewiozłem prawie 6 ton płyt chodnikowych (...)
I u mnie się to bardzo chwali! Masz u mnie wielkiego PLUSA za używanie samochodu zgodnie z przeznaczeniem (a nie jakieś tam stawianie rolniczego wozignoja na czerwonym dywaniku...)

[ Dodano: 2011-09-19, 11:10 ]
DizzyX:

Te błotniki to sobie wyceruj! One są lepsze od tych, które ja mam i z którymi na co dzień jeżdżę! Szkoda ich wywalać! Zrób z nich jeszcze pożytek...
...po prostu Zipa
Awatar użytkownika
motonita
Moderator
Moderator
Posty: 7472
Rejestracja: 2006-12-26, 08:53
Lokalizacja: Stalowa Wola
Kontakt:

Post autor: motonita »

DizzyX, a ja standardowo poprosze na PW numer ramy silnika i budy surenki:)
Twoj symbol WSK twój bak słodko zaokrąglony...

Dewiacji posiadania nie da się wyleczyć

mój mail:
motonita@syrena.biz
Awatar użytkownika
syrena104bili
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 2021
Rejestracja: 2010-03-14, 15:32
Lokalizacja: Pionki

Post autor: syrena104bili »

co ty chłopie chcesz od tej sarny bardzo zacny okaz niema się do czego przyczepić , wielu forumowiczy oddało by nerke za taką "R-KE" naprawdę nie takie obrzyny się tu trafiają :ok3 , życzę powiodzenia :piwo: , a jak byś potrzebował progów doniej to wal domnie na pw .pozdrawiam :D
DizzyX
młody syreniarz
młody syreniarz
Posty: 288
Rejestracja: 2011-09-17, 16:10
Lokalizacja: Końskie

Post autor: DizzyX »

syrena104bili, poszło PW w sprawie progów :)
Generalnie Syrena ma 'wadę' w postaci braku podłogi i progów - czyli jak prawie każda Syrena przed remontem ;) reszta myślę że do ogarnięcia... póki co powoli ją rozbieram. Generalnie tylna paka była robiona, więc dużo przy niej robić nie trzeba (zabezpieczenie, wyczyszczenie)... przód w zasadzie rozebrany - szukam maski, błotniki mam w fazie negocjacji. Fartuchy wewnętrzne były (i są jeszcze nadal ;) ) tak zawalone barankiem, że rdza ich nie ruszyła ;) Do ramy nie doszedłem, ale poprzedni właściciel ręczył za nią - i póki co z tego co porozbierałem wychodzi na to, że ma rację gość, bo rama wygląda nieźle :]

motonita, PW wyślę po niedzieli, jak będę w domu - musiałem wyjechać :)
Awatar użytkownika
Magister
-#Stara Gwardia
-#Stara Gwardia
Posty: 4491
Rejestracja: 2007-04-26, 20:00
Lokalizacja: Chełmno
Kontakt:

Post autor: Magister »

Gratulację dobrego zakupu :ok3 Kolejna erka będzie śmigać po polskich drogach.
DizzyX
młody syreniarz
młody syreniarz
Posty: 288
Rejestracja: 2011-09-17, 16:10
Lokalizacja: Końskie

Post autor: DizzyX »

To teraz takie odgrzewanie kotleta, bo nic się nie dzieje na forum ciekawego :)

Zacznijmy od początku : progi z syrena104bili praktycznie ugadane, tak że będzie od czego zacząć robotę.
Syrenka przez zimę przezimowała u mnie na podwórzu, oczywiście zabezpieczona :) Przód już rozebrany całkowicie, w piątek rano kończę z wnętrzem. W maju chcę mieć już zrzuconą budę z ramy, zrobić dwie małe poprawki na ramie, wywlec silnik, no i budę wyspawać porządnie.
Jeśli chodzi o podłogę -> ponoć miała być tragedia, ale "nie jest źle". Po stronie kierowcy (prócz progów) nie mam się do czego czepić, po stronie pasażera jest dziura, ale "w nogach", tam gdzie podłoga jest w miarę płaska, więc nie będzie problemu nawet z tym, żeby to odbudować we własnym zakresie.
Jednocześnie pytanie do znawców, bo zasłyszałem różne opinie -> paka w Rce jest przyspawana do kabiny czy dokręcana?

Poza tym, póki co kolekcjonuję części:
:arrow: mam już błotniki na przód, a z tym też wiąże się ciekawa anegdotka; znajomy z pewnego forum, gdy pokazałem tam Syrkę, napisał, że ma przednie błotniki, stare, i miał je oddać na złom, więc wyśle mi "za cenę kuriera"... i tak też otrzymałem błotniki :)
:arrow: lusterka przednie, kompletne, miałem kłaść współczesne plastiki, ale ojciec już założył do GAZa i bardzo szybko zakończyły swój żywot, tak że ja nie popełniłem tego błędu ;)
:arrow: pierdoły typu reparaturka pompy wody, dwie zapasowe głowice, nowe cywilne lampy + używane garnki... dostałem też ofertę kompletu lamp do Rki, z której nie omieszkam skorzystać (czekam tylko na części na wymianę ;) ).

Generalnie plan na najbliższy czas jest taki, by zrzucić budę i wywlec silnik...
Co do silnika -> szukam aparatu zapłonowego, ten jest niestety rozwalony. No i rozrusznik do czyszczenia. Generalnie cały silnik chcę wyciągnąć, rozebrać i złożyć, myślę że razem z ojcem dam radę (skoro z silnikiem GAZa się udało... ;) )...

Największą bolączką, z którą przyjdzie mi się zmierzyć, jest wnętrze. Ceny foteli czy dywanów są przerażające, stąd będę je robił raczej we własnym zakresie... podobnie zresztą jak podsufitkę.
Jednocześnie i tak muszę szukać nowych siedzeń - te są w stanie agonalnym, raczej nawet remont nie da rady ;) No i przednia maska -> jeśli nie uda mi się kupić w "normalnych" pieniądzach, będę ratował tą (a niestety, na samym przodzie jest przełamana).

Póki co zdjęć Syrki nie mam (aktualnych) i pewnie mieć nie będę ;) bo wszelkie zdjęcia, które robię, to typowa dokumentacja, żeby wiedzieć jak poskładać (dokumentacja zdjęciowo/filmowa ;) ).

Mogę jednak wrzucić fotki innych pojazdów, przy których pracuję :) :

GAZ 69M
Pojazd w zasadzie mojego padre, ale też użytkuję od czasu do czasu. Idealny do wożenia gratów do Syrenki ;)
Obrazek

Dodge WC-51
A tutaj samochód, przy którym pracuję... Auto należy do znajomego, ale użytkujemy go wspólnie w ramach Grupy Rekonstrukcyjnej. Na ten moment kompleksowy remont.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
kapti2
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 1248
Rejestracja: 2009-04-25, 10:37
Lokalizacja: Poznań

Post autor: kapti2 »

Widziałem że lusterka wziołeś odemnie bedziesz zadowolony ale jak dałbys znac przez forum mjałbyś pare złotych w kieszeni coż??? Twój wybór pakę wysyłam jutro.
A syrenka warta remontu ja miałem pojezdziłem ale remontu się niepodjołem wolę fiata wyremontowac z 1972.Jak co to nastepnym razem pisz przez forum bedzie taniej tylko Panowie trochę zaufania.Pozdrawiam
Awatar użytkownika
syrena104bili
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 2021
Rejestracja: 2010-03-14, 15:32
Lokalizacja: Pionki

Post autor: syrena104bili »

w sprawie foteli odezwij się do chamarka
DizzyX
młody syreniarz
młody syreniarz
Posty: 288
Rejestracja: 2011-09-17, 16:10
Lokalizacja: Końskie

Post autor: DizzyX »

Obrazek

udało się w całości wygiągnąć, przeżyły oba mocowania i trzpienie ;))

EDIT:
No to temat umarł, ja też tu długo nie zaglądałem. Ale żeby nie było - Syrenka nadal jest, nie pozbyłem się jej, chociaż jej stan w zasadzie nie zmienił się od dłuższego czasu => przede wszystkim brak czasu i przymus wczesnego ukończenia wcześniejszych projektów zepchnęły Syrenkę na "dalszy tor".
W międzyczasie przygotowałem jednak dla Niej docelowy garaż ;) , a także zebrałem spory zestaw części.
Liczyłem, że zima się już skończy i prace ruszą z kopyta, ale nawrót zimy mnie zahamował :(
Ale co się odwlecze to nie uciecze - w nawiązaniu do pewnych planów mam półtora roku na jej wycerowanie i uruchomienie...
Obiecajcie, że będziecie trzymać kciuki, żeby jeszcze w tym roku kalendarzowym kolejna Rka wróciła na polskie drogi :D
Awatar użytkownika
kryniu 2973
-#Junior
-#Junior
Posty: 105
Rejestracja: 2010-08-09, 08:35
Lokalizacja: Kielce

Post autor: kryniu 2973 »

Gratuluję eRki i życzę powodzenia w remoncie.
„Toż dziewuszki wygody pragną, więc najlepiej Syrenkę 105 Lux. Lux - jak sama nazwa wskazuje, model luksusowy, gotów zadowolić nawet najbardziej wymagającego klienta...”
ODPOWIEDZ