skrzynia - problem

(silnik, skrzynia)
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Gieroy
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 1843
Rejestracja: 2005-12-24, 21:53
Lokalizacja: W-wa

skrzynia - problem

Post autor: Gieroy »

Czy miał ktoś taki przypadek żeby mu się odkręciła nakrętka na końcu ataku? Ona jest zabezpieczona zębatą podkładką łożyskową która wchodzi w rowek w wałku i jest też zagięta na nakrętce. Nakrętka nie ma prawa sią odkręcić ale u mnie ścięło podkładkę i nakrętka odkręciła się o pare mm. Objaw był taki, że na ostrym kole atak wchodził w talerz i blokowało koła.
Od czego tak się mogło stać?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
"Samochody Syrena nie są na pewno pojazdami na wskroś nowoczesnymi" mgr inż. Z. Glinka
Arturek
-#Junior
-#Junior
Posty: 186
Rejestracja: 2011-10-25, 17:27
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Arturek »

Witam

W czasach PRLu - spotkałem się z czyms takim - innemu użytkownikowi się odkręciła ta nakrętka i zdeformowała.
Dodatkowo poszły plastkowe koła od napędu prędkościomierza

Po pierwsze - w pierścieniu, na wewnętrznej stronie powinien być występ blokujący względem wałka - jeśli go nie ma to pierścień nic nie blokuje

Po drugie - zewnętrzne blaszki perścienia powinny być zaklepane w wycięcia nakrętki => nie wiedzę aby były prawidłowo dogięte

pozdrawiam
Arturek
była Syrena 104, 105L oraz PF125p
Awatar użytkownika
SUPER.DAWID
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 2045
Rejestracja: 2006-01-17, 20:11
Lokalizacja: Trzebinia-Małopolska

Post autor: SUPER.DAWID »

Może być kilka powodów. Pierwszy i moim zdaniem najbardziej prawdopodobny, nakrętka była za mocno dokręcona lub była dokręcana przecinakiem. W wyniku czego został ścięty wewnętrzny ząb blokujący się w wałku. Mogła też być wada materiału z którego została wykonana podkładka zabezpieczająca. Albo wielokrotny montaż tej samej podkładki.
NIECH MIXOL BEDZIE Z SYRENIARZAMI
http://syrena.gminanekla.pl/forum/viewt ... 048#189048
Syrena 104 AD 1966r
czeresss
-#Youngtimer
-#Youngtimer
Posty: 1263
Rejestracja: 2016-01-09, 07:29
Lokalizacja: Wiśniowa

Post autor: czeresss »

A może wewnątrz wałka coś chrupnęło przez co łożysko zostało zluzowane i przesunęło się do wewnątrz. Podkładka również stała się luźna i ścięło.
??? Sam nie wiem czy taki scenariusz jest realny.
Czy to Ptak? Samolot? Nie! To Syrena szosą mknie.

http://syrena.gminanekla.pl/forum/viewt ... sc&start=0
Awatar użytkownika
SUPER.DAWID
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 2045
Rejestracja: 2006-01-17, 20:11
Lokalizacja: Trzebinia-Małopolska

Post autor: SUPER.DAWID »

czeresss nie bardzo jest realny bo ta nakrętka jest dokręcana z dużą siłą (nie pamiętam dokładnie ale chyba 11Kg/m) i nawet jak by się posypało łożysko znajdujące się bezpośrednio pod tą nakrętką to cały wałek przesunął by się w stronę mechanizmu różnicowego.
Jedna możliwość żeby zaistniał podany przez ciebie przypadek to pęknięcie i wypadnięcie któregoś z elementów skrzyni takich jak zębatka lub podkładka dystansowa, ale wtedy podejrzewam, że skrzynia by się zakleszczyła.
NIECH MIXOL BEDZIE Z SYRENIARZAMI
http://syrena.gminanekla.pl/forum/viewt ... 048#189048
Syrena 104 AD 1966r
Awatar użytkownika
Gieroy
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 1843
Rejestracja: 2005-12-24, 21:53
Lokalizacja: W-wa

Post autor: Gieroy »

SUPER.DAWID pisze:został ścięty wewnętrzny ząb blokujący się w wałku.
Właśnie on byl ścięty jak rozebrałem skrzynię. Pewnie to się stało przy montażu bo później jak już wszystko jest skręcone (wałek+łożysko+podkładka+nakrętka) to tam nie ma żadnych sił które by mogły ściąć ten ząbek.
"Samochody Syrena nie są na pewno pojazdami na wskroś nowoczesnymi" mgr inż. Z. Glinka
Awatar użytkownika
SUPER.DAWID
-#Weteran
-#Weteran
Posty: 2045
Rejestracja: 2006-01-17, 20:11
Lokalizacja: Trzebinia-Małopolska

Post autor: SUPER.DAWID »

To tak jak napisałem wcześniej, albo nieumiejętny montaż albo wada materiału. Inne opcje teoretycznie możliwe ale raczej mało prawdoodobne.
NIECH MIXOL BEDZIE Z SYRENIARZAMI
http://syrena.gminanekla.pl/forum/viewt ... 048#189048
Syrena 104 AD 1966r
HAZE
Posty: 18
Rejestracja: 2012-02-09, 21:29
Lokalizacja: łódzkie

Post autor: HAZE »

Miałem taki przypadek, odkręciła się ta nakrętka w oryginalnej skrzyni po przebiegu ok 60 tys. km. Po rozbiórce okazało się, że w nakrętce był zerwany gwint. Nie wiem jak do tego doszło.
ODPOWIEDZ