SYRENA 101-61 dł.kl. - remont kapitalny - SYRHARMER

Pochwal się swoim pojazdem, technicznym wynalazkiem, udanymi zakupami. <br>Wszystko ściśle związane z motoryzacją.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
SyrHarMer
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 2524
Rejestracja: 2015-12-29, 18:13
Lokalizacja: Wolsztyn

Post autor: SyrHarMer »

To jest zadanie i plan na ten tydzień ! :devil3

[ Dodano: 2022-05-01, 11:33 ]
https://drive.google.com/drive/folders/ ... bDrW_FgOUw

[ Dodano: 2022-05-01, 11:55 ]
67. Gitara okrągła (wzór). Fotki od 742 do 753 = 12 szt

Zużyta gitara okrągła została porozcinana celem uzyskania dokładnego wzoru do zbudowania repliki !
Są dokładne wymiary, kąty rur itd. Tu ktoś dodatkowo obudował ją azbestem i dwoma warstwami blachy !
Szczerze - wyobrażałem ją sobie wewnątrz inaczej, z jakąś siatką itd. Teraz przynajmniej wiemy dokładnie co tam siedzi i jak zabrać się za replikę ! :szampan :ok3
Roman roman.bloszyk@gmail.com 799 860 545

KATALOGI CZĘŚCI ZAMIENNYCH
Syrena 100, 101, 102 na płycie CD
Wydanie I 1959r i wydanie II 1962r

KOSZULKI Z NADRUKIEM
Dla Syreniarzy - wszystkie modele i roczniki
i dziewęć pozostałych aut z PRL
Awatar użytkownika
Gieroy
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 1845
Rejestracja: 2005-12-24, 21:53
Lokalizacja: W-wa

Post autor: Gieroy »

Fabryczna gitara cała wypełniona była takim jakby stalowym druciakiem (jak do szorowania garów). Oczywiście z czasem to się wypalało, rdzewiało i ten proszek był wydmuchany na zewnątrz. Myślę, że tak też było w Twoim przypadku.
Dodatkowo wlot był stożkiem-trąbką a nie prostą rurą. Na tych foto nie widać za bardzo jak było w tym przypadku.
"Samochody Syrena nie są na pewno pojazdami na wskroś nowoczesnymi" mgr inż. Z. Glinka
Babcia
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 680
Rejestracja: 2018-10-01, 12:37
Lokalizacja: Czerwonak

Post autor: Babcia »

Azbestem chyba były oryginalnie obudowane, mój środkowy miał dwie warstwy blachy a między nimi właśnie azbest. Pewnie miał za zadanie tłumić ale i też izolować temperaturę wewnętrzną.
Junak M1o Syrena 104
mój mail: panbabcia@o2.pl
Awatar użytkownika
SyrHarMer
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 2524
Rejestracja: 2015-12-29, 18:13
Lokalizacja: Wolsztyn

Post autor: SyrHarMer »

https://drive.google.com/drive/folders/ ... bDrW_FgOUw

[ Dodano: 2022-05-08, 11:01 ]
68. C.D. układu wydechowego. Fotki od 754 do 770 = 17 szt

W planie jest wykorzystanie rury z nowszej gitary, - dlatego rozcięcie takiej nowszej, a przy okazji sekcja zwłok (jak jest zbudowana nowsza) ! Wszystko to co nie wymaga dalszych napraw po piaskowaniu zostało pomalowane na gotowo "cynkiem w sprayu"
Przy okazji na ostatniej fotce nowsza gitara, używana, wypiaskowana, pomalowana, gotowa do natychmiastowego założenia, w bdb stanie ! Kontakt na PW. Dla mnie ona jest nie potrzebna !

[ Dodano: 2022-05-15, 11:32 ]
https://drive.google.com/drive/folders/ ... bDrW_FgOUw

[ Dodano: 2022-05-15, 11:51 ]
69. Ratowanie starej gitary okrągłej. Fotki od 771 do 782 = 12 szt

Może dla niektórych zrobi się to trochę nudne, ale po bliższych oględzinach otwartej wcześniej gitary okrągłej, - postanowiłem go porozbierać na części pierwsze, wypiaskować i zobaczyć, czy nada się on do regeneracji ! Jak wynika z najnowszych fotek - przetrwał wszystko i nadawać się będzie do dalszej eksploatacji ! Uratowany będzie również pierwszy płaszcz tego tłumika ! Drugi wierzchni płaszcz ochronny zrobiony zostanie z blachy kwasowej ! Tym samym - dostanie drugie życie !!!
Roman roman.bloszyk@gmail.com 799 860 545

KATALOGI CZĘŚCI ZAMIENNYCH
Syrena 100, 101, 102 na płycie CD
Wydanie I 1959r i wydanie II 1962r

KOSZULKI Z NADRUKIEM
Dla Syreniarzy - wszystkie modele i roczniki
i dziewęć pozostałych aut z PRL
Babcia
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 680
Rejestracja: 2018-10-01, 12:37
Lokalizacja: Czerwonak

Post autor: Babcia »

Jak już masz rozcięty ten tłumik i jest w dobrym stanie to może zwymiaruj go szczegółowo, to znaczy średnica i długość kosza, ilość i średnica nawierconych otworków itp...Może się to jeszcze komuś przydać bo tłumików tego typu w dobrym stanie pewnie już za wiele nie ma.
Junak M1o Syrena 104
mój mail: panbabcia@o2.pl
Awatar użytkownika
SyrHarMer
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 2524
Rejestracja: 2015-12-29, 18:13
Lokalizacja: Wolsztyn

Post autor: SyrHarMer »

Tak Babcia, już też o tym myślałem i za nim zostanie złożony (ponownie zamknięty) zwymiarowany zostanie dla potomnych ! :devil3 :ok3
Roman roman.bloszyk@gmail.com 799 860 545

KATALOGI CZĘŚCI ZAMIENNYCH
Syrena 100, 101, 102 na płycie CD
Wydanie I 1959r i wydanie II 1962r

KOSZULKI Z NADRUKIEM
Dla Syreniarzy - wszystkie modele i roczniki
i dziewęć pozostałych aut z PRL
Awatar użytkownika
Kangur
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 398
Rejestracja: 2011-06-14, 16:53
Lokalizacja: Rybnik

Post autor: Kangur »

SyrHarMer pisze: ..dla potomnych..
No nie wiem czy warto (z takim.. jakże charakterystycznym zapałem) sunąć do przodu w temacie gitary okrągłej :wink: Nie tak szybko Roman, nie pali się.
Pokaż lepiej jak wyszła podstawa akumulatora po wyszlifowaniu spawów
:)
A dlaczego nie warto.. Skąd pewność, że są to bebechy fabryczne;
U mnie komora rozprężająca, okrągła (niewiele starsza od Twojej) zawierała w środku coś na kształt ślimaka- zwoje jego rozszerzając się biegły do środka , przy czym u mnie nikt wcześniej nie grzebał, stan był fabryczny i to ja rozdziewiczyłem tą rurę jako pierwszy :) Mam to przed oczami, nie robiłem zdjęć niestety bo pędziłem jakieś 365 razy szybciej od Romana :P
"Syrenę skonstruowaliśmy w warunkach trudnych. Jest ona kompromisem (..) stanowi więc niejako produkt uboczny i tylko w ten sposób mogła się ukazać" Mgr inż. Karol Pionnier
Awatar użytkownika
Gieroy
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 1845
Rejestracja: 2005-12-24, 21:53
Lokalizacja: W-wa

Post autor: Gieroy »

Kangur pisze:Mam to przed oczam
No i co zrobiłeś po rozdziewiczeniu? Zbudowałeś replikę komory ze ślimakiem? Możesz to jakoś narysować żeby było wiadomo jak to wyglądało?
"Samochody Syrena nie są na pewno pojazdami na wskroś nowoczesnymi" mgr inż. Z. Glinka
Babcia
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 680
Rejestracja: 2018-10-01, 12:37
Lokalizacja: Czerwonak

Post autor: Babcia »

Kangur to taki sygnał dla innych żeby takie rzeczy dokumentować na przyszłość, nigdy nie wiadomo kiedy i komu coś się z forum może przydać .

[ Dodano: 2022-05-16, 23:32 ]
Dla mnie środek wygląda na oryginał, możliwe że wasze tłumiki pochodziły od dwóch różnych producentów i stąd różnice w budowie.

[ Dodano: 2022-05-16, 23:37 ]
A również możliwe że w trakcie produkcji ktoś zmienił projekt wnętrza tłumika (komory) żeby poprawić parametry....
Junak M1o Syrena 104
mój mail: panbabcia@o2.pl
Awatar użytkownika
SyrHarMer
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 2524
Rejestracja: 2015-12-29, 18:13
Lokalizacja: Wolsztyn

Post autor: SyrHarMer »

https://drive.google.com/drive/folders/ ... bDrW_FgOUw

https://www.youtube.com/watch?v=WCFMLtE3waI

[ Dodano: 2022-05-22, 11:31 ]
70. Chwalę się ! - nowym migomatem ! Fotki od 783 do 787 = 5 szt

Temat gitary okrągłej chwilowo musi być odłożony w czasie - bo mój niezawodny spawacz jest na wczasach !
Uzgodniliśmy tylko, że mam się przypomnieć na początku czerwca, w międzyczasie porozbierać go do końca na części pierwsze żeby było ułatwione składanie od nowa ! Zacznie od pospawania rozciętej połówki (celem wykonania sekcji zwłok) Spawany będzie TIG lift, ze względu na dobrą jakość spoiny. Uzyskane spawy są cienkie i zwarte, wykorzystuje się do spawania rur, - jest dobra jakość spoiny i precyzja przy tych pracach !Cała gitara okrągła jest już dokładnie zwymiarowana dla potomnych !

A teraz zapomniany temat : Jakiś czas temu zakupiłem Inwertorowy półautomat spawalniczy BESTER ! Ci co oglądają moją relację zdjęciową, - na pewno już to wyłapali . Na niektórych zdjęciach (przy okazji w tle) był już widoczny ! Zamieszczam też test tej spawarki i szczegółowe koszty całej inwestycji !

BESTER 210 MP, aktualna cena...........................................................................................2.578,-
Butla argomix mała.............................................................................................................600,-
Przyłbica Bester Screen........................................................................................................249,-
Reduktor Haris....................................................................................................................229,-
Drut spawalniczy 0,8 15kg....................................................................................................228,-
Rękawice spawalnicze............................................................................................................40,-
Elektrody 6013 3,2 5kg..........................................................................................................73,-
Końcówka prądowa 0,8 mm....................................................................................................16,-
RAZEM kpl.......................................................................................................................4.013,-
:ok3 :devil3 :majk :piwo: :szampan

[ Dodano: 2022-05-29, 11:07 ]
https://drive.google.com/drive/folders/ ... bDrW_FgOUw

[ Dodano: 2022-05-29, 11:31 ]
71. Renowacja zbiornika paliwa + zakup tłumika końcowego. Fotki od 788 do 800 = 13 szt

Zbiornik pod kilkoma warstwami farby wydawał się zdatny do dalszej eksploatacji ! A tu ZONK ! - porażka totalna ! Piaskowanie odsłoniło jego oblicze i całą prawdę. Pognieciony jakby miał wypadek, z tyłu kiedyś był rozcinany, ale dół (spód) ostatecznie zaklasyfikował go jako złom !!! No nic, trzeba szukać innego w zdecydowanie lepszym stanie !
Udało mi się kupić nowy nie używany tłumik końcowy ! Trzeba jednak odciąć uchwyt jego mocowania i pomalować ocynkiem w spreju jak poprzednie ! Jest już wypiaskowany - teraz reszta ! Syrena 101/61 ma inne wieszaki jego mocowania i tak będzie zrobione ! Na oryginał !!! :devil3

[ Dodano: 2022-05-29, 11:47 ]
Zapomniałem jeszcze dodać, że temat migomatu, okazał się strzałem w dziesiątkę !
Od niedzieli 22.05.2022 do wtorku 24.05.2022 tj 3 dni 1000 wyświetleń i
od środy 25.05.2022 do czwartku 26.05.2022 tj 2 dni następny 1000 wyświetleń
Wszystko wskazuje na to, że dzisiaj lub jutro będzie następny 1000 !
Z zakupu jestem bardzo zadowolony i z czystym sumieniem mogę polecić zainteresowanym ten typ BESTEERA ! Końcówkę TIG lift trzeba jednak dokupić samemu, bo nie ma tego w zestawie !!! POLECAM !!!

[ Dodano: 2022-06-03, 16:26 ]
24.04.2022 - Nikt nie odpowiedział na zagadkę ! Fotka nr 741 co tam jest oprócz części do tłumika i do czego służy !
Za dobrą odpowiedż - PUNKT POMÓGŁ
Roman roman.bloszyk@gmail.com 799 860 545

KATALOGI CZĘŚCI ZAMIENNYCH
Syrena 100, 101, 102 na płycie CD
Wydanie I 1959r i wydanie II 1962r

KOSZULKI Z NADRUKIEM
Dla Syreniarzy - wszystkie modele i roczniki
i dziewęć pozostałych aut z PRL
Awatar użytkownika
Kangur
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 398
Rejestracja: 2011-06-14, 16:53
Lokalizacja: Rybnik

Post autor: Kangur »

Gieroy pisze: No i co zrobiłeś po rozdziewiczeniu? Zbudowałeś replikę komory ze ślimakiem? Możesz to jakoś narysować żeby było wiadomo jak to wyglądało?
narysować.. :F nooo jakoś tak to leciało, tylko "zwoje" źle mi wyszły, było odwrotnie, obwodowo węższe środkiem szerokie:


https://images89.fotosik.pl/597/e1ba96dc3f27377fmed.jpg

Repliki nie budowałem, połatałem zewnętrzną ścianę komory, a wewnętrzną wymieniłem z użyciem.. kosztem.. yyy :???: kołpaka od stotrójki..
Wiem, wiem, poszedłem po łatwiźnie.. kołpaka szkoda :roll:
No ale pocieszam się, że tym sposobem cała komora rozprężna jest z epoki :npowiem


https://images92.fotosik.pl/77/ae1b3e720a36ccc6med.jpg



:wink:
"Syrenę skonstruowaliśmy w warunkach trudnych. Jest ona kompromisem (..) stanowi więc niejako produkt uboczny i tylko w ten sposób mogła się ukazać" Mgr inż. Karol Pionnier
Awatar użytkownika
SyrHarMer
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 2524
Rejestracja: 2015-12-29, 18:13
Lokalizacja: Wolsztyn

Post autor: SyrHarMer »

https://drive.google.com/drive/folders/ ... bDrW_FgOUw

[ Dodano: 2022-06-05, 12:21 ]
72. Gitara, filtr powietrza, zbiornik paliwa. Fotki od 801 do 820 = 20 szt

Trochę działo się w tym tygodniu : !
1. Gitara została pospawana i zamknięta w swoim pierwszym oryginalnym płaszczu ! Do środka poszła też siatka z nowszego tłumika. Całość została pomalowana cynkiem w sprayu, w oczekiwaniu na zrobienie drugiego płaszcza. Końcówka (wejście) do gitary na razie jest króćcem do pospawania jak silnik będzie na ramie, a oryginalny króciec skręcony będzie z kolektorem wydechu, tak żeby nic nie kolidowało i nie stukało podczas normalnej eksploatacji !
2. Filtr powietrza, którego szukałem od "100 lat" nareszcie pojawił się na OLX (wnuczek robił wyprzedaż po dziadku) - no i kupiłem taki jak powinien być przy 101-61 Mój, który posiadam , - wypiaskowany i pomalowany, ale młodszy modelem mogę odstąpić za 250 zł Nowy zakupiony jest też już wypiaskowany i pomalowany !
3. Zbiornik paliwa ! Mój, który posiadałem do tej pory - okazał się durszlakiem. Udało mi się kupić następny (zdrowy blacharsko), nawet z kranikiem paliwa ! jest już wypiaskowany (do oględzin) i oczekuje na malowanie. Mój stary, mogę odstąpić w cenie złomu (wypiaskowany) ! Czasami ktoś potrzebuje jakiś element do wycięcia i wspawania do swojego, dlatego szkoda mi go wyrzucać ! Jest też nakrętka (nie oryginalna) i miarka paliwa (oryginalna). Nie ma niestety kranika paliwowego !
Roman roman.bloszyk@gmail.com 799 860 545

KATALOGI CZĘŚCI ZAMIENNYCH
Syrena 100, 101, 102 na płycie CD
Wydanie I 1959r i wydanie II 1962r

KOSZULKI Z NADRUKIEM
Dla Syreniarzy - wszystkie modele i roczniki
i dziewęć pozostałych aut z PRL
Awatar użytkownika
Gieroy
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 1845
Rejestracja: 2005-12-24, 21:53
Lokalizacja: W-wa

Post autor: Gieroy »

Kangur pisze:nooo jakoś tak to leciało
Dzięki, ładny rysunek :ok3 Ciekawiło mnie jak FSO robiło te wydechy. Obecnie wiadomo jak powinna być konstruowana komora rozprężna - jak ważny jest kształt i wielkość. Widać, że na początku w FSO o tym nie mieli pojęcia. Potem poprawili trochę wydech w silniku S150 i zyskali parę koni.
"Samochody Syrena nie są na pewno pojazdami na wskroś nowoczesnymi" mgr inż. Z. Glinka
Awatar użytkownika
SyrHarMer
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 2524
Rejestracja: 2015-12-29, 18:13
Lokalizacja: Wolsztyn

Post autor: SyrHarMer »

https://drive.google.com/drive/folders/ ... bDrW_FgOUw

[ Dodano: 2022-06-12, 11:12 ]
73. Szykowanie następnej partii do ocynku. Fotki od 821 do 828 = 8 szt

Temat trochę nudny, ale też niezbędny do przykręcenia w gotowe elementy i odłożenie na półkę. Teraz czekać już będą na założenie na gotowo do karoserii !
Najwięcej czasu i cierpliwości zajęła mi podstawa akumulatora przerobiona na zamontowanie go w poprzek, - a musi być wzdłuż komory silnika ! :devil3

[ Dodano: 2022-06-19, 10:52 ]
https://drive.google.com/drive/folders/ ... bDrW_FgOUw

[ Dodano: 2022-06-19, 11:25 ]
74. Reszta do ocynku i ..... Fotki od 829 do 831 = 3 szt

Sezon urlopowy i długich wikendów nigdy nie sprzyja dokładnemu planowaniu ! Ocynki czekają już dwa tygodnie i "popierdoliło" się wszystko, - dlatego a może jeszcze to lub tamto !!!
Fotka nr 831 tj. symbol rozrusznika, którego pilnie poszukuję ! Może u kogoś leży w kącie i czeka na swoje drugie życie ! W ogłoszeniach "kupię" jak kulą w płot !!! :klnie
Roman roman.bloszyk@gmail.com 799 860 545

KATALOGI CZĘŚCI ZAMIENNYCH
Syrena 100, 101, 102 na płycie CD
Wydanie I 1959r i wydanie II 1962r

KOSZULKI Z NADRUKIEM
Dla Syreniarzy - wszystkie modele i roczniki
i dziewęć pozostałych aut z PRL
Awatar użytkownika
SyrHarMer
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 2524
Rejestracja: 2015-12-29, 18:13
Lokalizacja: Wolsztyn

Re: SYRENA 101-61 dł.kl. - remont kapitalny - SYRHARMER

Post autor: SyrHarMer »

Zastanawiam się jak ogarnąć teraz ten remont (wątek)! Do udostępnienia są 143 zdjęcia od 26.06.2022 do 16.10.2022 tj. 15 tygodni jak Forum było nie czynne ! Tak ! - ja pracowałem a fotki z datami wrzucałem na pulpit mojego kompa ! Muszę przemyśleć to ! Żeby tylko były same fotki to pół biedy, ale w każdym tygodniu muszę - (powinienem) dorzucić jakiś mój komentarz, i może ktoś będzie chciał coś dodać ?! Babcia - może Ty coś doradzisz ??? :majk :devil3
Roman roman.bloszyk@gmail.com 799 860 545

KATALOGI CZĘŚCI ZAMIENNYCH
Syrena 100, 101, 102 na płycie CD
Wydanie I 1959r i wydanie II 1962r

KOSZULKI Z NADRUKIEM
Dla Syreniarzy - wszystkie modele i roczniki
i dziewęć pozostałych aut z PRL
ODPOWIEDZ