samochód bez pasów bezpieczeństwa a przewożenie dziecka

Wszystko to co nie pasuje do pozostałych działów
Awatar użytkownika
dzido111
-#Junior
-#Junior
Posty: 131
Rejestracja: 2006-12-11, 09:40
Lokalizacja: Wa-wa / Piastów

samochód bez pasów bezpieczeństwa a przewożenie dziecka

Post autor: dzido111 »

Witam szanowne grono,

Mam pytanie czy orientujecie się jak według prawa mogę przewozić swoje dziecko w samochodzie który nie został wyposażony w pasy bezpieczeństwa??

Mianowice jak pojazd nie jest wyposażony w pasy to nie mam jak zainstalować fotelika dla dziecka co za tym idzie czy i jak mogę przewozić swojego syna w swojej syrence 104.

Wiecie przyszło mi to do głowy ze względu na to że mam syna na razie jest malutki i ma 5 miesięcy i nie zamierzam wozić go poczciwą skarpetą ale .... jak będzie miał z 2-3 latka to chciałbym mu pokazać jak cudowna polska konstrukcja jeździ :) tylko nie wiem czy będę mógł go wozić :???:

pozdrawiam serdecznie i liczę na pomoc
Syrenka 104 '69
VW Polo '78
BMW Rekin E21 323i Baur '81
BMW E30 325iX 4x4 '87
Awatar użytkownika
motonita
Moderator
Moderator
Posty: 7472
Rejestracja: 2006-12-26, 08:53
Lokalizacja: Stalowa Wola
Kontakt:

Post autor: motonita »

znajomemu policja powiedziała ze w takim wypadku trzeba doposazyc samochod w jeden pas do fotelika (siedziska)
Twoj symbol WSK twój bak słodko zaokrąglony...

Dewiacji posiadania nie da się wyleczyć

mój mail:
motonita@syrena.biz
Awatar użytkownika
dzido111
-#Junior
-#Junior
Posty: 131
Rejestracja: 2006-12-11, 09:40
Lokalizacja: Wa-wa / Piastów

Post autor: dzido111 »

tylko jak mam to zrobić z tyłu jak nie ma tam miejsc na pasy ?????
Syrenka 104 '69
VW Polo '78
BMW Rekin E21 323i Baur '81
BMW E30 325iX 4x4 '87
Awatar użytkownika
Garbusiarz
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 806
Rejestracja: 2005-12-08, 19:07
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: Garbusiarz »

Teoretycznie wszyscy pasażerowie powinni mieć zapięte pasy, ale jeśli samochód nie jest w nie wyposażony to wiadomo, że ich nie zapną. Odnośnie fotelika dla dziecka, jeśli nie ma pasów to nie ma jak go zamocować, więc chyba można przewozić bez fotelika :???:
Radzę spytać się np. tutaj --> http://www.autoporadnik.pl/

Pozdrawiam
VW 1302 "Garbik" - 1970 r.
ŻUK A-072 - 1991 r.
Awatar użytkownika
adameo2
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 1127
Rejestracja: 2008-06-09, 17:24
Lokalizacja: Ciechanów

Post autor: adameo2 »

Z tego co sie orientuję to pasy zaczęto wymagać w autach w 1971 roku. Jeżeli auto było wyprodukowane przed tym czasem to nie musialo ich posiadać


Ale głowy nie dam sobie uciąć :)
Awatar użytkownika
Jack
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 871
Rejestracja: 2005-07-02, 21:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Jack »

wywal siedzenie pasazera i daj fotelik :P ,,, ja bym olal sprawe i powozil dzieciaka na kolanach dookola podworka ,,, bezepieczenstwo w 104 to dla konstruktorow abstrakcja ,, fotele bez zaczepow dzialaja jak mini wyrzutnia ,,, jak dostaniesz w dupsko to zlamie ci kregoslup w odc piersiowym i bedziesz mogl zamienic syrene na trampola hycomata :) aha a kiera polamie zebra i bedziesz mial niestabilnosc klatki piersiowej,, jak bedziesz mial fuksa to zebra przebija pluca lub serce i nie bedziesz sie dalej meczyl :P

a tak wogole brak elastycznosci i stref zgniotu powoduje ze twoje organy wewnetrzne nabieraja takich przyspieszeń w momencie wypadku ze z watroby i mozgu robi sie miazga bo 1 rozbija sie o zebra a druga o czaszke :P mozg przy zderzeniu zachowuje sie spokojnie jak woda w wiadrze po zasadzeniu kopa :P
Awatar użytkownika
Mateusz
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 2377
Rejestracja: 2005-11-21, 10:55
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Mateusz »

adameo2 pisze:Z tego co sie orientuję to pasy zaczęto wymagać w autach w 1971 roku. Jeżeli auto było wyprodukowane przed tym czasem to nie musialo ich posiadać


Ale głowy nie dam sobie uciąć :)
Nie ma to znaczenia. Jeśli auto fabrycznie nie zostało wyposażone w pasy, to nie ma obowiązku posiadania ich.
Jednak myślę, że w przypadku, kiedy przewozisz dziecko warto nieco odejść od oryginału (może nawet bez trwałej ingerencji) na rzecz bezpieczeństwa pociechy.
Awatar użytkownika
Jack
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 871
Rejestracja: 2005-07-02, 21:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Jack »

a co za problem zamontaowac w z tylu np pas biodrowy ,, robisz dziury z tylu blacha przed resorem , sruby wzmocnione i dajesz podkladke z plaskownika zeby to sie nie wyrwalo
artur.konkol
młody syreniarz
młody syreniarz
Posty: 262
Rejestracja: 2009-03-25, 20:53
Lokalizacja: trojmiasto

Post autor: artur.konkol »

kiesys bylo tak ze jezeli nie mogles zamontowac fotelika z powodo konstrukcji pojazdu to nie mogles przewozic pociechy ponizej 7 lat bez opieki osoby powyzej [chyba] 10 lat moze 13 .teraz to nie wiem najlepiej zadzwon do dyzuenego sekcji ruchu drogowego w twijej komendzie policji . swoja droga ciekaw jesten czy nadal obowiazuje przepis ze na motorze male diiedko przewozi siw przed kierujacym
Awatar użytkownika
motonita
Moderator
Moderator
Posty: 7472
Rejestracja: 2006-12-26, 08:53
Lokalizacja: Stalowa Wola
Kontakt:

Post autor: motonita »

nie

małych dzieci niemozna rzewozic na motorze oile niejest to WB

od podajze 7 mat mozna dzieciaki wozic ale niechce sklamac
Twoj symbol WSK twój bak słodko zaokrąglony...

Dewiacji posiadania nie da się wyleczyć

mój mail:
motonita@syrena.biz
J.
-#Nowy nabytek forum
-#Nowy nabytek forum
Posty: 54
Rejestracja: 2009-02-24, 02:55
Lokalizacja: GA

Post autor: J. »

co do pasów bezpieczeństwa.
montowali je już przed 1971 roku, ale przepis o obowiązku pasów wszedł w życie w 1971 więc jeśli auto jest produkcji i pierwszej rejestracji przed 1971 można śmigać bez pasów. jeśli auto jest sprzed 1971 a date pierwszej rejestracji ma po 71 musi mieć pasy...

a jak sie ma to do dziecka to nie wiem.
n71.pl
i tyle w temacie.!
Awatar użytkownika
strugu
Posty: 10
Rejestracja: 2009-10-07, 20:45
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: strugu »

Kodeks drogowy jest jednoznaczny:

Art. 39. 1. Kierujący pojazdem samochodowym oraz osoba przewożona takim pojazdem wyposażonym w pasy bezpieczeństwa są obowiązani korzystać z tych pasów podczas jazdy, z zastrzeżeniem ust. 3.
.
.
.
3. W pojeździe samochodowym wyposażonym w pasy bezpieczeństwa dziecko w wieku do 12 lat, nieprzekraczające 150 cm wzrostu, przewozi się w foteliku ochronnym lub innym urządzeniu do przewożenia dzieci, odpowiadającym wadze i wzrostowi dziecka oraz właściwym warunkom technicznym.
4. Przepis ust. 3 nie dotyczy przewozu dziecka taksówką osobową, pojazdem pogotowia ratunkowego lub Policji.
Warszawa 201 '61
Syrena 104 '68
tomek
-#Junior
-#Junior
Posty: 143
Rejestracja: 2005-06-20, 21:51
Lokalizacja: Świętochłowice

Post autor: tomek »

1.Jeżeli masz pasy bezpieczeństwa na przednich siedzeniach to możesz przewozić dziecko w foteliku na przednim siedzeniu pasażera - oczywiście fotelik musi być przypięty pasem.
2. Z tyłu jeśli nie ma pasów przewozisz dziecko swobodnie siedzące na "wersalce" - absolutnie nie w foteliku ( ponieważ fotelik musi być przypięty a nie tylko sobie leżeć na siedzeniu )
I jeszcze jedna sprawa o której nie wszyscy wiedzą - dziecko można przewozić na przednim siedzeniu jedynie w fotelku, na samej podstawce -nie.
Awatar użytkownika
strugu
Posty: 10
Rejestracja: 2009-10-07, 20:45
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: strugu »

tomek pisze:I jeszcze jedna sprawa o której nie wszyscy wiedzą - dziecko można przewozić na przednim siedzeniu jedynie w fotelku, na samej podstawce -nie.
podstawa prawna?
Warszawa 201 '61
Syrena 104 '68
Awatar użytkownika
dzido111
-#Junior
-#Junior
Posty: 131
Rejestracja: 2006-12-11, 09:40
Lokalizacja: Wa-wa / Piastów

Post autor: dzido111 »

Czyli mogę z tyłu wozić bąbla bez fotelika moja skarpeta nie ma żadnego pasa ani z przodu ani z tyłu :)

Ale dla pewności zadałem wczoraj :helm :helm :helm zapytanie :helm :helm :helm drogą elektroniczną :helm :helm :helm zapytanie komendzie ruchu drogowego na waliców :helm :helm :helm zobaczymy co odpowiedzą i czy w ogóle uzyskam jakąkolwiek odpowiedź :helm :helm :helm
Syrenka 104 '69
VW Polo '78
BMW Rekin E21 323i Baur '81
BMW E30 325iX 4x4 '87
ODPOWIEDZ