40 letni pojazd - czy potrzebuje ciągłości OC ?

Porady prawne. Rejestracja, żółte blachy, przeglądy.
ODPOWIEDZ
1999
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 663
Rejestracja: 2005-06-01, 09:55
Lokalizacja: PL

40 letni pojazd - czy potrzebuje ciągłości OC ?

Post autor: 1999 »

Witam

Posiadam 2 auta na białych tablicach które mają po 40 lat. Wiem że w tym roku ich nie będę używać więc nie chcę płacić OC. W necie jest info że auta 40 letnie mają z "automatu" brak potrzeb ciągłości OC bo to są już auta historyczne.

Jak to wygląda w praktyce ? bo nie chce mi się do końca wierzyć że auto ma 40 lat i tak poprostu wskakuje w widełki wiekowe i nie dostaje się kary... czy też unika się niepotrzebnego odkręcania wyjaśniania itp

Mam też auto na żółtych gdzie cały czas opłacałem Oc i che zrobić tak samo jak wyżej.

Czy wypowiadając OC są jakieś wzory powołujace się na dany przepis paragraf aby uniknąć niepotrzebnego wyjaśniania itp
125p/126p/ŻukA03/Isuzu Gemini/Ford A-Series
Awatar użytkownika
Wojt
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 2042
Rejestracja: 2005-05-02, 12:45
Lokalizacja: Kraków

Re: 40 letni pojazd - czy potrzebuje ciągłości OC ?

Post autor: Wojt »

Po prostu wypowiadasz umowę i tyle. Nie ma żadnych kar. A jeżeli napiszą ci, że masz nie opłacone OC, to powołujesz się na kodeks prawo o ruchu drogowym i definicję tzw. pojazdu historycznego, którym pojazd z definicji staje się po osiągnięciu wieku 40 lat.
Natomiast pojazd na żółtych nie musi mieć ciągłości OC bez względu na wiek.
...no i poszedł biedaczysko, po szerokim szukać świecie czegoś, co jest bardzo blisko.
Babcia
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 680
Rejestracja: 2018-10-01, 12:37
Lokalizacja: Czerwonak

Re: 40 letni pojazd - czy potrzebuje ciągłości OC ?

Post autor: Babcia »

Dokładnie tak jak Wojt napisał. Opłacałem ładnych parę lat junaka a teraz się dowiedziałem że nie muszę bo ma ponad 40 lat. Pytałem w dwóch ubezpieczalniach i dodatkowo jeszcze w jakiejs instytucji i potwierdzili że nie muszę kupować OC jeśli nie poruszam się po drogach publicznych.
Junak M1o Syrena 104
mój mail: panbabcia@o2.pl
Awatar użytkownika
motonita
Moderator
Moderator
Posty: 7472
Rejestracja: 2006-12-26, 08:53
Lokalizacja: Stalowa Wola
Kontakt:

Re: 40 letni pojazd - czy potrzebuje ciągłości OC ?

Post autor: motonita »

jest wszystko w samouczku, łacznie z podstawą prawną
Twoj symbol WSK twój bak słodko zaokrąglony...

Dewiacji posiadania nie da się wyleczyć

mój mail:
motonita@syrena.biz
ODPOWIEDZ