Pedał hamulca i sprzęgła ma luzy

(rama, zawieszenia, koła)
ODPOWIEDZ
cyprys78
-#Nowy nabytek forum
-#Nowy nabytek forum
Posty: 62
Rejestracja: 2010-03-12, 21:59
Lokalizacja: Górnica

Pedał hamulca i sprzęgła ma luzy

Post autor: cyprys78 »

Koledzy jest szansa zniwelowania luzu pedału sprzęgła i hamulca w miejscu nałożenia na sworzeń który przechodzi przez tuleję w ramie. Jednym i drugim pedałem można bujać na boki , odchyłka od pionu około 4mm w jedną i drugą stronę.
Syrenka R20 i Syrenka 105
kombi
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 1239
Rejestracja: 2005-01-28, 23:24
Lokalizacja: Szczecin Dabie :]

Post autor: kombi »

ew tylko wymiana ,lub tulejowanie
kombi
Awatar użytkownika
PONY007
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 1275
Rejestracja: 2008-04-06, 12:20
Lokalizacja: Kalisz

Post autor: PONY007 »

Jest jeden sposób jeżeli luz jest tylko na boki a nie góra dół... pedały są spięte na pierścień segera i pod to zabezpieczenie można dać dokładnie dopasowaną podkładkę- musi mieć odpowiednią grubość. Jest to spory problem dobrać bo podkładka jest dużych rozmiarów... Mnie się udało i luzów nie mam (miałem tylko na hamulcu). Na parę sezonów na pewno starczy.
Robota musi być wykonana dobrze, a nie źle!
http://odrdzewiacz.fora.pl/
Forum ODRDZEWIACZ pojazdy zabytkowe- rzemiosło, fotoporadniki, techniki renowacji,odnawianie krok po kroku, remonty, technologie www.facebook.com/ForumOdrdzewiacz
Awatar użytkownika
taeda
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 1249
Rejestracja: 2005-12-17, 12:12
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: taeda »

Syreny tak mają. Większość ludzi olewa to, bo trzeba tulejować, a jest to kłopot. I jeżdżą ludziska tak, na tych luzach. Co ci radzę........
radekk
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 775
Rejestracja: 2005-01-21, 23:01
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: radekk »

Owszem tak bywa, ale jest to wynikiem zaniedbania właściciela, który nie zmarował ośki pedałów. Pozostawiając w tym stanie ten element pamiętaj, że może być jedynie gorzej. Jeśli masz chwilę, kanał i trochę siły do wypchnięcia wałka oraz możliwość dorobienia na tokarce ośki i tulejek to zrób to. Może się okazać, że to nie tylko wymiana ośki i dorobienie "panewek" ale także niezbędne będzie tulejowanie otworów pedałów.
Robota wymagająca czasu, ale dająca korzystny efekt.
cyprys78
-#Nowy nabytek forum
-#Nowy nabytek forum
Posty: 62
Rejestracja: 2010-03-12, 21:59
Lokalizacja: Górnica

Post autor: cyprys78 »

Wszystko mam rozmontowane, pedały zdjęte ośka również więc pozostaje dotoczyć tulejki.
Syrenka R20 i Syrenka 105
Awatar użytkownika
Yanosik
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 1707
Rejestracja: 2008-07-06, 13:03
Lokalizacja: Piła

Post autor: Yanosik »

Dobrze zamiast brązu zrobić tuleje w współczesnych tworzyw sztucznych (wiem, że nie originalne) ;) Ale wtedy pedały będą bezobsługowe i jakikolwiek luz im nie grozi.
I jeszcze jedno, wybicie tej osi czasami jest bardzo kłopotliwe (miesiąc podlewania penetring oil'em, grzanie palnikiem i młot 5kg ;))
I get up at seven, yeah,
and I go to work at nine.
I got no time for livin'.
Yes, I'm workin' all the time.
cyprys78
-#Nowy nabytek forum
-#Nowy nabytek forum
Posty: 62
Rejestracja: 2010-03-12, 21:59
Lokalizacja: Górnica

Post autor: cyprys78 »

Oś bez problemu wyszła, na samej osi w tulei w ramie nie ma luzu tylko pedały mają luz. Więc rozwiercić je i tuleje wsadzić z tworzywa?
Syrenka R20 i Syrenka 105
Awatar użytkownika
Yanosik
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 1707
Rejestracja: 2008-07-06, 13:03
Lokalizacja: Piła

Post autor: Yanosik »

Tam gdzie pracowały pedały oś pewnie też jest zużyta. Ja zrobiłem nową oś, z wałka i tam gdzie wystaje z ramy dałem mniejszą średnice. Dzięki temu tuleje z tworzywa mają ścianki wiekszej grubości (te brązowe to były w oryginale praktycznie cienkie blaszki). Dałbym zdjecie jak to u mnie wyszło, ale przedwczoraj założyłem :]

[ Dodano: 2010-04-24, 01:13 ]
cyprys78 pisze:odchyłka od pionu około 4mm w jedną i drugą stronę
I jeszcze jedno? 4mm luzu na końcu pedała to zaden luz i absolutnie mija sie z celem jakakolwiek interwencja :)
Chyba, że jest -4mm/pion/+4mm czyli 8 mm wtedy można już się bawic, ale i to nie jest tragiczne. U mnie latały jak grzechotka w otwórze scianiy grodziowej :zdziwko
I get up at seven, yeah,
and I go to work at nine.
I got no time for livin'.
Yes, I'm workin' all the time.
marko41
Posty: 6
Rejestracja: 2010-04-25, 00:01
Lokalizacja: Jastrowie

Post autor: marko41 »

Hm.Witam wszystkich miłośników Syrenek.
Zawsze denerwował mnie ten luz na pedałach ale nigdy nie odważyłem się tego zmienić.
Wszystkie pomysły są dobre też nad nimi się zastanawiałem tulejowanie w tworzywie wydaje mi się najlepszym rozwiązaniem.ale pod warunkiem naprawy (przetoczenia sworznia)gdyż tylko to przyniesie efekt.Życzę powodzenia.

Szukam Syrenki do uratowania (za przysłowiowe nieduże) szkoda że mój Tata sprzedał
taki skarb. Moim marzeniem jest zaprosić Tatę na przejażdżkę 105 taką na której się uczyłem mechaniki.
Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ