Czym zakonserwować po piaskowaniu?

(rama, zawieszenia, koła)
Marcin105l
-#Nowy nabytek forum
-#Nowy nabytek forum
Posty: 50
Rejestracja: 2008-07-31, 21:16
Lokalizacja: łódzkie

Czym zakonserwować po piaskowaniu?

Post autor: Marcin105l »

Witam. Ma może ktoś doświadczenie z takim środkiem jak BRUNOX EPOXY?
Ewentualnie może jakiś sprawdzony sposób na zakonserwowanie ramy po piaskowaniu.
maciejowski
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 301
Rejestracja: 2008-10-05, 02:52
Lokalizacja: krk

Post autor: maciejowski »

BRUNOX SIĘ NIE NADAJE NA CZYSTĄ BLACHĘ!!! zreszą na zardzewiałą też.
jak masz goły metal po piaskowaniu to tylko epoxyd, masa głusząco-ochronna i lakier na koniec.
Awatar użytkownika
Wojt
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 2042
Rejestracja: 2005-05-02, 12:45
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Wojt »

Częściowo się zgodzę z przedmówcą. ale tylko częściowo.
Z moich doświadczeń: po piaskowaniu najlepszy podkład reaktywny, na to wypełniacz i lakier.
Natomiast na skorodowane, zgrubnie oczyszczone powierzchnie Brunox jest idealny. Trzeba dać mu wyschnąć w suchych warunkach 24 godz. i potem na to podkład akrylowy i lakier.
...no i poszedł biedaczysko, po szerokim szukać świecie czegoś, co jest bardzo blisko.
Marcin105l
-#Nowy nabytek forum
-#Nowy nabytek forum
Posty: 50
Rejestracja: 2008-07-31, 21:16
Lokalizacja: łódzkie

Post autor: Marcin105l »

Póki co mam jutro odebrać świeżo po piaskowaniu ramę i chce ją od razu zabezpieczyć
bo diabelstwo podobno szybko pokrywa się rudą.
Nie będzie wypiaskowane do "białego" czyli właściwy powinien być Brunox.
Efekt wizualny ma niewielkie znaczenie bo to w końcu rama.
gazela
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 388
Rejestracja: 2006-02-12, 12:19
Lokalizacja: Wawa

Post autor: gazela »

Kiedyś czytałem kawałek ciekawej ksiązki. Było tam dokładnie wytłumaczone, że już od pierwszych chwil po piaskowaniu, powierzchnia niezabezpieczonego metalu zaczyna rdzewieć. Proces utleniania zachodzi pod wpływem wilogci zawartej w powietrzu. Trzeba pamiętać, że nawet jeżeli powietrze wydaje nam się zupełnie ''suche" to i tak charakteryzuję się pewną wilgotnością. Oczywiście początkowo nie widać rdzy co nie znaczy, że proces już nie został zapoczątkowany. Przekaz był taki, że powierzchnię po piaskowaniu powinno się zabezpieczać, bezpośrednio po piaskowaniu i sporym błędem jest pozostawić np. taką ramę przez noc nawet w garażu. Często właściciel jest zdziwiony, że blachy były wypiaskowane a mimo to zardzewiały. Mnie ten materiał przekonał w stu procentach. Była to wiedza fachowa ale podana w przystępny sposób. Gdzie ja o tym czytałem, hmm?
Awatar użytkownika
korabol
-#Junior
-#Junior
Posty: 191
Rejestracja: 2009-07-15, 16:44
Lokalizacja: LTM / UK

Post autor: korabol »

Koledzy a co w przypadku piaskowania na mokro? Kiedyś widziałem końcówki do myjek ciśnieniowych do piaskowania. Wie ktoś może co i jak po takim zabiegu?
Awatar użytkownika
c-mark
młody syreniarz
młody syreniarz
Posty: 209
Rejestracja: 2008-09-26, 20:48
Lokalizacja: Włocławek
Kontakt:

Post autor: c-mark »

pracuję w antykorozji przemysłowej , tak że można piaskować na sucho i malować zaraz po wypiaskowaniu , można też na mokro ale wtedy malowanie po wyschnięciu (np na drugi dzień) farbą przeznaczoną do tego typu prac(czyli taką która wchodzi w reakcję z nalotem rdzy, bo po wyschnięciu z wody metal zawsze będzie żółty
jeśli chodzi o upływ czasu to wygląda to podobnie ale ja zawsze miałem większe przekonanie by robić to na sucho i oczywiście dobry podkład
bubuja1
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 310
Rejestracja: 2010-01-21, 22:49
Lokalizacja: Łowicz
Kontakt:

Post autor: bubuja1 »

Jak "dobry" podkład polecasz? Ja myślę o podkładzie epoksydowym reakcyjnym - jest coś lepszego?
Awatar użytkownika
c-mark
młody syreniarz
młody syreniarz
Posty: 209
Rejestracja: 2008-09-26, 20:48
Lokalizacja: Włocławek
Kontakt:

Post autor: c-mark »

kolor też ważny aby nie był w kolorze metalu, a druga warstwa musi być całkiem inna niż pierwsza(np pierwsza czerwona druga szara)
gdy kładzie się szarą farbę na szary metal to pewne że się poomija jakieś duperele
Marcin105l
-#Nowy nabytek forum
-#Nowy nabytek forum
Posty: 50
Rejestracja: 2008-07-31, 21:16
Lokalizacja: łódzkie

Post autor: Marcin105l »

Pomalowałem podkładem epoksydowym antykorozyjnym.
Co teraz polecacie na to położyć?
Awatar użytkownika
Wojt
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 2042
Rejestracja: 2005-05-02, 12:45
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Wojt »

Proponuję podkład akrylowy wypełniający, a na to lakier akrylowy.
...no i poszedł biedaczysko, po szerokim szukać świecie czegoś, co jest bardzo blisko.
Marcin105l
-#Nowy nabytek forum
-#Nowy nabytek forum
Posty: 50
Rejestracja: 2008-07-31, 21:16
Lokalizacja: łódzkie

Post autor: Marcin105l »

nie za bogato jak na rame. lakierować ją?
Awatar użytkownika
Magister
-#Stara Gwardia
-#Stara Gwardia
Posty: 4491
Rejestracja: 2007-04-26, 20:00
Lokalizacja: Chełmno
Kontakt:

Post autor: Magister »

Ja ramę pomalowałem podkładem akrylowym a po podkładzie lakierem akrylowym. I teraz się zastanawiam czy dobrze zrobiłem
Marcin105l
-#Nowy nabytek forum
-#Nowy nabytek forum
Posty: 50
Rejestracja: 2008-07-31, 21:16
Lokalizacja: łódzkie

Post autor: Marcin105l »

Ja jak wspomniałem podkładem epoksydowym zaraz po wypiaskowaniu(ze 4 godz. później)
Ten facet co piaskował też mi proponował taką usługę.
podjadę jutro do sklepu i zapytam czym teraz to pomalować
Awatar użytkownika
Wojt
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 2042
Rejestracja: 2005-05-02, 12:45
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Wojt »

Pod
Marcin105l pisze:nie za bogato jak na rame. lakierować ją?
Zdecydowanie nie za bogato, lakierować koniecznie! Lakierowanie jest konieczne, bo to właśnie lakier tworzy warstwę nieprzepuszczalną dla wody.
Pod lakier możesz położyć tzw. baranka (tworzy miękką powłokę i dzięki temu lakier nie odpryskuje pod wpływem uderzeń kamieni).
...no i poszedł biedaczysko, po szerokim szukać świecie czegoś, co jest bardzo blisko.
ODPOWIEDZ