Lektura (nie)obowiązkowa. :P, 'Hej

Wszystko to co nie pasuje do pozostałych działów
ODPOWIEDZ
baza
Posty: 8
Rejestracja: 2005-01-21, 18:26

Lektura (nie)obowiązkowa. :P, 'Hej

Post autor: baza »

'Lektura (nie)obowiązkowa. :P', 'Hej

Jest kilka pozycji, które warto sobie wypożyczyć z biblioteki i poczytać do poduchy....

Moje propozycje:

Tadeusz Rychter - Silniki dwusuwowe pojazdów. Tytuł mówi za siebie, książka jest napisana w bardzo przystępny sposób; lektura obowiązkowa dla sympatyków dwusuwów! :D Im starsze wydanie tym lepiej, więcej informacji.

Czesław Kordziński, Janusz Pogorzelski - Małe silniki spalinowe. Opisy różnych konstrukcji silników dwu i czterosuwowych. Naprawdę dobra książka, można z niej wyciągnąć sporo wiedzy dla siebie. Teraz już wiem, że zmniejszanie pojemnoci skrzyni korbowej niekoniecznie ma sens...

Krzysztof Trzeciak - GaŹnik. W książce opisano dokładnie sposób działania gaŹnika i jego poszczególnych układów; wow, nawet nie przypuszczałem że gaŹnior może być tak skomplikowany. Cieńka, mała książeczka którą warto przeczytać by zrozumieć gaŹnik swojego pojazdu, bo w opisie znalazł się równieŹ gaŹnik Syrenki!

Czesław Kordziński - Silniki dwusuwowe z zapłonem iskrowym. Książka kapiąca wzorami, ..................................... :lol:
Czy wiecie, że Polacy robili próby z wtryskowym zasilaniem silników S15?? :?: Jak dla mnie dosyć trudna lektura, choć dzięki tej książce można zrozumieć serducho Syrenki. I nie tylko. :D Opisane są chyba wszystkie zagadnienia związane z konstrukcją silników dwusuwowych.



Jeli znacie co ciekawego to dajcie znać, jestem strasznie ciekawski a z nadmiaru wiedzy chyba nikt nie umarł? :?: :wink:
baza
Posty: 8
Rejestracja: 2005-01-21, 18:26

inna ksiazka

Post autor: baza »

Ja proponuję:
\"Silniki samochodowe\" - M. Bernhardt, St. Dobrzyński, E. Loth

W prawdzie może nie jest to książką, z którą można zrewolucjonizować silnik, ale jeli kto chcę się zapoznać mniej więcej od podstaw, ale jednoczenie w miarę dokładnie z silnikami, to nie jest zła, trochę może zbyt teoretyczna a za mało praktyczna. No ale cóż... dowiedziałem się z niej np. że zwiększenie zawartoci pary wodnej w ładunku cylindra z 0,2 % do 2 % powoduje przyspieszenie procesu spalania około 3x. No a po co to... no więc szybsze spalanie, to spalanie dokładniejsze, cichsze (nie mówię o stukowym) a przede wszystkim znacznie zmniejszające szansę na przegrzewanie się silnika... zresztą zwróćcie uwagę jak pracuje silnik waszego autka gdy jest w miarę ciepła pogoda i opady deszczu lub też gęsta mgła, w każdym razie duża wilgotnoć powietrza... :)
Cypek

Post autor: Cypek »

Przede wszystkim najważniejszą książką dotyczącą naszych syrenek jest:
Zdzisław Glinka "Naprawa samochodów Syrena" oraz "Jeżdżę samochodem Syrena"
Dla zaczynających przygodę z motoryzacją polecam ksiązki
1) K. Frydrychewicz, J.Iwanowski, Z.Kuczyński "Pojazdy samochodowe" - książka dla szkół zawodowych kierunku mechanik samochodowy, opisuje podstawowe podzespoły samochodu ich budowe oraz naprawe, jest przystępnie napisana
2) Podręcznik kierowcy III kategorii - opisuje w prosty sposob byudowe i dzialanie poszczególnych zespołów samochodu ich regulacje i naprawe oraz uczy jak jeździć
3) Poradnik mechanika samochodowego praca zbiorowa - dość stara pozycja w mojej kolekcji literatury bo z 55r opisuje również budowę samochodu i naprawy z nim związane. Niektórzy mogą sie zastanawiać po co komu takie stare książki otóż zawarta w nich wiedza pozwala mi na naprawe samochodu bez specjalnych przyzadów bez których w nowej literaturze nie mozna sie obyć

A to juz dla chcącyych poszeżyć troche więdzę na temat związany z motoryzacją
1) Poradnik "korozja samochodów i jej zapobieganie" praca zbiorowa - opisuje sposoby zwalczania korozji oraz podstawowe metody lakierowania samochodów, sposoby konserwacji podzespołów np instalacji elektrycznej itp itd
2) J.Januła, J.Szczeciński, S.Szczeciński "Poprawa ekonomiczności i dynamiki samochodów osobowych" - chyba pierwsza polska książka o tuningu pisana na podstawie badan głównie samochodów 126p, 125p, polonez, znalazla sie tez wzmianka o Syrenie Jest ogolnego przeznaczenia opisuje jak podnieść dynamike a obnizyc spalanie
Cypek

Post autor: Cypek »

Zeskanowalem ksiazke Rychtera Silniki dwusuwowe podaje link do emulka:

Ksiazeczka zajmuje 14Mb
[url]ed2k://|file|silniki%20dwusuwowe%20Rychter%20[Kepyk].djvu|13911850|2A598B17C0AD3EEF385D7F9299BA487F|/[/url]

Jesli macie jakies ciekawe pozycje udostepniajcie je
taeda

książki

Post autor: taeda »

rózne wydania ksiązki"jeżdżę samochodem syrena" w zależności od roku wydania zawierają inne nieco rysunki oraz zupełnie inne opisy usprawnień.
Awatar użytkownika
Kapitan Zbik
młody syreniarz
młody syreniarz
Posty: 248
Rejestracja: 2005-01-21, 16:17
Lokalizacja: Głubczyce/Trzebnica
Kontakt:

Post autor: Kapitan Zbik »

Cypek pisze:Zeskanowalem ksiazke Rychtera Silniki dwusuwowe podaje link do emulka:

Ksiazeczka zajmuje 14Mb
[url]ed2k://|file|silniki%20dwusuwowe%20Rychter%20[Kepyk].djvu|13911850|2A598B17C0AD3EEF385D7F9299BA487F|/[/url]

Jesli macie jakies ciekawe pozycje udostepniajcie je
Niestety nie da się tego ściągnąć, brak żródeł. Mógłbyś podasłać mi to na ftpa? Albo podzielić na 2 części i na maila? Chetnie bym sobie tą książkę przejrzał :)
FSM Syrena 105L, 1976r.
PZL Świdnik, M21W2 Kobuz 1983r.
Romet Ogar 200, Romet Pony 50M-2
Jawa 350TS (638-0) 1988r. (sprzedana)
Aprilia Pegaso 650, 1993r.
FSO Truck DC 1.9D 1997r.
inżynier

Post autor: inżynier »

Popatrzcie tu nad czym pracuje pewien wynalazca - ciekawe
http://www.virp2.republika.pl/
Cinek (niezalogowany)

Post autor: Cinek (niezalogowany) »

Ej no kuuuurna, przecież to są stare wynalazki a strona to bajer dla kompletnie zielonych.

Takie silniki były produkowane na początkach ubiegłego wieku i nie stanowią ŻADNEJ nowości.



....a było skorzystać z proponowanych lektur? :lol: :wink:
Awatar użytkownika
Franki
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 798
Rejestracja: 2005-01-21, 22:08
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Post autor: Franki »

Witam! Udało mi się wreszcie ściągnąć plik z tego zapodanego linka do muła, ale mam takie pytanko: w jakim to jest formacie, bo ani to pdf nie jest ani też archiwum rar czy zip :/
Awatar użytkownika
Kapitan Zbik
młody syreniarz
młody syreniarz
Posty: 248
Rejestracja: 2005-01-21, 16:17
Lokalizacja: Głubczyce/Trzebnica
Kontakt:

Post autor: Kapitan Zbik »

Stąd można ściągnąć programik do otwierania plików djvu.
http://www.elektroda.net/download/pafil ... le&id=1074
FSM Syrena 105L, 1976r.
PZL Świdnik, M21W2 Kobuz 1983r.
Romet Ogar 200, Romet Pony 50M-2
Jawa 350TS (638-0) 1988r. (sprzedana)
Aprilia Pegaso 650, 1993r.
FSO Truck DC 1.9D 1997r.
JaNN_WartburgZone

Post autor: JaNN_WartburgZone »

Panowie.. a czy ktoś nie byłby w stanie podesłać mi tych silników spalinowych Rychtera? Bardzo ich potrzebuję. Moje łącze stąłe jest tak skonfigurowane odgórnie, że blokuje mi eMula. Proszę bardzo, dajcie jakiś kontakt, jeżeli możecie pomóc.
Mój mail: jann353@o2.pl gg 2972827, jak mnie nie ma to przeważnie jestem :)
Awatar użytkownika
leniuk
-#Nowy nabytek forum
-#Nowy nabytek forum
Posty: 80
Rejestracja: 2009-02-28, 11:01
Lokalizacja: wroclaw

Post autor: leniuk »

wiem ze odkop. ale sam mam \"Silniki samochodowe\" - M. Bernhardt, St. Dobrzyński, E. Loth i zainteresował mnie fragment o parze wodnej, niestety nie mogę znaleźć tego w moim wydaniu. czy mogę poznać datę wydania i stronę?
ODPOWIEDZ